Author Topic: Необичен систем за дампирање на звучниците  (Read 723 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дампирање е постапка за исполнување на внатрешниот простор во звучникот со материја која ги впива ( пригушува) звучните бранови кои патуваат во него и на тој начин допринесува да се елиминираат (намалат) несаканите вибрации на самата кутија.За таа цел се употребува стива,вештачка волна,памук,ткаенина,сунгер... а најнова *финта * е да ја наполните кутијата со пулови ( така личат) од дрво,дури и со различити бои! Дрвените *жетони*  се поставуваат во компресионите кутии,а во бас рефлекс и ТЛ кутиите не препорачувам освен како не сакате вашите звучници да ги претворите во *покер* апарати! ;D ;D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Прв пат гледам вакво нешто :) :o
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
И јас денес прв пат слушнав и видов такво нешто,ама вистина е! Сепак се надевам дека е само минлива работа врзана со трик-маркетинг и ништо друго!

Offline kokomoto

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Одг: Необичен систем за дампирање на звучниците
« Reply #3 on 10.02.2011, Thursday, 11:46:45 (Edited 10.02.2011, Thursday, 14:22:12) »
   i jas prv pat slusam za vakvo dampiranje ,i nesto ne mi e jasno:
KOGA SE DAMPIRA SO VOLNA I sl. toj materijal e rasresit ,porozen i so nego moze da se oblozi i popolni kutijata, a ako so ovie drveni pulovi se ispolni kutijata bi se namalil i potrebniot volumen ,pa mislam deka nema da raboti ko sto treba

kokomoto

Пишувај кирилица!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Има многу експериментални и егзотични начини за дампирање пример што ми текнува се некоја серија на Б&Д која имаше во внатрешноста оптегнати конци од  специфичен материјал по вертикала и по ширина и наводно истите ако се распределат како што треба (погусто до зидовите а поретко во средина) ефикасно ја дампираат звучната енергија од задната страна на звучникот , а за ова со дрвени жетони треба некој да проба па да каже за што се работи зошто сигурно има теоретски и практично повеќе одошто овде е презентирано односно можеш со вака непроверени  методи да добиеш ефикасна *тарабука од звучник * исто како што имам читано за сендвич зидови за звучник (дупла иверица меѓу која се става песок , метални кугли односно сачми  или материјал потежок од самата иверица ) но ако утнеш нешто се добива бетер звук од обична кутија од МДФ или иверица ,затоа од искуство препорачувам прво зидовите на кутијатата  да се проектираат да се со што поразлични пропорции (никако со исти димензии некоја од страните) а поголемите површини односно страни на звучникот да се ојачаат во одредени точки од внатрешноста со внатрешни напречни дрвени додатоци отприлика на две третини од страната за да се ивбегнат односно намалат резонантните фреквенции на самите страници од кутијата , и нормално да се дампира со супер ефтин и достапен ЛИО за полнење на ПЕРНИЦИ .Пред 10 години дампирав една ТЛ кутија за 12 инчи бас (суб) и лиото се покажа супер за штелување со тоа што за да не се смолкнува лиото на зидовите од внатре ќе си налепите рапаво теписонче .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Немој со теписонче! Имам негативно искуство: на времето со синтелон ги обложувавме кутиите ( оние за свирка!).Еден пријател го обложи и внатрешниот дел.Свртницата беше со ламби и хартиени блокови(руски) па појачувачот се расипал и дошло го краток спој на звучник,и теписонот внатре се запалил ,па зачурил! А,мирисаше уште една недела! :D

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Интересно е да се изработи  кутија  од  Камен  или  Мермер  .Едно време се мислев некои добри драјвери да купам   за некоја мини мониторска  кутија со проверен квалитет (сигурно нема Теле или Симпсоник да ставам на толку труд  ) пример Висатон АЛ130  5 инчен бас и некој квалитетен високотонец  и да изработам мала кутија од мермер . Меѓутоа материјалот е тежок за обработка требаат специфични машинки и многу стрпливост а сето тоа за да се намалат резонанциите на кутијата . А нормално  без добри квалитетни драјвери , џабе добра скретница и супер дампирана цврста кутија .
Пред извесно време купив Висатон драјвери и немам време да направам кутија.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пробај кај *махериве* за споменици има шанси за 2 литра ракија да ја исечат мермерната плоча.Проблем не е ни составувањето,ами транспортот.Само ако можеш виљушкар да најдеш бесплатно...

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
погрешно се изразив .
Не купив драјвери АЛ 130 за мала кутија и немам намера да правам мермерна кутија  тоа беше само идеја за мониторска кутија .
Купив висатон бас W200s и среднотонец  W100 S и имам намера да правам проект со самостоечка кутија  називот  на проектот е СКАРЛЕТ  го има на страницата на Висатон  .Недај боже да ја направам од мермер пошто е висока 1 метар има да тежи 1 тон и ќе треба со кран да ја дигам за да ја внесам дома :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нема проблем! Видете како пријателов го решил проблемот со звучници и си направил соба за слушање:

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Супер е, кој има резервна соба нека си направи

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Хехе, јас негде по интернетов гледав некој тип што имаше направено дупли под и просторот измеѓу му беше „кутијата“ за сабвуферот, беше со некоја петоцифрена вредност на волуменот (и имаше соодветни драјвери) ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хехе, јас негде по интернетов гледав некој тип што имаше направено дупли под и просторот измеѓу му беше „кутијата“ за сабвуферот, беше со некоја петоцифрена вредност на волуменот (и имаше соодветни драјвери) ;) :)

И што искористил за дампирање, песиски тепих, хахахахаах ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."