Author Topic: 100W транзисторски аудио засилувач  (Read 2230 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
200-ватниот хај-енд: Eпа ако си до тој степен скептичен према интегралците, побарај ја шемата за интегралецот и направи го на плочка со транзистори. Како што памтам интегралецот беше за побуда, бидејќи треба на влез 1.5 волти рмс, па има и други решенија со транзистори.


100-ватноит : Инаку јас сите трансизторчина од типот бц или слично ги замнеив со бд сериите, а на излез му ставив mj11015/16  но лично јас не приметив некоја разлика... Сега ако си некој со толку изтанчен слух, секоја чест!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Касно е за тој засилувач да го модификувам  на било кој начин тој што го изработувам го има прикажано во тенмата /Напојувања/ помош за торусен трансформатор) , а за новите генерации на транзистори јас гарантирам дека има разлика во звук.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Да секако дека има, ама муабетот ми беше дека 99% нема да ја приметат(освен ан осцилоскоп ;D ), а според мене зависи многу и од тоа на какви звучници е приклучен.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Сакаш верувај сакаш не јас  прилично се имам изнаекспериментирано со компоненти и тоа чисто за мој кејф, а не како некои  на форумот за да препродаваат и ти тврдам дека  понови транзистори , поквалитетни фолиски кондензатори и прецизни отпорници на вистински места  ги слушам како квалитативна разлика во звук ,сето тоа во некаква потенцијало добра и не така едноставна шема како што очигледно често се среќаваат на форумов. Нормално треба добри звучници за истата работа.

Затоа мразам интегралци неможам да ги менувам и прилагодувам фабричките параметри