Author Topic: адаптер за микрофон  (Read 700 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
адаптер за микрофон
« Opened on 12.10.2010, Tuesday, 21:05:56 »
другарче едно ми даде микрофон, арно ама па конекторт е ептен голем (уште ги немам научено кој колку инчи е) 6мм му е дијаметар, а долг е ~3цм и моно е конекторот. јас сакам да го уклучам на компјутер, ама па и немам таков адаптер ама имам делови од кои што можам да го направам (женски конектор за големиот конектор и конекторче за во компјутер (ни тој незнам колку инчи е)) па ако може да помогнете...ако не ви текнува што мислам прашајте што ве буни...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: адаптер за микрофон
« Reply #1 on 12.10.2010, Tuesday, 21:09:00 »
ваков е џекот

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: адаптер за микрофон
« Reply #2 on 12.10.2010, Tuesday, 21:14:59 »
таков е конекторот од микрофонот
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: адаптер за микрофон
« Reply #3 on 12.10.2010, Tuesday, 21:20:34 (Edited 13.10.2010, Wednesday, 11:41:39) »
Прво ти треба помал 3,5 мм џек,овој е 6,3 мм.Освен тоа не се врзува така микрофон во комп. Џекот 0д 3,5 мм треба да е стерео,а на средното поле се носи напон 5В.Микрофоните за комп.се кондензаторски или електретски. Еве една шема како да вклучиш динамички микрофон на компјутер:



Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: адаптер за микрофон
« Reply #4 on 12.10.2010, Tuesday, 21:32:17 »
Ако имаш засилувач можеш да го поврзеш (кај нив се користат џековите од 6,3мм), па после преку лине ин (синиот влез) да го поврзеш засилувачот на пц.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: адаптер за микрофон
« Reply #5 on 12.10.2010, Tuesday, 21:53:51 »
Предпојачувачот не кошта ни 100 ден.Најдете само женски џек 6,3 мм  и машки 3,5мм и нешто ситна електроника.Напојувањето е од ПК преку џекот.Можете да го вклучите секој динамички микрофон со импенданса од 200 до 600 оми.