Author Topic: Двојно отворен вуфер  (Read 1609 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Двојно отворен вуфер
« Opened on 15.05.2011, Sunday, 16:14:47 »
Предпладнево бев кај мојов мајстор за звучници и видов ( и слушнав) несекојдневно направен вуфер со две 12-ки ( непозната кинеска апаратура!) кој добро звучеше.Го испробав и миксерчето од Борче БТ ( ;D ;D ;D),активна свртница Саундкрафт и еден Беринџер 2500. Со 30% од силата Беринџерот ги * растури* звучнициве,во апсолунто позитивна конотација. Интересна е самата конструкција ( видете ја шемата!) каде 12-ките се поставени една врз друга на мало растојание.Кутијата е отворена и од напред и од назад!! Со тоа што звукот многу варира од растојанието на задната страна на кутијата  и ѕидот пред кој беше вуферот поставен.Интересна конструкција,едноставна,и многу погодна за експерименти!
Не го видов *газдата* на вуферот,само ми рекоа дека кутијата е копија на некоја фабричка McFarlow кутија,што многу ме зачуди,бидејки досега кај ова фирма не сум сретнал нешто вакво!!?

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Двојно отворен вуфер
« Reply #1 on 15.05.2011, Sunday, 23:03:16 »
Претпоставувам  дека  басовите работат во иста фаза, а батка.
Да не ги разнесоа сите присутни на локацијата вака отворени. ;D
Каков е квалитетот на басовите според тебе .Ефикасноста сигурно им е добра ,но дефиницијата ?
Веројатно вреди како експеримент.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Двојно отворен вуфер
« Reply #2 on 15.05.2011, Sunday, 23:50:14 »
Интересна конструкција.Двата се  на иста фаза,а звукот е доста цврст и дефиниран,Јас очекував да се * разлева* басот,да мумла, ама ме изненади кога некаде 0,8 м од ѕидот ке го ставев, добиваше некоја чудна длабочина,како да им додаваш  хал- ефект. Басот не е разлеан ,ама се поместува ,некако закаснува ,како две кутии да слушаш а,тие не се класично кон тебе поставени,па едната закаснува.Интересен ефект!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Двојно отворен вуфер
« Reply #3 on 15.05.2011, Sunday, 23:58:04 »
веројатно е добро за разглас  иако за некој подобар квалитет сигурно не ќе да е .
Сигурно басовите се со многу низок Qts односно имаат цврста контрола на ниски фреквенции(квалитетни).

Можеби може едната половина од кутијата да се дампира и да се сврти кон слушателот (поблиску евентуално или да и се додаде различна должина на кутијата од едната страна од која зрачи, малку да се изместат фазите.

можно е така и да се добие матна слика  на некои фреквенции .
можеби треба да се проба.
Што мислиш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Двојно отворен вуфер
« Reply #4 on 16.05.2011, Monday, 00:20:44 »
Не можеш да дампираш,а да не ја расипеш кутијата.Отворена е и од напред и од назад.како она легенда на  ЕлектроВоис  со 4 х15 наредени една до друга на сите 4 страни!!  Не знам како би звучело кога би дампирал или затворил една страна, ама вака се ефикасни и за во некој простор со правилна поставеност би звучел добро вуферов! За ова ти што го мислиш за изместување фази еве една кутија за размислување.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Двојно отворен вуфер
« Reply #5 on 04.06.2011, Saturday, 08:35:32 »
Еве ако сте расположени евтин и добар проект за сабвуфер! ;) :o
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Двојно отворен вуфер
« Reply #6 on 04.06.2011, Saturday, 13:10:21 »
Еве ако сте расположени евтин и добар проект за сабвуфер! ;) :o
Па не е баш прав сабвуфер пошто не дава ептен дубоки тонови али затоа е ептен гласен вуфер. Бас хорна треба да биде многу поголема од оваа да дава стварно дубоки басови. Ипак ова е добар проект.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Двојно отворен вуфер
« Reply #7 on 11.06.2011, Saturday, 12:26:40 (Edited 20.06.2011, Monday, 10:16:02) »
Еве ако сте расположени евтин и добар проект за сабвуфер! ;) :o
Па не е баш прав сабвуфер пошто не дава ептен дубоки тонови али затоа е ептен гласен вуфер. Бас хорна треба да биде многу поголема од оваа да дава стварно дубоки басови. Ипак ова е добар проект.

Во право си Маки ова е добар проект за силен САБВУФЕР!!!
Кој не пробал ќе мисли дека лажам!? 8)
Ставете бас звучник од 10....12 инчи (inch) со резонантна фреквенција не поголема Fs<45Hz и осетливост поголема од >90dB, па да видите што може чудово,...нема да му биде равен ни земјотрес од 7 степени по Рихтер!! ;) :D :D :D
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Двојно отворен вуфер
« Reply #8 on 11.06.2011, Saturday, 21:15:28 »
Нели бевте  да не се ставаат ѓутуре звучници?! :D А ,сега -*Ставете бас звучник од 12....15 инчи (inch) со резонантна фреквенција не поголема Fs<40Hz и осетливост поголема од >94dB*  :o Мала ти е кутијава за 15-ка  ;D,ама нема врска - ке свири.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Двојно отворен вуфер
« Reply #9 on 11.06.2011, Saturday, 23:25:21 (Edited 20.06.2011, Monday, 10:51:29) »
Нели бевте  да не се ставаат ѓутуре звучници?! :D А ,сега -*Ставете бас звучник од 10....12 инчи (inch) со резонантна фреквенција не поголема Fs<45Hz и осетливост поголема од >90dB*  :o Мала ти е кутијава за 15-ка  ;D,ама нема врска - ке свири.

Batka кое ѓутуре? нели ти ги дадов ТS-параметрите од басот (нека биде bass-oт од 10....12 инчи со Qts<0,5 со  Fs<45Hz и осетливост >90dB).
Изработија па после ќе прајме домаќински муабет со шопска и со домашна "жута"!! ;) :o

Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Двојно отворен вуфер
« Reply #10 on 13.06.2011, Monday, 00:30:24 »
Изработи си ја ти,мене лично не ми треба  ;D

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Двојно отворен вуфер
« Reply #11 on 14.06.2011, Tuesday, 20:54:58 (Edited 19.06.2011, Sunday, 19:10:45) »
Изработи си ја ти,мене лично не ми треба  ;D

Ама има дечки на форумов на кои им треба!!
И еве убав 10" бас за овој проект!!!
Code: [Select]
http://www.decware.com/newsite/dhm108b.htm
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Двојно отворен вуфер
« Reply #12 on 20.06.2011, Monday, 17:31:26 (Edited 20.06.2011, Monday, 20:07:20) »
Ако најдеш некој да даде 119$ за тој феномен од звучник...!?? ке ти честитам!!

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Двојно отворен вуфер
« Reply #13 on 21.06.2011, Tuesday, 20:24:48 (Edited 21.06.2011, Tuesday, 20:30:49) »
Ако најдеш некој да даде 119$ за тој феномен од звучник...!?? ке ти честитам!!

Па по твое ти останува да си ставиш SIMSONIC и да се чудиш што те нашло,....гарантирано ќе добиеш партали од бас!!?? ::) >:( (шега)

И никако батка да ја сватиш онаа народната: Колку пари толку музика !!! ;) :o
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Двојно отворен вуфер
« Reply #14 on 27.06.2011, Monday, 17:59:43 »
Абе Батка одамна го свати тоа :D :D :D :D, и затоа сега само со Биема работам 8) А,ти успеа ли конечно басови да најдеш,а не само сликички да гледаш?