Author Topic: проблем со компјутер  (Read 1750 times)

Offline themartin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
проблем со компјутер
« Opened on 16.11.2010, Tuesday, 18:24:47 »
вака сега имам голем проблем со компјутерот ако можи некој да ми помогни. Кога ке го пуштам дава сигнал дека работи основната единица но нема никаков сигнал на тастатура и на маус и на монитор нема ништо ги извадов еднаш сите и пак ги ставив пак нема ако можи некој да ми помогни нека пиши и ако е темата грешно ставена ако требаше во нешто др пишете оти прв пат поставувам фала однапред

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: проблем со компјутер
« Reply #1 on 16.11.2010, Tuesday, 18:44:48 (Edited 16.11.2010, Tuesday, 18:53:19) »
Вака : не си дал многу параметри,за да знаеме како дошло до кварот.Не знаеме ни каков е компјутерот,која генерација,старост,карактеристики.Прво извади ја батеријата од матична и почекај една минута ,па врати ја и пробај.Извади ги РАМ мемориите,ако имаш други пробај со други или старите протриј ги со алуминска фолија и врати ги.Трета опција : најди соодветна графичка картичка (или било каква) за АГП ипи ПСИ експрес-каква треба за твојата матична и смени ја.Ако и тоа не бива - земи (позајми) исправно напојување и пробај со него.  Ако и ова не успее веројатно е квар на матичната плоча.

Offline themartin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: проблем со компјутер
« Reply #2 on 16.11.2010, Tuesday, 19:11:43 »
вака компјутерот е 5 или 6 год DELL компјутер вчера ми праеше проблеми ми укочваше маусот и тастатурата  и не мрднуваја ич мораше да се рестартира и кога го исклучив вчера во 11 ч  денес нејкеше да се пушти мониторот, тастатурата и маусот а куќиштето си работи ке пробам за ова што пиша

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: проблем со компјутер
« Reply #3 on 16.11.2010, Tuesday, 19:19:14 »
Кога ке го вклучиш дали дава  текст од БИОС-от или се е црно од почеток???

Offline themartin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: проблем со компјутер
« Reply #4 on 16.11.2010, Tuesday, 19:34:32 »
се е црно нема ништо мониторот кажва како да е исклучен она портокалево свети диодата а не зелено а иначе да го исклуцам само мониторот и пак да го пуштам ми вика  но сигнал то се во ред и пробав на др монитор мислев до мониторот да не е ама не е исто и на др

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: проблем со компјутер
« Reply #5 on 16.11.2010, Tuesday, 19:43:04 »
ОК! Ајде прво смени исправен блок за напојување и кажи што покажува тогаш!? Ако е се исто,почни по ред да вадиш и да правиш како ти напишав.Ако не успее ниту една проба,за жал, ке биде матичната плоча.... ???

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Одг: проблем со компјутер
« Reply #6 on 16.11.2010, Tuesday, 19:52:20 (Edited 16.11.2010, Tuesday, 20:23:21) »
Јас мислам дека е цркната матичната оти што и друго и да биде маусот секогаш свети. Кажи само дали кога е целосно исклучен компјутерот од напојувањето каква боја свети лед диодата на мониторот а каква кога ќе го вклучиш,ако свети зелена (или сина на поновите) кога е вклучен тогаш не е до напојувањето.

Offline themartin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: проблем со компјутер
« Reply #7 on 16.11.2010, Tuesday, 20:30:06 »
цело време свети портокалово а иначе треба да свети зелено ако работи нормално

Jove

  • Guest
Одг: проблем со компјутер
« Reply #8 on 16.11.2010, Tuesday, 21:17:14 »
пу и мене сабајле ми пукна напојувањето и  мирисаше на пуканки кондензатотот :D :D :D

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: проблем со компјутер
« Reply #9 on 16.11.2010, Tuesday, 21:20:57 »
провери ги кондезаторите на маитчната во делот кај процесорот.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: проблем со компјутер
« Reply #10 on 16.11.2010, Tuesday, 22:16:32 »
Исклучи ги маусот и тастатурата и пробај да го вклучиш...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: проблем со компјутер
« Reply #11 on 17.11.2010, Wednesday, 15:21:20 »
99% е матичната, или пак напојувањето, но да не се исклучи и процесорот. Имено во стартап процедурата, има едни глегови што ги запишува процесорот во Power menagment unit во south bridge за USB Power. Ако тие не се иницијализирани, нема напон на USB портовите. Ова не е е случај кај сите матични плочи, некои овие адреси ги оставаат празни а напојувањето на USB го врзуваат дирекно, за да не комплицираат. Отвори го РС-то, ресетирај BIOS, и измери ги сите напони, пиши резултати, па ке видиме што и како е. А и патем CPU неможе да работи без RAM, тој неможе ни да пристапи на BIOS адреса, тоа за него го прави DMA од South bridge кој копира код во RAM, па после копроцесор 15 го полни L2 кешот за да може процесорот да тргне со работа, но сепак тој треба да го иницира сето ова. Така да и со расипан RAM можна е оваа реакција.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: проблем со компјутер
« Reply #12 on 17.11.2010, Wednesday, 21:33:38 »
Сум имал ваков проблем и од самото напојување.Најди ново напојување и пробај со него.Ако треба откачи се од матичната(освен графичката) и слушај дали ке сигнализира звучно дека нема РАМ.Потоа стави го РАМ-от и провери со него.Ако и вака не добиеш ништо,барај нова матична! Која матична ја имаш сега?

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: проблем со компјутер
« Reply #13 on 17.11.2010, Wednesday, 22:06:45 »
I jas sum imal, pa si kupiv nova maticna od kaj batka :)

Izvinete za latinicava

Offline themartin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: проблем со компјутер
« Reply #14 on 17.11.2010, Wednesday, 22:10:08 »
јас се мислам дека е до графичката картицка а не цела матична а за напојувањето не е со сигурност посто се си работи овие дена ќе го носам на сервис па ке видиме иначе го отворив цел се извадов и ништо немаше изгорено па сега ке видиме иначе фала за мислењата