Author Topic: Како да сменам BIOS на матичната?  (Read 1966 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Како да сменам BIOS на матичната?
« Opened on 17.07.2012, Tuesday, 09:33:53 »
Сакам да прашам,дали може да се смени биосот на матичната.Значи не да се направи update,него скроз друг тип на биос,друг бренд...Незнам баш точно,ама еве пример од AMI на Award биос или кој и да е.(Не ги знам точно,може и за истиот зборам ;D)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Сакам да прашам,дали може да се смени биосот на матичната.Значи не да се направи update,него скроз друг тип на биос,друг бренд...Незнам баш точно,ама еве пример од AMI на Award биос или кој и да е.(Не ги знам точно,може и за истиот зборам ;D)
Пробај го тоа со друг биос и барај си за сигурно нова матична. Бар таму во тоа поле не експериментирај. Мене ми беше успешно тоа ама на лаптоп Олидата му ставив биос од Сименс ама за десктоп матични немој никако сосема различни биос чипови имаат иако се Феникс,АМИ и други. Структурата му е различна на секој биос чип.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
биосот во суштина е еепром, со стамдарден пиноут , претпоставувам, единствено запишаното во него се разликува, најди инфо на нет дали матичната ќе го поддржува новиот биос
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Паа, мислам дека едно 90% матичната нема да ти работи ако и смениш БИОС.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Пробај од кај знаеш може ќе работи   ;D  Шала на страна не си играј со оган освен ако немаш плоча за експериментирање . Во многу малку случаеви може да  работи биос од една плоча на друга и тоа ако се ептен сличен модел и од ист производител , дури знак прашалник е дали и тогаш . Ми се случувало да згрешам не викам не па ајде хот флаш па враќај ја во живот . На многу мал процент ми се има случено да згрешам и да работи со некој ерор. Само со Биостар плочите сум имал најголеми проблеми . Користат AMIC 5.0 В ЦМОС мемории и со нив хот флаш тешко оди па и не оди зашто поголемиот дел на плочите се предвидени за 3.3 В  FWM/HUB - ови и нбе ги препознаваат. Само сум забележал на Асус со н-форсе  4 чипсет ги препознава правилно .

п.с. Со среќа во експериментирањето .

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако се BIOS (EEPROM) чиповите на двете плочи исти и ако имаат исти чипови на самите плочи (chipset, Ethernet, Audio, евентуално VGA, итн.), има шанси BIOS-от од една плоча да работи на друга, НО, исто како и другите, не би ти препорачал да си играш со ова. Ако зезнеш работа, можно е многу скапо тоа да те кошта (време, пари...).

Подобро би ти препорачал BIOS Modding или Tweaking, повеќе има шанси тоа да проработи. Но и ова процедура не е 100%-но сигурна. И со неа можно е да се случи mod-уваниот BIOS да не работи на плочата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Giga знаеш што ми треба,на оваа матичнава сега што ја имам ме нервира тоа контролата на напонот за процесорот.Не е стандардна неможеш онака 1.1,1.2,1.3волти,него има само +50,+100 и +150mV и тешко се клока вака...Сакам да пробам со друг биос,дали ќе се оправи да ми даде да можам поубаво да го менувам напонот.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Чиста работа остави си го на stock компјутерот и уживај си :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сакам да прашам,дали може да се смени биосот на матичната.Значи не да се направи update,него скроз друг тип на биос,друг бренд...Незнам баш точно,ама еве пример од AMI на Award биос или кој и да е.(Не ги знам точно,може и за истиот зборам ;D)

Не може тоа што го сакаш! Заборави! ;D

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Giga знаеш што ми треба,на оваа матичнава сега што ја имам ме нервира тоа контролата на напонот за процесорот.Не е стандардна неможеш онака 1.1,1.2,1.3волти,него има само +50,+100 и +150mV и тешко се клока вака...Сакам да пробам со друг биос,дали ќе се оправи да ми даде да можам поубаво да го менувам напонот.
малечко ти сакаш ем за ефтини пари оверклокерска плоча ем добра добра музика :D Поарно купи си MSI Platinium p35,p45 сериите и оверклокувај колку што сакаш бар плочата тука нема да ти настрада освен процесорот :D За почеток почни со некои целерони процесори бар тие се ефтини 500-600 ден :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Giga знаеш што ми треба,на оваа матичнава сега што ја имам ме нервира тоа контролата на напонот за процесорот.Не е стандардна неможеш онака 1.1,1.2,1.3волти,него има само +50,+100 и +150mV и тешко се клока вака...Сакам да пробам со друг биос,дали ќе се оправи да ми даде да можам поубаво да го менувам напонот.
малечко ти сакаш ем за ефтини пари оверклокерска плоча ем добра добра музика :D Поарно купи си MSI Platinium p35,p45 сериите и оверклокувај колку што сакаш бар плочата тука нема да ти настрада освен процесорот :D За почеток почни со некои целерони процесори бар тие се ефтини 500-600 ден :D
Знам дека не можам многу да извадам со G41 чипсет,ама бар да исцедам од матичната уште малце.Бар 3-3.2GHz да дојдам со процесорот одлично ќе биде.Сега е на 2.8,швркната е на 399fsb не крашува,на 400 крашува :D.Иначе која цена одат тие матични на старо?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Одг: Како да сменам BIOS на матичната?
« Reply #11 on 17.07.2012, Tuesday, 21:38:23 (Edited 18.07.2012, Wednesday, 00:48:54) »
Мојава п35 сосе core2duo некој јак процесор беше на 4 мб кеш и ладнак spirefan Комплет за 3000 ден ги купив пред 5 месеци. процесорот го продадов 3000 ден :D А користам целерон од 2.66 гхз на 4гхз скоро 2 месеци без никакви кочења и сецкања. Еве ти слика