Author Topic: Каков инструмент користите ?  (Read 102910 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Се надевам дека Auto OFF POWER не е индикатор за тоа што да очекувам. :)

Не не, тоа супер си работи ;)... под услов да немаат нешто сменето кај VC99+ во однос на VC99 ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Знам како/што работи Auto POWER OFF, а што функција има Auto OFF POWER? :)
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
* GigaWatt сега ја свати финтата ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DL1BT

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #228 on 21.04.2019, Sunday, 20:50:31 (Edited 21.04.2019, Sunday, 23:10:17) »
Омилениот :-)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И мене би ми бил омилен 8).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DL1BT

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #230 on 05.05.2019, Sunday, 00:29:18 (Edited 05.05.2019, Sunday, 01:06:48) »
Само што стаса денес убавецов :-) И тоа грабеж, за 32 евра!


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Со среќа да си го користиш :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DL1BT

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Фала, треба да се калибрира, па сега најверојатно ќе ми стане опсесија да најдам калибратор :)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Здраво, еден брз одговор ако може ве молам, се двоумам помеѓу два мултиметри од уни-т ут61е кој има 22000 counts со напон од 3,2волти на диода тест или ут195е кој има 6000 counts и напон од 3,7волти на диода тест што е предност.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Јас имам ut-61h, јас сум тотално незадоволен од него. Базерот е неупотреблив, многу е бавен му требаат 2 минути додека да исчита/прикаже една вредност.
Имам и ut-612lcr и од него сум незадоволен, не би ги препорачал Uni-T мерните инструменти.
Јас мислам дека  Vici VC99 е подобар и поевтин од  Uni-T ut-61
Сепак се ВРТИ !!!

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
ут195е се води во про лине серија

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Не сум користел ut-195e  не знам каков е, од тие што ги имам сум незадоволен.

Ut-195e review
Code: [Select]
http://lygte-info.dk/review/DMMUNI-T UT195E UK.html
Ut-61e review
Code: [Select]
https://lygte-info.dk/review/DMMUNI-T UT61E UK.html
Сепак се ВРТИ !!!

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
и што мислите кој е подобар од тие два?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Прилично скапи се за мој вкус... има доста поевтини копии од вакви и слични инструменти. На пример некој од овие.

Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?msg=129830
Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?msg=123652
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #239 on 29.01.2020, Wednesday, 00:09:38 »
Не сум ги користел тие два мултиметри незнам кој е подобар, според спецификациите на интернет тие се два различни мултиметри.
Доколку изборот е само помеѓу тие два мултиметри, за поправка на електронски уреди и хоби електроника јас би го земал UT-61E, за електрични инсталации мотори и слично би го земал UT-195E.
Сепак се ВРТИ !!!