Author Topic: Црногорски универзален транзисторски излезен степен 200/500 W  (Read 8702 times)

Offline Mirko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
 ќе ве послушам. Ќе направам 2 канали од KESANET.  :)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Doca добра симетрична шема на Gamma и многу ми се допаѓаат влезните 2sc 2240 на звук  не се супер брзи но имаат супер ретро звук . Имаат врска и изборот на транзистори нели Доца .
Многу ми се прави  кејф(мерак ) за твојата Cro -Ser шема но апсолутно немам време да ја правам .

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
2SC2240/2SA970 su jako dobar univerzalni izbor za kvalitetne audio uredjaje. Vise su nego dovoljno brzi za te namene ali ih jos vise krasi mali sum, visoko pojacanje i dobra linearnost karakteristika. Svakako da izbor tranzistora nije naivan zadatak i manje iskusni cesto upadaju u takve zamke - smatraju da im je dovoljno da zamene koje stave zadovolje po naponu i struji i ... to je to! E pa nije bas tako, a onda se cude zasto im ne zvuci kao original. Istina, nije samo to razlog, veliki uticaj moze imati i pravilan raspored na plocici  ali i ostatak uredjaja tj. kvalitet i osobine napajanja, razmestaj u kutiji, ozicenje.... ako trazis vrhunac, cela igra vise nije samo jednostavno kopiranje!

CroSer je jako dobar i mocan dizajn izuzetno respektabilnih osobina. Prema resenjima koje sam koristio, to  po topologiji nije uobicajen dizajn. Mozda se zato mnogi plase da to rade jer odstupa od uhodanih koncepcija, ali moj trend i jeste u traganju za novim konceptima a ne stancovanje klonova vec odradjenih resenja.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Дали овај засилувач може да работи со 1kw трафо 2x50v наизменична за стерео верзија, и 4 пара на излез 2sc5200 и 1943 вкупно 8 транзистори за еден канал.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline silence22

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Здраво. Планирам да го напрамвам овој засилувач.
имам трафо од 75v - AC значи имам 2x35.5v AC..
дали ке работи овој засилувач со тоа трафо или ?
благодарам за помошта однапред.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ќе работи на 2х35В само со помала снага -100-120 вати !

Offline silence22

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Здраво. Ки земав сите делови ги наредив и сега ме интерсира како да га поднесам мирната струја .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Tи пишува под шемата- во точките А и В на отпорниците треба да мериш со волтметар  да има 5-6 миливолти кои ги регулираш со тримерот ТР1.Ова вредност одговара на мирна струја од 20-30мА низ излазните транзистори,При мерењето влезот на појачувачот треба да биде краткоспоен!

Offline silence22

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Здраво. Го направив овој засилувач но сета влезна струја ја вади на излез што мозе да биде проблемот ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Објасни го ова - како целата струја ја вади на излез??? Имаш или грешка во врзување или некој дел е прегорен.Со краткоспоен влез  на излез треба да добиеш нула V или барем неколку миливолти.Не смее да има брум! Ако има напон ,значи некој излазен е отиден. При подесување на појачувач не се врзува звучникна излез! Се става волтметар и волтметар или амперметар за мерење на мирната струја.Мери ги напоните на интегралецот и -/+ треба да се приближно исти.Потоа мери мирна струја.

Offline silence22

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
ги извадив излазните транзистори . сеа што да мерам . што треба да добијам колектор емите база некој напон или .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,очигледно слабо се снаоѓаш,па затоа пробај вака - кога веќе си ги извадил излазните транзистори со инструмент пробај да ги измериш дали имаш некој  пробиен.Без излезни транзистори мери дали добиваш напон на ИК дали + и - напоните се идентични.Со кратко споен влез  мери дали и каков напон имаш на излезот на ИК.Треба 0V  да имаш идеално.Потоа исклучи се и врати ги излезните тр.назад.Провери повторно се,дали точно се поставени елементите,да не има некој краток спој ,дали се сите елементи исправни.Потоа врзи волтметар на место на звучник , а друг волтметар на една од мерните позиции паралелно  со  отпорникот во точка А или В. ТР 1 нека биде  на максиму м.Полека враќај назад и во еден момент треба да добиеш потребна вредност.Исто провери и во другата точка.Тогаш вклучи го подолго појачувачот и провери дали еднакво и колку се  греат излазните тр.Тие малку треба да се загреани и двата идентично.Тек сега можеш да врзеш звучник и да донесеш некој сигнал на влезот.Ако е добра мирната струја на мала снага не треба да греат транз, и звукот не треба да биде изобличен.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Сакам да помогнам ама очигледно дека си избрал погрешен засилувач спрема твоето знаење,затоа пред да фрлаш уште пари направи со некое интегрирано ЛМ3886 или слично,Батка убаво објасни но ти треба малку литература да научиш за мирна струја,бијас и слично на појачала,еве од мене само како помош појачалото краткоспој го влезот со маса без излезни транзистори не треба да има појќе од 50mV на излезот т.е. звучникот ;)ова проверувај без звучник,ако е ок тогаш имаш пробиен излезен транзистор, појачалото поврзиго преку 100 ома 5W на + - не дирек. за проба како заштита ;D позз.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline silence22

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Значи така . ги извадов излезните транзистори и на излез пак добивам некој си 52волти.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не само да ги извадиш,ами мери ги.Можеби сите си ги *стопил*,штом добиваш толкав напон.Напиши повеќе  детали - со колкав напон го напојуваш појачалото,дали на ИК добиш напон соодветен на оној на зенер диодите? Колкаво е трафото,електролитите?Прво тоа среди го ,со симетричниот напон (  веројатно е изгорено ИК ).+ и - напонот треба да е идентичен  !Провери дел по дел,може нешто е зачурено.