Author Topic: Кит сабвуфер Quartet 12B  (Read 1675 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кит сабвуфер Quartet 12B
« Opened on 16.06.2011, Thursday, 17:37:00 »
Ова е еден кит за сабвуфер со 12 инчен бас и две пасивни мембрани од страните.Требаше човеков да си го изработи сам,а ни само да му помогнеме околу монтажа,лемење ,проба....  Интересно е што според написот се нивелира со лепење на метални кругови тежината на мембраната.Верувам дека ке отепаме една досадна недела во проба на вуферов.Карактеристиките се импресивни,а од свртница има само една прилично голема намотка и ништо друго ( па ни конкретни податоци за неа!).

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Кит сабвуфер Quartet 12B
« Reply #1 on 16.06.2011, Thursday, 17:41:28 »
Добро изгледа. Како ќе функционира :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Кит сабвуфер Quartet 12B
« Reply #2 on 16.06.2011, Thursday, 17:52:35 »
Очекувам кога ке биде завршена дрвенаријата да го чујам вуферот . Наводно звучникот бил 300 W ,а ке му ставам едно појачало од 400 W,па ке видиме.

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Кит сабвуфер Quartet 12B
« Reply #3 on 16.06.2011, Thursday, 18:00:37 »
Имам јас дома еден бас од 470W, ама кога ќе го пуштам ич не мава бас. Го гледам и му се чудам. Не знам што му е, што не сака да мава силно.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Кит сабвуфер Quartet 12B
« Reply #4 on 16.06.2011, Thursday, 18:20:35 »
Имам јас дома еден бас од 470W, ама кога ќе го пуштам ич не мава бас. Го гледам и му се чудам. Не знам што му е, што не сака да мава силно.
Ако е бас рефлекс кутија онда сигурно е утната резонантанта фрекфенција,пробај со промена на дужината на бас рефлекс цевката.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Кит сабвуфер Quartet 12B
« Reply #5 on 17.06.2011, Friday, 14:56:27 »
Ова е фабрички нацрт  и сигурно знаат што направиле во фабриката. :D И што ке му се параметри кога од фабрика за 250$ го добива и дрвото(дури и лепак и штрафови има),свртница ,драјвер.... пасивни мембрани итд. И сигурно нема да се слика ,ами ке слуша музика.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Кит сабвуфер Quartet 12B
« Reply #6 on 17.06.2011, Friday, 15:43:27 (Edited 17.06.2011, Friday, 15:49:37) »
ТS-параметрите за бас звучникот ги нема никаде ни за лек!?? ;D >:(
Без факторот Qts резонантната фрекенција fs и осетливоста на бас звучникот - на човек му останува само да се слика со овој звчник и ништо друго!!??? ;) ;D ???
Delija не си побарал добро,ТС параметрите на басот ги има на
Code: [Select]
http://www.creativesound.ca/pdf/CSS-Trio12-data-051009.pdf
параметрите си се параметри на хартија само.Баткиве ти продаваат комплетен КИТ
Па не е баш само на хартија,види го линкот горе,она што е на хартија го добијаш и у звук на уво.
А за она за КИТ си у право,фабриката не мора да дава ТС параметри на звучниците у кит или ако е комплетна звучна кутија.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Кит сабвуфер Quartet 12B
« Reply #7 on 18.06.2011, Saturday, 12:14:08 »
Информација за крај: Вуферот работи многу солидно!! Мерено 28 ХЗ е ниската граница на звукот која ја репродуцира ( директно од дигитален синус генератор покажано!)Со 400W излез добро се носи,а некаде околу 460 Хз има некој скок кој најверојатно потекнува од преградата на кутијата!! Човекот е задоволен од градбата.Секоја мембрана се оптоварува со 4 кружни плочки со тежина 5 гр.Потисокот на 1 м растојание е 102 дб! Толку.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Кит сабвуфер Quartet 12B
« Reply #8 on 20.06.2011, Monday, 10:22:14 (Edited 20.06.2011, Monday, 20:03:13) »
И јас дадов одговор на темава ама никаде го нема?!
Прашање: Зошто???! ;) :D :D

Инаку басот има одлични карактеристики (видено од даташитот), едвинствена забелешка малата осетливост од само 85,5dB!?? за 2 оцена!?? >:( :(
За овој сабвуфер ќе треба појачалце од min 200W(rms)!??

П.С.
Онаа хорна масичка za subwoofwer со два баса што ја предлжив дава многу моќен бас од само 95dB!!!! ;) :D
Тоа чаршиски кажано значи СТРАВ ДА ТЕ ФАТИ!!! ;) 8) :o (Рамно на земјотес со 7 степени по Рихтер - толку беше земјотресот во Скопје 1963 г).
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Кит сабвуфер Quartet 12B
« Reply #9 on 20.06.2011, Monday, 15:47:00 »
Инаку басот има одлични карактеристики (видено од даташитот), едвинствена забелешка малата осетливост од само 85,5dB!?? за 2 оцена!?? >:( :(
За овој сабвуфер ќе треба појачалце од min 200W(rms)!??

П.С.
Онаа хорна масичка za subwoofwer со два баса што ја предлжив дава многу моќен бас од само 95dB!!!!
Мешаш баби и жаби,едниот е субвуфер за домшна употреба и свири многу ниско па осетливоста е сасвим нормална за таа ствар, а другиот е вуфер хорна со висока осетлвост па не може да свири ниски басови као првиот субвуфер.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Кит сабвуфер Quartet 12B
« Reply #10 on 21.06.2011, Tuesday, 20:36:28 »
Инаку басот има одлични карактеристики (видено од даташитот), едвинствена забелешка малата осетливост од само 85,5dB!?? за 2 оцена!?? >:( :(
За овој сабвуфер ќе треба појачалце од min 200W(rms)!??

П.С.
Онаа хорна масичка za subwoofwer со два баса што ја предлжив дава многу моќен бас од само 95dB!!!!
Мешаш баби и жаби,едниот е субвуфер за домшна употреба и свири многу ниско па осетливоста е сасвим нормална за таа ствар, а другиот е вуфер хорна со висока осетлвост па не може да свири ниски басови као првиот субвуфер.
Ниски басови не свират батка, туку те тресат (вибрација од 15....30Hz) така тие се осеќаат жимити!!!??
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Кит сабвуфер Quartet 12B
« Reply #11 on 21.06.2011, Tuesday, 23:16:48 »
И јас дадов одговор на темава ама никаде го нема?!
Прашање: Зошто???! ;) :D :D


еве ти одговор за прашањето:
или не бил во врска со темата (ептен бил оф топик) или навредувал некој...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Кит сабвуфер Quartet 12B
« Reply #12 on 22.06.2011, Wednesday, 00:18:24 »
Ајде баталете... Еве една *збирка* тонови за тестирање на вашиот сабвуфер.Јас признавам дека оние првите 19 Хз не ги слушам во слушалките ! :D :D :D А вие како стоите со слухот???

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Кит сабвуфер Quartet 12B
« Reply #13 on 22.06.2011, Wednesday, 01:08:36 »
јас уште кога ги пуштив тие 10-19Hz ги слушав....what is happening to me ???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Кит сабвуфер Quartet 12B
« Reply #14 on 22.06.2011, Wednesday, 10:42:45 »
Очигледно Делија не слуша ништо што ке каже некој......