Author Topic: Звучници со две пасивни мембрани  (Read 600 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Звучници со две пасивни мембрани
« Opened on 30.01.2011, Sunday, 18:00:17 (Edited 30.01.2011, Sunday, 18:03:05) »
Идеата е нова,а се однесува на поставување две пасивни мембрани на задниот ѕид на кутијата .Значи вака: напред имате 5,5 инчен бас/среднотонец СИМСОНИК и сроден СИМСОНИК високотонец.Позади се ставаат два звучника од 6,5 инча.од истата фирма,кои можат да бидат и прегорени!! ;D ;) Не е виц - ударот на активниот бас треба да ги придвижи мембраните на овие две звучни единици.Со ова би се добил назален,малку закаснет (со делеј! ;D) бас кој ке биде посилен и пополн од единечниот.
Одзивот ке го омекне басот и ке му даде звук на *акустичен џез бас* (за слушателите на џезот!!!).Значи,сосема слабо исполнување со дампинг-материја.Со додавање или одземање на материјалот за дампирање може да се регулира и квалитетот на басот(каква еквилизација! :D :D).Друго,овие два задни баса не се врзани за појачувач.Треба добро да се прицврстат на задната страна на кутијата.За оние надарените : одлепете ги мембраните на овие прегорени звучници со разредувач,заедно со спајдерот и калемот и директно залепете ги на иверицата на задната плоча со НЕОСТИК.Спајдерот и калемот комотно извадете ги(да не тежат! ;)) и удрете по басот.Велам уште еднаш: добро залепете ги мембраните,да нема излегување на воздух од страните и оставете ги добро да легнат (да се залепат)
Навистина идеата е примамлива за експеримент~ Досега имам работено со една пасивна мембрана,со две никако! Значи,ке чекам да налетаат 4 прегорени 6,5 инчни хартиени СИМСОНИК басови,па ке се удрам на работа.Дотогаш еве ја идеата и нема да ми биде криво ако некој ме претрча!! Свртницата веке еднаш ја поставив,а дополнително можеби ке треба да се преработи(доработи) кога ке ги слушнам сите заинтересирани звучни единици.
П.С.Размислувам и да пробам сам да направам мембрани.Не е проблем и да се преработат 8 инчни мембрани кои почесто ми идат на рака! :D ;DИсто така треба ,можеби,да се размислува да се отежнат задните мембрани со додавање метална паричка на задниот дел на калотата!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
добра ти е идеата, само не сваќа која е разликата со еен и со два "radijatori" -така мислам се викаат стручно пасивниве звучници.Ако работи со еден би требало и со два да работи. ианку овде мислам ретко се наоѓаат радијатори, па мора да чекаме да прегори некој звучник  :) Мислам дека ќе работи добро и со други радијатори т.е. мембрано од други звучници, не мора да се иста марка како погонскиот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
podobro e membranite da ostanat kaj sto se bidelkiimaat pogolema inercija a i namotkata e vo magnetno pole sto vlijae na membranite
Z33MK

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници со две пасивни мембрани
« Reply #3 on 31.01.2011, Monday, 15:05:49 (Edited 31.01.2011, Monday, 15:14:36) »
Нешто слично имаше со ДАЈНАУДИО драјвери,само со една пасивна мембрана.Таму беа мембраните,заедно со гумираниот обод директно залепени на задната страна на кутијата.Се работеше за 8 инчна мембрана,а за да биде потешка залепија пара ( како 5 денари!) од внатрешната страна на калотата ,каде вообичаено се наоѓа залепен калемот. Идеата е да се искористи воздушниот притисок кој го прави драјверот кој е напојуван од појачувачот и да се искористи фазата кога тој прави исчекор наназад.Ако е добро компресирана кутијата целиот потисок ке оди напред-назад (исто како кај пуш-пул драјверите во сабвуфер,само таму се мембраните една контра друга!!).Ова е мислам подобро речение затоа што површината на мембраните е многу поголема,па воздушниот притисок рамномерно ке се распореди на поголема површина.Ако е добар активниот драјвер (и со поголема сила!) кутијата ке биде * гладна * за бас! ;D ;D