Author Topic: Стерео предпојачувач со сите контроли со TDA1524A  (Read 16884 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Предзасилувач со TDA1524А
« Reply #30 on 07.02.2012, Tuesday, 23:46:04 (Edited 04.02.2013, Monday, 15:12:21) »
Да не се јавува брум случајно ако е направен предзасилувачов според монтажнава шема? Прашувам бидејќи гледам секаде ground plane, не е препораливо да има секаде ground plane кај аудио уреди.

EDIT: Темите се споени бидејќи станува збор за истото коло.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

ggoce

  • Guest
имам го направено предпојачалото и го пробав не сам осетил никаков брум ама не сам го користил бидејки ми фале трафо за појачалото за да го комплетирам

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Стерео предпојачувач со сите контроли
« Reply #32 on 03.01.2013, Thursday, 21:53:51 (Edited 03.01.2013, Thursday, 21:58:58) »
 Сакам да прашам какви се потенциометрите дали се линеарни ил некакви други ??? ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Линеарни се сите потенциометри.За својата едноставнос и цена овој пп се покажа одличен.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Вчера ми стигнаа интегрираното коло и потенциометрите, е сега сакам да прашам потенциометрите се некоја марка PIHER  на мене од око така не ми стојат баш добри зосшто се вртат многу полеко од другите потенциометри па сега сакам да прашам сто да направам да си најдам некој други или тие да ги ставам ???

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Piher имало некој добри од форумов дознав, можеби твоите се некоја кинеска копија

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Вчера ми стигнаа интегрираното коло и потенциометрите, е сега сакам да прашам потенциометрите се некоја марка PIHER  на мене од око така не ми стојат баш добри зосшто се вртат многу полеко од другите потенциометри па сега сакам да прашам сто да направам да си најдам некој други или тие да ги ставам ???

Баш напротив ,ако потенциометарот се движи полека,а не гребе тој би требало да е добар.Иначе PIHER е одлична марка и не сум сретнал кинезите  дословно да ја  копираат.Едно време идеа и од Турција добри потенциометри со таа ознака.

Offline filipbc

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
дали знае некој колку на колку точно е плочкава  ???  ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па и да не знаеш со проба можеш да видиш : земи направи неколку проби на лист со различни намалувања ( 80%,70,60...%) и стави го интегралецот да му се поклопуваат ножичките со цртржот. Ако се поклопуваат ,тоа е вистинската големина

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
дали знае некој колку на колку точно е плочкава  ???  ???

Во Sprint-Layout можеш да провериш на следниот начин ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Neke sasvim dobre dizajne uradjene u OP-AMP tehnici mozete naci i na mom sajtu. U meniju idite na PRETPOJACALA i prva tri dizajna su i postavljeni tim redom po rastucem kvalitetu -> Standard > Vivace > Allegro. Ko bude iskreno zainteresovan za gradnju moze od mene dobiti sve potrebne fajlove za plocice i raspored, ali mora nam za uzvrat ovde slikama prikazati ceo tok gradnje!
Tvrdim da bilo koje od ova tri pretpojacala po svim parametrima dosta nadmasuje bilo kakav preamp "single IC" stila kao ovaj sa TDA i slicnim kolima.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ko bude iskreno zainteresovan za gradnju moze od mene dobiti sve potrebne fajlove za plocice i raspored, ali mora nam za uzvrat ovde slikama prikazati ceo tok gradnje!

Слободно можеш тема да си отвориш во секцијата за предзасилувачи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Vrlo rado cim uhvatim malo vise vremena...
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline filipbc

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Се прашувам на колку волти можам да го пробам колку му е минимална а колку махсимална волтажа

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ти треба обично стабилизирано напојување 12V.Не оди со минимум,бидејки може да се јават изобличувања.