Author Topic: Токи Bоки  (Read 2281 times)

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Токи Bоки
« Opened on 08.07.2010, Thursday, 09:58:44 (Edited 18.10.2011, Tuesday, 15:01:26) »




Ставете некои попрости шеми за токи воки.
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Токи Bоки
« Reply #1 on 08.07.2010, Thursday, 17:16:11 »
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=121.0

Еве една шема за токи-воки ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Токи Bоки
« Reply #2 on 08.07.2010, Thursday, 18:52:21 »
Ilcebt шемата е од тие токи воки или ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline r00t

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
Одг: Токи Bоки
« Reply #3 on 08.07.2010, Thursday, 19:18:43 »
Ilcebt шемата е од тие токи воки или ?

Пишува на шамата шема дека е дуплексно токивоки џиш :)))

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Токи Bоки
« Reply #4 on 09.07.2010, Friday, 00:19:40 »
a ke moze li da pises nesto poveke za tie semite pogore...za kalemite i za transformatorceto kako treba da se motaat...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline r00t

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
Одг: Токи Bоки
« Reply #5 on 09.07.2010, Friday, 00:26:41 »
a ke moze li da pises nesto poveke za tie semite pogore...za kalemite i za transformatorceto kako treba da se motaat...

И тоа колку што гледам го пишува.

Is it just me or did everyone go blind ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Токи Bоки
« Reply #6 on 09.07.2010, Friday, 00:51:45 »
Да да, пишува на самата слика.

Quote
L1 & L2 = 22SWG on 7mm Ferrite Former[/qoute]

Што точно значи 22SWG, не знам, можеби некој кој е малку поупатен во мотање на калеми ќе знае да појасни, пошто и мене ме интересира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline r00t

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
Одг: Токи Bоки
« Reply #7 on 09.07.2010, Friday, 01:39:53 »
Да да, пишува на самата слика.

Quote
L1 & L2 = 22SWG on 7mm Ferrite Former

Што точно значи 22SWG, не знам, можеби некој кој е малку поупатен во мотање на калеми ќе знае да појасни, пошто и мене ме интересира ;).

Амерички стил на означување на дебелина на лакирана жица. 

Code: [Select]
Link : http://www.newcircuits.com/article.php?id=tut003

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Токи Bоки
« Reply #8 on 09.07.2010, Friday, 02:05:38 »
Значи станува збор за 0.7mm-тарска жица ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Токи Bоки
« Reply #9 on 09.07.2010, Friday, 09:37:13 (Edited 25.10.2010, Monday, 20:15:06) »
Quote
Ilcebt шемата е од тие токи воки или ?

На исто место се најдени и шемата и сликата. ;) :)


Code: [Select]
http://www.google.com/images?hl=mk&tbs=isch%3A1&sa=1&q=sema+za+toki+voki&btnG=%D0%9F%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%98 ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Токи Bоки
« Reply #10 on 10.07.2010, Saturday, 14:04:39 »
БФ224 е излезен транзистор иначе истиот е и осцилатор. Колку ке има домет? Према мене не повеке од 0,8km
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline r00t

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
Одг: Токи Bоки
« Reply #11 on 10.07.2010, Saturday, 16:40:25 »
БФ224 е излезен транзистор иначе истиот е и осцилатор. Колку ке има домет? Према мене не повеке од 0,8km

Ќе има домет од 350mW. Незнам зошто повеќето луѓе што ги знам а се занимаваат со оваа техника „од око“ ја кажуваат дистанцијата на простирање на бранот.

Јас од око му давам неколку километри.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Токи Bоки
« Reply #12 on 10.07.2010, Saturday, 16:56:46 (Edited 10.07.2010, Saturday, 16:59:31) »
не се работи за од око туку за правени експерименти но на ФМ. Е сега ова е на друга фрекфенција која не е далеку од 87,5МХз но горе долу дометот би бил толку колку што мислам бидејки осцилаторот дава некој слаб сигнал и доколку не се појача тој ке има мал домет.

П.С. Може да има и неколку км домет но ако би се користеле насочени антени а за тие фрекфенции антените и рефлекторите ке се прилично големи а и името токи воки нема да одговара  :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline r00t

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
Одг: Токи Bоки
« Reply #13 on 10.07.2010, Saturday, 17:06:21 »
не се работи за од око туку за правени експерименти но на ФМ. Е сега ова е на друга фрекфенција која не е далеку од 87,5МХз но горе долу дометот би бил толку колку што мислам бидејки осцилаторот дава некој слаб сигнал и доколку не се појача тој ке има мал домет.

П.С. Може да има и неколку км домет но ако би се користеле насочени антени а за тие фрекфенции антените и рефлекторите ке се прилично големи а и името токи воки нема да одговара  :D

49MHz не е далеку од 87.5 ??????????????!!!???!?

Не само што не е „прилично“ далеку туку е екстремно далеку. На 6м банд владејат други закони. Осцилаторот нема врска колку дава сигнал сепак 350mW не е којзнае колку слабо.

Колку за споредба, пред неколку дена имаше отварање (сончеви пеги) на 144MHz и од Македонија се слушавме со руси и индијци без проблем. Регуларно а нормален ден без којзнае колкава пропагација на 144 ФМ со 2-3W белград без проблем се работи (симплекс и тоа).

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Токи Bоки
« Reply #14 on 10.07.2010, Saturday, 17:13:54 »
а па ти си радио аматер ? Тогаш имаш искуство со повеке фрекфенции. Иначе да ако има реални 350mW ке се фати и на 10км... јас со токи воки на 446МХз со 500mW сум дофрлил и на 25km. Значи јас не спорам mW со km туку транзисторот колку дава. Тоа ми е нејасно за тоа што имам пробувано и баш на 49МХз сп BF494 ама не даде повеке од 20mW. Едино ако овој транзистор што е на шемата е многу поснажен ама и да е, пак 350mW некако не ми се верува. Сепак се работи за лично мислење а ако некој трет мисли како некој од нас или поинаку нека пише
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.