Author Topic: Сабвуфер од пластична цевка  (Read 1815 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сабвуфер од пластична цевка
« Opened on 26.01.2011, Wednesday, 18:08:39 (Edited 26.01.2011, Wednesday, 18:11:46) »
Гледам дека темава со сабвуфериве е актуелна и општоприфатена ,па како надополнување еве и еден сабвуфер,кој е едноставен за конструирање,можете лесно и евтино да го направите.
Ви требаат два баса 8 инчи,една пластична цевка за канализација со внатрешен отвор од 200 мм и  два круга од иверка 20 мм дебелина и нешто помали од 200 мм(198 мм поточно!).Едниот круг ке го ставите како кров ,а од другиот ке направите прстен со внатрешен дијаметар од 184мм ( според ободот на Симсоник 820!!).Двата баса ке ги поставите на прстенот еден спроти друг и добро ке ги прицврстите и додатно залепите со силиконски кит.Истиот начин на прицврстување важи и за кровот,а од страната е пожелно да се стават и 5-6 штрафа за дрво со фрез глава 40х4 мм,со кој од страна добро ке се зацврти за цевката.Не штедете на силикон.Внатрешната,затворената преграда во цевка треба да биде долга точно 210 мм до ободот на прстенот и дампирана со растресит материјал( не многу густо!)
Втортата преграда е отворена и може да се  стави на неа украсна решетка или да се остави отворена.За погон моше да се користи било кој стерео појачувач,со тоа што може да се направи  и едноставна  пасивна свртница,ако не сакате да правите активна!Вуферов е добар и за во автомобил!

Споено мислење: [time]26 Јануари 2011, 18:10:02[/time]
Заборавив да ставам предлог како да изгледа вуферот ако го користите дома,да биде украсно масиче,на едно постоље.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не знам за звукот, ама дизајнот ме бендисува ;) ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline jovce30

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
планирам и јас нешто слично да работам исто од пластична цевка само кај мене ќе биде субвуфер туба за во автомобил.Па некој ако сака да ми помогне околу волуменот на самата туба,инаку сакам да ставам субвуфер 10 инчи.