Author Topic: Што мислите за овој аудиозасилувач ?  (Read 1475 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Што мислите за овој аудиозасилувач ?
« Opened on 01.01.2011, Saturday, 22:35:05 (Edited 01.01.2011, Saturday, 22:50:29) »
Колеги едноставно ме интересира што мислите за овој аудиозасилувач од емитер бидејќи планирам ова да ми биде мој нареден проект па ме интересира која е неговата реална моќност  :) ??
Еве ја шемата  ;)
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=964

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Што мислите за овој аудиозасилувач ?
« Reply #1 on 01.01.2011, Saturday, 23:05:47 (Edited 01.01.2011, Saturday, 23:08:55) »
130 рмс со ирпф9240/240 170 со 2SK15030/2SJ201 ako сакаш поголема снага додади вкуоно 4 пара трансистори така да ќе добиеш околу 300 в со монимална дисторсзија. Исто така ќе ти треба тафо кое на секоја намотка ќе даде по 500 вати (мислам дека 500 ватно трафо е тоа само не сум сигурен, али во секој случај ке ти треба габаритно и квалитетно трафо и добри кондензатори)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Незнам колега овде пишува 400 вати музичка а околу 200 вати рмс сигурно би требало да биде  ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ако е 400 музичка 1/3 е реалната.. 133.3333 значи како што пишав 130 отприлика

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
150 е.Дека трафото е 300 вати.Пола е

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
може и по таа логика, али може и малце луфта да се остај на трафото  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
може и по таа логика, али може и малце луфта да се остај на трафото  :)

Да, инаку доволно би било и 250VA трафо, ама скоро секогаш се остава „луфта“ моќност, за да може на peak-ови засилувачот да даде и малку поголема моќност ;) и за да не грее многу трафото ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Даниел,едно офф топик прашање: си направи ли звучник за овие 300-400-500 ватни појачувачи? Прво среди го тоа,па оди на следниот проект.Ама не купувај ауто или некои Симсоник (или слични) *траскалчиња*.Собери некоја пара и купи солидна 15-ка и хорна и состави една добра кутија.Потоа е лесно да правиш појачувачи! :D :D ;)

Offline Sajko

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
  • Gender: Male
Даниел,едно офф топик прашање: си направи ли звучник за овие 300-400-500 ватни појачувачи? Прво среди го тоа,па оди на следниот проект.Ама не купувај ауто или некои Симсоник (или слични) *траскалчиња*.Собери некоја пара и купи солидна 15-ка и хорна и состави една добра кутија.Потоа е лесно да правиш појачувачи! :D :D ;)
А звучници слабо, слабо звучници. Таа тема ја коментиравме во школо џабе е било какво појачало без одличен звучник, тие работи одат во пар! а тој досега нема изработено звучници нека му биде следниот проект звучни кутии КОЛЕГА!
R135
└┼┼┤
  246

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Даниел,едно офф топик прашање: си направи ли звучник за овие 300-400-500 ватни појачувачи? Прво среди го тоа,па оди на следниот проект.Ама не купувај ауто или некои Симсоник (или слични) *траскалчиња*.Собери некоја пара и купи солидна 15-ка и хорна и состави една добра кутија.Потоа е лесно да правиш појачувачи! :D :D ;)
Да Батка во право си  :) ! Следен проект звучни кутии  ;) , ама за пресметки како да се снајдам  :o ?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Добар засилувач си одбрал Даниел ;). Го имам правено ова за еден човек во стерео верзија со 1200ватно трафо и за јачината што ја даваше немам коментар, едноставно беше прејако, се разбира врзано на две 15ки со хорни ;D. Така да ако си решил да го изработиш нема да погрешиш и со среќа во изработката :).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Што мислите за овој аудиозасилувач ?
« Reply #11 on 02.01.2011, Sunday, 17:45:58 (Edited 02.01.2011, Sunday, 17:47:59) »
Прво набави солидни бас и хорна,па ке направиме еден прорачун по порачка,како за тебе и ке има дадеме бренд - нешто како спада,данс,спад.....  ке гласаме на форумов :D ;)

Споено мислење: 02.01.2011, Sunday, 17:47:59
Порочитај го она четиво - Како се прават звучни кутии ,малку како вовед.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Океј Батка ти благодарам за понудената помош  ...  :) Кога ке набавам солидна 15-ка ке ти пишам за да ми помогнеш со соодветни димензии  :)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
стави ја семата од емитер или прати ми ја на мејл ако сакаш
rules are made to be broken

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колега емитеров овдека на интернет ја нема шемата прикажано туку само ова го има  ;)
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=964За што ти треба  :D ??