Author Topic: "Рикна Појачалото" :( :(  (Read 1488 times)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
"Рикна Појачалото" :( :(
« Opened on 25.04.2010, Sunday, 13:30:51 »
 Купив нова миксета пред две недели Behringer PMH1000 Миксетата ја врзував на мали звучничиња од 3w 4оми така свирев неколку дена е сега, денес исто почнав да свирам и наеднаш миксетата се исклучи и пак се приклучи пак пробав да свирам ама излезниот (појачан) сигнал не беше појачан свиреше сптен слабо и кога мастерот беше пуштен до даска и едниот звучник не работеше пробав пак и пак се исклучи и сега не работи ич работи ама дава ептен слаб излезен сигнал данеречам незасилен Чаре, Дефект ..? Ова е озбилна работа и пишете озбилни мислења оти ми е дојдена работата за плачење :( :( :(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: "Рикна Појачалото" :( :(
« Reply #1 on 25.04.2010, Sunday, 14:06:04 »
На 2x400W засилувач си врзал 3W-ни звучници. Ова е првиот проблем, освен ако не си пазел колку гласно, односно тивко свириш, и со кој инструмент ги побудуваш. На пример електрична гитара со дистрозија има поголеми шанси да ги изгори звучничињата од на пример чисто акустична гитара.

Ако изгореле звучничињата, не мора да значи дека изгореле и излезите од миксетата, пробај со други звучници, не звучничиња.

Ако „рикнал“ засилувачот, епа нека ти е на здравје, ако сеуште ја чуваш гаранцијата (ако ти е на ново земена миксетата), можеби ќе ти го признаат дефектот, ако не им ги кажеш условите под кои се случил дефектот.

Ако немаш гаранција, отвори ја миксетата и види ако можеш да најдеш сервисна шема на интернет за неа. Не знам што мерна опрема имаш така да ќе претпоставам дека имаш барем волтметар. Провери ги сите осигурачи (ако има). Провери дали напојувањето за засилувачот на миксетата го дава потребниот напон за напојување на засилувачот. Ако навистина може да даде 400W по канал (што не верувам, зашто не верувам на спецификации на Behringer), напонот на напојување на засилувачот би требал да биде +/-40V па нагоре. Ова чисто само колку да видиш дали навистина е до излезниот засилувач или дали има и/или некој друг проблем.

Провери го ова па post-ирај резултати. Не е лошо да имаш на располагање и signal tracer.

Ако немаш мерна опрема и не сакаш да се замараш, смени се што е полуповодичко на излезот од засилувачот (тоа значи сите транзистори, сите диоди и интегрирани кола, доколку ги има). Ова не е сигурен метод, но доколку излезниот степен на засилувачот е изгорен, во 80% од случаите, функционира. Значи, немој да очекуваш дека сигурно ќе профункционира ако го направиш ова. Ако не направиш соодветни мерења, може да се случи и исправните компоненти што си ги монтирал, при повторно пуштање на миксетата во работа да ги изгориш. Не ти препорачувам да го правиш ова, освен ако имаш пари за „фрлање“.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: "Рикна Појачалото" :( :(
« Reply #2 on 25.04.2010, Sunday, 14:17:52 »
Јас би му предложил да контактира сервис, зошто оваа работа не е за почетници. Како корисник он може да ги провери само осигурачите, но тие горат со причина...
Значи прво други звучници за проба, а доколку не е до нив во тој случај појачалото на миксетата преминало и ке биде потребно да се изврши поправка од стручно лице. Со нестручна и несоодветна замена на одредени елементи, само може да ја влоши постоечката состојба..
 ;)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: "Рикна Појачалото" :( :(
« Reply #3 on 25.04.2010, Sunday, 14:29:18 »
Јас би му предложил да контактира сервис, зошто оваа работа не е за почетници. Како корисник он може да ги провери само осигурачите, но тие горат со причина...
Значи прво други звучници за проба, а доколку не е до нив во тој случај појачалото на миксетата преминало и ке биде потребно да се изврши поправка од стручно лице. Со нестручна и несоодветна замена на одредени елементи, само може да ја влоши постоечката состојба..
 ;)

Знам, не е започетници, но ако веќе решил сам да ја поправа, пишав некои општи совети, како што реков ова функционира во 80% од случаите, ако е изгорен диференцијален степен или има некои краткоспоени (изгорени) кондензатори, може само да ја „докусури“ миксетата. Затоа и пишав, ако има пари за „фрлање“, нека проба, мада јас не би се нафатил да правам таквo нешто без мерна опрема и малку поголеми познавања.

Надобро е тоа што го предлож SaleSK, ако немаш гаранција на призводот, однеси ја миксетата на сервисер.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: "Рикна Појачалото" :( :(
« Reply #4 on 25.04.2010, Sunday, 16:07:32 »
Ако имав пари за фрлање ке си купев подобра миксета а и друго да ви кажам сега што се случи по пола час пак ја приклучив да видам и оп почна да работи ама не е засилениот глас како што беше и ако ги свртам обратно звучничињата на пример левиот десно да го ставам така свири тивко а обратно многу погласно но сепак не е како што беше ај Борче ако има секунда нека види што е работата а иначе ја побудувам со синтисајзер.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: "Рикна Појачалото" :( :(
« Reply #5 on 25.04.2010, Sunday, 16:10:54 »
Најверојатно звучничињата се полу„рокнати“, така да пробај со други и види дали ќе се врати јачината на гласот во нормала ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: "Рикна Појачалото" :( :(
« Reply #6 on 25.04.2010, Sunday, 16:25:54 »
Пробај со други појаки и исправни звучници, можда се стопиле внатре тие малите.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: "Рикна Појачалото" :( :(
« Reply #7 on 25.04.2010, Sunday, 17:19:07 »
Малите свират ама ја немаат истата јачина како пред тоа

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: "Рикна Појачалото" :( :(
« Reply #8 on 25.04.2010, Sunday, 17:30:01 »
Си ги решил изгледа... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: "Рикна Појачалото" :( :(
« Reply #9 on 25.04.2010, Sunday, 18:11:51 »
Сакаш да кажиш готови се се звучничињата ? ако беа рикнати немаше да свират ич

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: "Рикна Појачалото" :( :(
« Reply #10 on 25.04.2010, Sunday, 18:14:59 »
не мора да значи
можеби се стопени негде внатре во калемот и се проспоени и сега ќе ти свират ама мн. малку
а има можност и да го оштетат и засилувачот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: "Рикна Појачалото" :( :(
« Reply #11 on 25.04.2010, Sunday, 18:34:52 »
Немам дома поголеми звучници за да пробам со други јбг :S

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: "Рикна Појачалото" :( :(
« Reply #12 on 25.04.2010, Sunday, 18:36:41 »
а со тие што планирање да правиш звучни кутии со Баже ??
не мора да се во кутија за провериш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: "Рикна Појачалото" :( :(
« Reply #13 on 25.04.2010, Sunday, 19:08:04 »
Нејкам да ги гибам немаат скретница оти јас сум расипи чоек ке ги фатам и заминаја тогаш

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: "Рикна Појачалото" :( :(
« Reply #14 on 25.04.2010, Sunday, 19:16:01 »
нема врска свртницата со ним
таа е за да ги одели тоновите на високи средни и ниски, односно таа е филтер
е сега ако ги приклучиш без неа нема да имаш оделени туку сите тонови ќе ти бидат присутни
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!