Author Topic: Дизајнирање на звучна кутија по Thielle-Small параметрите  (Read 5274 times)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Дизајнирање на звучна кутија по Thielle-Small параметрите
« Reply #15 on 19.02.2015, Thursday, 17:07:29 (Edited 20.02.2015, Friday, 02:29:01) »
Мерниот микрофон е WM61a со преамп, калибриран за да биде со рамна фреквенциско амплитудна карактеристика.





Ке поставам мерењата како изгледаат на отворен простор кај мене.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ajде да не се вмешувам,ама морам да кажам - овој твој кондензаторски микрофон со  капсула од 0,5ЕУ ,со која многумина на .nеt експериментираат (ама само експериментираат!) не може да се земе како референтен микрофон и вредностите измерени со неа да бидат некој *репер*.Извини, ама имам кондензаторски микрофон од 400ЕУ  и пак не можам да кажам дека тој е добар за * референца *. Условите за мерење ,кои исто така треба да се постигнат,во домашни услови тешко кој може да ги постигне.

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Одг: Дизајнирање на звучна кутија по Thielle-Small параметрите
« Reply #17 on 19.02.2015, Thursday, 17:55:11 (Edited 20.02.2015, Friday, 02:31:06) »
Ахахахахха, значи ја сум будала што дадов толку пари за мерен микрофон. Види можело и вака. :-)

Еве ти едно измерено графиконче од мене.


Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male

Жолтиот график е SE Electronics SE-x1(кардроиден), со вклучен фајл за калибрација, а црвениот е мојот микрофон (омнидирекционален).

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Не ти ја разбирам споредбава на микрофониве. Тој Се Електроникс не е мерен микрофон. Така да џабе ти е споредбава. Поготово ако си го калибрирал твојот микрофон спрема тој.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Дизајнирање на звучна кутија по Thielle-Small параметрите
« Reply #20 on 23.02.2015, Monday, 16:51:35 (Edited 23.02.2015, Monday, 16:53:15) »
Не е мерен, кардроидна патерна има со голема капсула, но сепак има рамна фр. Впрочем и микрофонот во оваа тема е апсолутно неважен, темата оди во погрешна насока.