Author Topic: Проблем со пуштањето на компјутерот  (Read 844 times)

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Здраво, значи имам проблем кога ке го пуштам компјутерот ми излегва црн екран и пиши: DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER. Го кладов цд - то за преинсталација и на крај излезе син екран и пиши дека хардот неможи да го прочита, а порано ми се има случувано вака ама ке го рестартирав еднаш до два пати и ке се пуштеше. Фала однапред.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Ако ти вика DISK BOOT FAILURE не ти чини хард дискот или провери да не ти се хард дискот и цдромот поставене како мастер провериги чамперите

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Предупредувањето можеш да го добиеш доколку не ти е подесено во БИОС boot редот или пак ако хард дискот е неисправен.
Првин да почнеме од почеток.
За каков хард диск станува збор? Сата или Иде? Goce спомна за џампери, ама тоа важи ако ти е ИДЕ хард дискот.
Во БИОС дали како прв boot device е ставен хард дискот, и дали воопшто во БИОС го препознава хард дискот?
Ако го препознава и е прв на листата, тогаш пробај со HDD Regenerator од Hiren's Boot CD-то и скенирај го за Bad Sectors. Ако не го препознае HDD Regenerator пробај со друг Sata/Ide кабел.

За понатамошни упатства ќе мора првин овие да ги провериш.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво провери дали се приклучени каблите на HDD или смени ги !

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Имам Иде хард диск, и во биосот ко прв уред хардот мие и мислам дека не го препознава хардот.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Quote
мислам дека не го препознава хардот.

Пробај го со друг кабел, или пак на друг компјутер.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со пуштањето на компјутерот
« Reply #6 on 19.10.2011, Wednesday, 23:45:37 (Edited 20.10.2011, Thursday, 08:04:50) »
Имам Иде хард диск, и во биосот ко прв уред хардот мие и мислам дека не го препознава хардот.

Прво смени IDE кабел и ако е хардот заедно на ист кабел со CD ромот раздвој ги посебно.Стави го хардот како * prajmari master* ,a  CD-то како слејв.Во биосот хардот стави го да го препознава автоматски. Дали хардот воопшто врти?Дали  доаѓа напон до него? Дали се слуша звук од хардот? Многу работи се во прашање.Ако имаш друг компјутер земи го хардот и поврзи го на него како втор и види дали ке го препознае  оперативниот.

Offline dejan4ence

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
  • Gender: Male
  • :)
Другар провери дали ти наместено во BIOS    IDE или ACHI за XP мора да е IDE

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Да се испроверам се шо ми кажавте па ке видам шо ке биди. Фала

Offline Dekimkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Провериси ја ти и графицката најубаво  ;)