Author Topic: Зголемување на домет на безжичен рутер Netgear WGR614V10  (Read 4035 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Зголемување на домет на безжичен рутер Netgear WGR614V10
« Opened on 06.07.2012, Friday, 03:00:38 (Edited 06.07.2012, Friday, 15:38:16) »
Кај што сме сместени „позајмуваме“ интернет од комшија некој (балканска работа) арно ама сигналот е ептен слаб, па има ли некој начин (било каков) да може да се зголеми јачината на сигналот??? иначе може да се чепка во рутерот (не му е сменет пасвордот на рутерот) ама физички не ми е достапен рутерот (ако му отидам да го прашам дали може да го чепнам рутерот претпоставувам дека ке ме претепа човекот... ;D) би бил благодарен за секој предлог :)


П.С. рутерот е Net Gear WGR614V10

П.П.С ако ми е утнато местово за темава ве молам преместете ја, дека стварно незнаев другде каде да ја отворам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е ова е малку комплицирана работа ;D, but bare with me ;D.

Ова што ќе го предложам е во принцип нелегално (колку што знам, секаде ;D), но е само предлог. Не сум одговорен за последиците ;D.

Колку што гледам, овој router е поддржан од страна на dd-wrt. Тоа е посебен firmware за router-и кој отклучува мноооогу повеќе опции отколку што нормално ги има во firmware-от поставен од страна на производителот. Една од опциите е и tweak-ување со излезната моќност на router-от ;). Не значи дека ќе биде премоќен по tweak-увањето, но најверојатно ќе ги задоволува потребите ;).

Но, има еден проблем ;D. Ако го смените firmware-от и ако случајно сопственикот на router-от реши да влезе во менито на router-от, ќе дознае дека некој чепкал ;D (цел firmware е сменет ;D, а со тоа, се разбира и web GUI-то ;D). Плус, нема да има net додека се менува firmware-от, а можно е и да треба да се исклучи router-от од WAN портата за да може да се смени firmware-от (за последново, не сум сигурен, но ако е точно, се паѓа во вода :S, погледнете ги инструкциите за инсталација на dd-wrt, ги има на официјалниот сајт, побарај на Google ;)).

Инаку, еве некои link-ови кои ги начекав online за NetGear WGR614V10 и dd-wrt ;). И двата се од форумот на dd-wrt ;).

Code: [Select]
http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?t=65317
Code: [Select]
http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?t=68621
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
читав јас нешто по нет (едвај ми се отвараат страни) дека со тоа dd-wrt можело да се направи нешто како репетитор, па си мислев такво нешто ако може да се направи...ама треба да отидам до волмарт да видам тоа рутерите што пари им се и да видиме дали другиве клошари ке сакаат да дадат пари за такво нешто правење...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Пааа предлог од мене ти е да си набавиш акцес поинт еве на пример од тп линк модел WA500 нешто под 20 евра е, а има и ПОЕ (power over ethernet) и да си го користиш или како клиент или како повторувач на мрежата која ти треба  :)

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Јас мислам дека секој рутер може да се постави како Аксес поинт. Немора да купува одреден?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас мислам дека секој рутер може да се постави како Аксес поинт. Немора да купува одреден?

Поновите модели, да, може да се подесуваат, постарите, не, најчесто не можеа :S. Се зависи од тоа кои опции ги има во firmware-от ;).

читав јас нешто по нет (едвај ми се отвараат страни) дека со тоа dd-wrt можело да се направи нешто како репетитор, па си мислев такво нешто ако може да се направи...ама треба да отидам до волмарт да видам тоа рутерите што пари им се и да видиме дали другиве клошари ке сакаат да дадат пари за такво нешто правење...

Па, општо, овие рутерчиња не се прескапи (околу 1000 денари се), така да, соберете пари сите заедно и направете си еден Access Point кој зема net повторно преку Wi-Fi ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
денеска се оправи интернетот колку-толку се тера, па ке видам ако е подобар интернетот нема да го чепкаме, ако е за никаде ке треба некој аксес поинт да правиме...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Dekimkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Залемиму алуминиумаска зица и ке видис екстра резулатат  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Залемиму алуминиумаска зица и ке видис екстра резулатат  ;)

Изгледа не читаш, router-от не е кај нив во просторијата. Од комшијата „позајмуваат“ net ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Залемиму алуминиумаска зица и ке видис екстра резулатат  ;)

Aлуминска жица со калај не се леми.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
се леми ама многу тешко :D, треба прилично долго да се загрева
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
неверувам дека може да се залеми алуминиум...треба бајаги голема температура за да се стопи оксидот што е создаден до тогаш...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Одг: Зголемување на домет на безжичен рутер Netgear WGR614V10
« Reply #12 on 11.07.2012, Wednesday, 11:25:44 (Edited 11.07.2012, Wednesday, 11:28:47) »
Cekaj malce .. kako mozes da mu cepkas vo konfiguraciite na ruterot koga toj za da vlezes vo nego mora da imas ziceno povrzuvanje .. ne mi e jasno bas ...


P.S Od kompjuternica sum zatoa pisuvam so EN poddrska...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Cekaj malce .. kako mozes da mu cepkas vo konfiguraciite na ruterot koga toj za da vlezes vo nego mora da imas ziceno povrzuvanje .. ne mi e jasno bas ...

Кај некои router-и не мора да има жичано поврзување за да имаш пристап до Web GUI-то ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
се леми ама многу тешко :D, треба прилично долго да се загрева

Имам еден колега кој го мислеше истото и загуби цел крап! Друго е ако имаш електроди за Ал и швајс апарат :D :D