Author Topic: 100W квалитетен мосфет засилувач !  (Read 1375 times)

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
100W квалитетен мосфет засилувач !
« Opened on 17.08.2011, Wednesday, 14:52:21 (Edited 18.08.2011, Thursday, 06:17:55) »
За љубителите на квалититна музика еве еден комплетен 100W мосфет засилувач! ;) :) :)
Намотката се мота со бакарна лакирана жица со пречник од 1мм на дршка од спирална бургија со пречник од 10мм. се мотаат 16 навојки жица. Краевите од жицата се гребат од лакот за да можат да се залемат на ППК !! ;) :o
Ајде успешна изработка и уживанција во убавата музика!! :P :-*
Не чекајте побрзајте, побрзајте,... се разбира со изработката !! ;) :o
Или за понеискусните еве им супер комплетно појачалце од 1ооW !!
Code: [Select]
http://www.electronica-pt.com/circuitos/en/audio-amplifiers/44-audio-amplifier-90-100w-with-2n3773
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Здраво дечки..нов сум на форумов..го разгледував овој засилувач и ме заинтересира некако па ке прашував за ваше мислејне бидејќи нема коментари доле..позз  :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имаш ли нешто помало изработено до сега? Ако ти е прво појачало ова,не е за почетници,најди нешто полесно и поевтино.Овде секоја грешка скапо се наплатува.

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
не не имам изработено повеке засилувачи не сум почетник,барав мислејне за квалитет на ова појачало во споредба со парите

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
барав мислење за квалитет на ова појачало во споредба со парите

Имам изработено сличен засилувач базиран на овие комплементарни мосфети 2SK1058 и 2SJ162 и досега одлично се покажа, така да слободно го изработи, сега ќе го поставам во делот за засилувачи комплет со шема, монтажна и пцб ;).

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Благодарам...Shadow го очекувам проектот.. :D

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Благодарам...Shadow го очекувам проектот.. :D

Нема проблем, еве го проектот ;).

100W мосфет засилувач:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=7347.msg64243;topicseen#new