Author Topic: Како се пишува! Слободна тема  (Read 18787 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Во која смисла по-општ?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
најверојатно, повеќе дигитална електроника, програмирање, такви работи....
Видиш сега еден обичен телевизор е смарт и има софтвер, исто и телефонот. клими, бољери, све е со ви-фи, веб управувано.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Мене лично структурата (форуми/подфоруми) на sonsivri форумот ми се допаѓа.
Можеби доколку тука имаме повеќе подфоруми ќе има и поголема активност.
Колку што гледам по интернет најктивни се форумите за програмирање, манипулирање и поправка на компјутерски хардвер, Internet Of Things, Embedded Systems, Single Board Computers и слични.
Форумите за аналогна електроника се претежно замрени.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ми ја долови поентата....

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Quote
KiloVolt! Твојот nickname нема апсолутно ништо со постот, а ако мислиш дека е намерно тогаш тоа е твој проблем. Зошто? Затоа што nickname можеме да го напишеме како сакаме, тоа е личен избор и легитимен!
Јасно, чиста случајност беше што пишав тогаш, тогаш ми се најде време.

-----

Инаку се сложувам, сите форуми појдоа накај хакерски ориентирани работи, IoT такви работи, Hackaday ми е прв пример. Ме боли да кажам, ама аналогнава електроника има ептен мало место резервирано во денешно време. Иако многу повеќе ја сакам од делот што има програмирање, тоа е реалноста.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мене лично структурата (форуми/подфоруми) на sonsivri форумот ми се допаѓа.

Sonsivri е повеќе ориентиран кон програмирање, хардвер, микроконтролери, развојни околини, итн. Не му е намената општа.

И искрени да бидеме, неговата „популарност“ е последица на два многу важни факти. Прво, дискусиите се на Англиски, што значи дека било кој од светов може да се приклучи кон дискусиите, и второ, е едно од ретките места каде што се кракуваа софтвери за електроника. Сега тие секции се заклучени (не се јавни), но сеуште е едно од местата каде што има warez за електроника и тоа не само да се споделува, туку и самите членови се прилично активни на ова поле (има членови кои ништо друго не прават, освен што кракуваат софтвер за електроника). И затоа има квалитет и квалитетен кадар (членови)... и затоа може да воведат регистрации со invites или, ако сакаш да се регистрираш, мора прво да приложиш доказ дека ти „тоа и тоа“ си направил, имаш твој проект на GitHub или нешто слично. Значи, да докажеш дека те бива.

Можеби доколку тука имаме повеќе подфоруми ќе има и поголема активност.
Колку што гледам по интернет најктивни се форумите за програмирање, манипулирање и поправка на компјутерски хардвер, Internet Of Things, Embedded Systems, Single Board Computers и слични.
Форумите за аналогна електроника се претежно замрени.

Немам ништо против да се додадат нови секции... но кој ќе пишува во нив, тоа е вистинското прашање.

Не се проблем секциите кога имаш голем број на активни членови, сама по себе, природно ќе си дојде поделбата и потребата за нови подсекции. Проблемот се членовите. А кога форумот ти е наменет за „пазар“ од 2 милиони луѓе, не можеш да очекуваш да има голема активност. Порано имаше, и тоа пред се од средношколци, но сепак имаше... сега веќе, не. Разменуваат материјали на FB или Instagram, форумите не им се интересни (бидејќи не се толку "portable device friendly", нема app за секој форум) и така им е полесно. Плус, додади го на тоа и фактот дека сите овде само гледаат да завршат побрзо што и да е она што го почнале како образование и да си бегаат од тука и јасно е зошто нема активност - забава од овој тип не е на агендата на младите кадри, тоа е тоа.

Инаку се сложувам, сите форуми појдоа накај хакерски ориентирани работи, IoT такви работи, Hackaday ми е прв пример. Ме боли да кажам, ама аналогнава електроника има ептен мало место резервирано во денешно време. Иако многу повеќе ја сакам од делот што има програмирање, тоа е реалноста.

Мене искрено, не ми е криво, бидејќи и онака отсекогаш повеќе сум се интересирал за дигиталните технологии отколку за аналогните, но без разлика, факт е дека нема активни членови. Тие па тие сме, 10 луѓе, само ние пишуваме, кој друг пишува... никој. А и ние веќе немаме толку слободно време колку што сме имале, а дури и ако имаме, не ни се троши тоа време на форум кој е практично мртов.

Тоа е тоа, работите одат во таа насока. Одење нанапред нема да има, т.е. можно е да има со целосно преработување на принципот на работење и функционирање на форумот, со голема online кампања на FB и кај се не, што значи дека треба да се фрлаат пари и форумот да стане комерцијален (кај нас, очигледно само така може да станеш популарен, освен ако не си FB... а и таа популарност нема да биде „кој знае каква“)... нешто што во моментов немам намера и не сакам да го правам. Ако некој изрази желба и има знаење, немам ништо против да му го предадам да го води форумов. Немам начекано таков член, така да, работите ќе си седат какви што се - status quo.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Форумот sonsivri го земав како пример за  изгледот/распоредот, какви подфоруми има и како е распореден.
Не реков да се дозволи споделување на варез содржина иако немам ништо против, или да се смени јазикот на форумот. 
Кога има повеќе избор обично има и повеќе луѓе што читаат/пишуваат.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Warez на сите им е добредојден да бидиме реални. Е сега политиката на хост сервисот треба да се запази, и сепак е нелегално, треба да се пази многу, ама не мислам дека тоа е правецот во кој треба да се движи форумов.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Има многу форуми кои не дозволуваат хостирање на warez  на нивниот хост но не прават проблеми доколку се споделуваат линкови со таква содржина.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Нели така се вадеа pirate bay, нивната страна не хостира ништо, само индекс е.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Се зависи од политиката на host-от и каде ти се наоѓа. Конкретно овој на кој сме, нема некоја конкретна политика околу warez, барем колку што имам забележано, но... не би ризикувал да дознаам.

Евентуално можно е да се направи секција во која ќе се разменуваат такви содржини (и тоа исклучиво преку екстерни ликови), но да биде скриена за гости, т.е. да може да ја гледаат само членови... мада, искрен да бидам, не гледам поента. Кој и да праша во адекватната тема за некој софтвер од кој веќе има отворена тема на форумов, секогаш се споделува crack од софтверот преку PM ;).

Јас сакав да отворам секција за RCE (Reverse Code Engineering) на форумов, која, барем според мене, би била многу понтересна (како сами да кракувате софтвер, хардвер, firmware, да додадете или одземете определена функционалност во некој software/firmware, нешто слично на она што го прават на Sonsivri), но не мислев дека ќе има заинтересираност, па затоа не отворив.

Околу менување на јазикот за комуникација на форумот... тогаш треба да смениме и име и domain, бидејќи веќе нема да биде Македонски, нели.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Колку што гледам јас голем дел од книгите тука се warez, така да веќе има warez  на форумот.
Тема за reverse engineering  кракување и слично еинтересна и добродојдена, но за такви работи треба напредно знаење од hardware и  software.
Изгледа не се разбравме за јазикот, не викам јас да се смени јазикот на форумот. Реков дека sonsivri не го спомнав за јазикот и warez,  го спомнав само поради структурата на форуми и подфоруми.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колку што гледам јас голем дел од книгите тука се warez, така да веќе има warez  на форумот.

Не голем дел, туку скоро сите ;D.

Но, по некоја случајност warez за книги не се смета како „не знам какво“ кривично дело во однос на warez на софтвер. За тоа треба да му се заблагодариме на чичко Гејтс кој направи да се гледа на warez-от како на сатанска работа. Таков култ кон warez-от не изградија издавачките куќи за книги.

Тема за reverse engineering  кракување и слично еинтересна и добродојдена, но за такви работи треба напредно знаење од hardware и  software.

Да, ама ќе требаше само јас да пишувам во таа секција (или евентуално уште некој), а немам намера да пишувам туториали за почетници и зошто определени програми кои активно се користат во RCE, доста антивирусни програми ги јавуваат како вируси, тројани и како се не, па да се разубедувам со корисници дека слободно може да ги симнат (а нема да сакаат, ако видат дека Defender, кој е моментално de facto антивирусот кој го користат бидејќи доаѓа bundled со Win10, а ретко кој се замара да го смени или да најде начин да го изгаси), дека нема никаква опасност, итн... едноставно имам изгубено нерви за вакви работи, особено за почетници.

Да изразеше некој желба пред сега јас да спомнам за оваа секција, да, ќе ја направев, бидејќи очигледно има намера да биде активен во таа секција, но јасно ми е дека ако јас ја направев, ќе требаше само јас да пишувам во неа, а веќе немам ни нерви ни време за тоа.

Не знам како да ви објаснам... едноставно се изморив. Извинете вака што ќе се изразам, но новиве генерации се тупи, тупи, тупи до немајкаде... се им е тешко. Еден текст документ со инструкции за инсталација и кракување не знаат да прочитаат, а камо ли да им објаснуваш RCE и зошто програмот го јавува како вирус, а не е ::). Ако нешто не го сконтаат за 5 минути, рипаат на друга работа... attention span, 5 минути, толку. Немам намера да се замарам со некој кој не сака да вложи труд и време да го разбере она што е (најчесто) прилично читко и едноставно напишано, ама некој не сака да го вклучи мозокот и да се потруди да разбере... а RCE не е исто што и проста електроника па да ти требаат 15 минути за да склопиш проста конструкција. Бара труд, време и напор да вложиш за да навлезеш во тој свет. Сам да го правам тоа, немам намера... освен ако не е за некој мој проект, па да презентирам и на форумов, тогаш да, ама како што веќе реков, ни за мои лични ќеифови и проекти веќе немам време.

Изгледа не се разбравме за јазикот, не викам јас да се смени јазикот на форумот. Реков дека sonsivri не го спомнав за јазикот и warez,  го спомнав само поради структурата на форуми и подфоруми.

Да, и се сложувам дека конструкцијата на секциите е добро направена и да, може да се примени и тука... под услов да бевме форум само за дигитални технологии, а не сме... плус, тие секции треба некој да ги полни, така? Кој овде има пишувано во секциите за микроконтролери? Двајца, тројца? Ајде, нека се 10 членови... толку се... а моментално нема скоро ниеден активен член во тие секции. Единствени секции кои се (колку-толку) активни, се секциите за сервисирање, толку.

Ене, NerdOmega проба да направи нешто, кај е сега членот? Последен пат се има логирано пред 3 месеци, 14.09.2019. Не дека го обвинувам, никој не е обврзан да биде член на форумов, ниту пак да биде активен, ама еве, човекот рече дека сака да се нафати да го „ревитализира“ форумов и да го „размрда“ малку, да привлече нови членови. Отвори неколку теми, но со содржина која би била интересна на некој кој само со тоа се „бафта“ (а практично, такви членови на форумов има многу малку, ако воопшто има... еве, да се земам себеси како пример, не дека не ме заинтересираа темите, ме заинтересираа, ама апсолутно никаква потреба од ништо од тоа што беше презентирано во нив, немав во моментот кога беа презентирани). Практично, треба да имаш барем уште 10-тина членови кои се „на иста бранова должина“ за да имаш активност во тие теми, инаку, ќе замрат... како што и замреа... и, се разбира, тоа го разочара NerdOmega. Проба со темата со заеднички проект да направи нешто, ама, ете гледам, и тоа не му тргна. Ако веќе отвораш таква тема, треба да си свесен дека, на некој начин, ти си иницијатор и „лидер“ на таа идеја и дека ти ќе треба да „ги мкнеш конците“ и да пресечеш во определени одлуки. Добро е што се презентираа доста идеи и што имаше конструктивна дискусија, ама само од дискутирање, ништо не биднува. Треба да пресечеш и да пишеш „добро, ајде еве сега да гласаме за некој проект, предлозите се овие, гласајте“. Е кога виде дека он ќе треба да ги прави тие работи, го снема. Да не бидам сватен погрешно, можеби има и сосема друга валидна причина поради која NerdOmega се нема логирано 3 месеци, но без дополнително објаснување, јас така би ја протолкувал работата... „ова ќе бара доста ангажман, кооридинација на луѓе и ресурси... батали“.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Мојот впечаток е дека многу парцијално и бегло се согледуваат нештата!
Не се работи за тастаурата што нема (μ), затоа пак има (u), ама нема mf (која е таа вредност, Ја подразбираме ама на фејсбук, а за овде да се употребува е апсурд)), затоа постои науката, а туку може да напише uF како што е прифатено на 90% од форумите од блиската и подалечната сфера. А како се пишува симболот за фарад f или F. Впрочем темата е за забава ама некој од членовите ја сметаат за заебава!

mF - ова ме потсети во школо кога ги учевме мерните единици. Не учеа дека фарад и милифарад се многу големи единици, па затоа се користи микрофарад.. Капацитет од еден фарад немала ни целата земјина топка..   (малце да се насмееме...)
ама се испостави дека не е точно, сега се прават кондензатори од по 500-1000 фаради...  ;D ;D

Инаку инересна дискусија во однос на трендовите кај нас и во светот во однос на форуми и општо во однос на електроника, мислам дека добро е и вакви дискусии да има..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Како се пишува! Слободна тема
« Reply #59 on 22.01.2020, Wednesday, 09:13:51 »
Немаја таква технологија тогаш.
Да бе и то луѓе доктури на науки  кажуваа такви рабоќе...
Колку фаради има Земјата ?