Author Topic: Транзисторски стерео засилувач 2x200W  (Read 1864 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Квалитетен транзисторски стерео засилувач со голема моќност (2x200W на 4оми) и документација за полесна изградба.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Транзисторски стерео засилувач 2x200W
« Reply #1 on 29.12.2011, Thursday, 00:36:33 (Edited 06.01.2021, Wednesday, 22:23:07) »
Еве како треба да изгледа изработката на еден аудио засилувач (припремање на деловите, лемење, тестирање и пуштање во работа), во случајов изработката на засилувачот од оваа тема, кој според мене е доста квалитетен и вреди да се изработи ;).




Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Има се што треба за изработка, ама електрична шема нема :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Транзисторски стерео засилувач 2x200W
« Reply #3 on 29.12.2011, Thursday, 03:11:36 (Edited 29.12.2011, Thursday, 14:35:08) »
Еве GigaWatt само за тебе  :D ;D ;D

Code: [Select]
http://construyasuvideorockola.com/downloads/amp400wt8.pdf

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Транзисторски стерео засилувач 2x200W
« Reply #4 on 29.12.2011, Thursday, 10:11:36 (Edited 30.12.2011, Friday, 10:23:20) »
Малце ми е сумњив овој типот, не ми се свиѓаат некои работи, на пр.  лемењето, тоа како ја поврза масата на потенциометарот, стави превише термо паста и пред се првото пуштање, 400W засилувач да пуштиш без заштитни отпорници или сијалица, и дури после една минута му текна да мери дали има ДЦ на излез...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
што ќе биде ако наместо 6800uF ставам 10000uF? такви имам моментално
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
што ќе биде ако наместо 6800uF ставам 10000uF? такви имам моментално

Ништо, баш напротив, поиспеглан ќе биде излезниот напон ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Транзисторски стерео засилувач 2x200W
« Reply #7 on 29.12.2011, Thursday, 14:29:12 (Edited 29.12.2011, Thursday, 14:58:38) »
Слободно ставај од 10000uF, ако имаш повеќе и повеќе му стави ;). Инаку засилувачот е супер, го имам изработено за еден пријател и доста добар звук дава, а во врска со шемата daniel spasovski не ја ставив, бидејќи во pdf-фајлот кој го поставив има се што е потребно за изработка, а и шемата која си ја поставил е само за еден канал, па и поради таа причина не ја поставив да не се помеша некој ;).

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
имам некој делови нз дали да почнам да го правам или дали да го упраам стк4241?
d.t

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Па види размисли, засилувачот е одличен и звукот кој ќе го добиеш е далеку подобар од оној на STK интегралецот. Деловите не се многу скапи, отприлика околу 1000-1500 денари ќе те коштат, е сега најскапото и ти знаеш што е - трафото ќе ја подигне цената и тоа добро, освен ако имаш трафо, па тогаш ќе ти испадне ептен ефтино ;).

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
имам трафо, од филипсот би требало да ми заврши раб околку 300вати е сиг ако не и повеќе
d.t

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Е да Shadow , повеќе верзии има ...  ;D :D

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
имам трафо, од филипсот би требало да ми заврши раб околку 300вати е сиг ако не и повеќе

Малку е 300W трафо за овој засилувач, ќе ти треба две вакви трафа или едно од 2x33V 600W, ако сакаш да извадиш максимум од него, оно без проблем ќе работи и со него, ама кога ќе го пуштиш појако ќе се мачи засилувачот, а и трафото исто и ќе загрева и можеш да го изгореш. Ако не планираш да го рокаш многу т.е. да го пушташ со осет искористи го тоа трафо ;).

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Има некој да ми е напрај плочка за овај засилувач? и трафото од прилика да се купи колку пари би било ако знајте ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
само плочата да се изработи без да се леми и такви работи ?
или комплетно со се елементи сакаш ?

епа ти треба негде 500W трафо за ова, тоа ќе те кошта (од продавница) 50-100E
мислам дека има на форумов членови кој продаваа трафа за прилично мали цени
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!