Author Topic: Tweaking на високотонци  (Read 14137 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Tweaking на висок
« Reply #45 on 27.03.2014, Thursday, 15:58:31 (Edited 27.03.2014, Thursday, 18:05:20) »
Мислам дека отидовме премногу далеку.Имено,читајки  за  ферофлуидот јасно и недвосмислено е дека за негово  добивање треба технoлогија и процесот е скап,а тоа во пракса значи,секое добивање и супституција во домашни услови е беспредметно.Но,мислам дека има услови да се направи некој * микс* кој нема да биде ниту приближно ферофлуид,ама практично ке видиме како ке се понаша во пракса.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #46 on 27.03.2014, Thursday, 16:23:58 »
...,З цо праксаначи,...

???... тука веќе се збунив.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #47 on 27.03.2014, Thursday, 17:43:30 »
Има некон толни информации што е ферофлуид или како се прави ? Све ми се чино како да е железна прашинја помешана со некој флуид нисто повеќе...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Tweaking на висок
« Reply #48 on 27.03.2014, Thursday, 18:08:18 (Edited 28.03.2014, Friday, 15:04:37) »
Мислам дека отидовме премногу далеку.Имено,читајки  за  ферофлуидот јасно и недвосмислено е дека за негово  добивање треба технoлогија и процесот е скап,а тоа во пракса значи,секое добивање и супституција во домашни услови е беспредметно.Но,мислам дека има услови да се направи некој * микс* кој нема да биде ниту приближно ферофлуид,ама практично ке видиме како ке се понаша во пракса.

 ;D ;D ;D ;D ;D Не ми  оди со таблетиве,веројатно ми се преголеми  прстите  за тачот :D :D :D :D :D
Сега е подобро,нели?? ;) Има литература за ферофлуидот,ама е многу уопштено 8) Абе,никој дословно технологијата не ти ја * продава*.Тоа е разбирливо.

Споено мислење: [time]27 Март 2014, 18:26:11[/time]
Гледам еден *лик* земал неколку феро-траки за касетофон и со ацетон ги растворува и вели дека добива - ферофлуид! :D :D :D :D :D :D :D  Имам цела кутија стари феро-траки ,ако му треба за експеримент!Ако успее да извади ферофлуид од нив,ке го делиме 50-50% :D :D ;)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #49 on 27.03.2014, Thursday, 18:53:28 »
Тој сунгер служи за абсорбција на задната радијација од високотонецот. Секако има удел во звукот, на повисоките фреквенции.

Code: [Select]
http://www.speakerdesign.net/tweeter_tweaks/pole_piece_felt/tweeter_tweak_ppf_725c003.html

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #50 on 27.03.2014, Thursday, 20:20:34 »
 за проба дали сакате трансформаторско масло за ладење ? еколошко без полиетиленхлорид.
а со тоа “металните“ честички миксани во маслото не знам како ќе функционира калемот во самиот звучник?
мислам на басови, за високотонците не би било проблем. не сум упатен многу во оваа технологија.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #51 on 27.03.2014, Thursday, 20:51:12 »
мислев на друг сунѓер али нема врска.. @Batka ако ти се големи таблетите на две скрши ги :)
Па има логика да го ваѓа слојот од лентата, ама мислам од пакетот ќе излези едно 5 милиграми, многу е тенок тој слој. Што знам, може да пробаш....Од VHS би требало повеќе да излезе..
А баш ради тоа што
Quote
Абе,никој дословно технологијата не ти ја * продава*.Тоа е разбирливо.
може да е ова 5 пари работа...

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #52 on 27.03.2014, Thursday, 20:58:38 »
Батали сега екологија,се работи само за ЕДНА капка,така да екологија и слични ефекти,другпат  ;D...Знаеш дека идеава со маслово не ти е лоша само шо вискозитет е,бидејки треба да биде густо,но не као маст,нормално.Ова со ферофлуидов да не е некој маркетиншки ефект како и многу други за подобра продажба ?
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #53 on 27.03.2014, Thursday, 21:03:14 »
Пред десетина години, имав JAMO звучни кутии, коишто имаа високотонци со ферофлуид, и не беа ништо посебно.
Жан

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #54 on 27.03.2014, Thursday, 21:07:45 »
Затоа велам може да е 5 пари ферофлуидот, од арматура изшмирглана, од тонер... Бидејќи се работи за мала количина во мал простор мислам дека и не мора да е кој знае колку вискозно бидејќи ќе се наоѓа во процепот каде што хидростатскиот притисок нема да му дозволи да се излее. Патем магнетот може да ги одвлече металните струганици, но тука магнетот е најјак па само ќе ги подреди а маслото ќе го намали триењето и ќе обезбеди ладење. Секако магнетното поле тука ќе биде појака со ферофлуид него без него.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #55 on 27.03.2014, Thursday, 21:09:26 »
Доста е сега муабет,малку да поработиме на ,,проблематикава  ;D
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #56 on 27.03.2014, Thursday, 21:41:14 »
Сум имал и јас во раце и * во уши* високотонци со ферофлуид и не сум видел никаква разлика.Ни на уво,а уште помалку на мерењата.Правење ферофлуид во домашни услови??Мислам дека нема да учествувам во тоа. 8)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #57 on 27.03.2014, Thursday, 23:24:19 »
Значи вака, се користи ферофлуид исклучиво, бидејки само тој може лесно да се вклопи во магнетната пукнатина, и да не истече на калотата од високотонецот. Тоа би било катастрофално. Се користи на високотонци во најголем дел од случаите. Користењето во бас ке направи повеке проблеми отколку благодети.

Маслото воопшто, помага при спроведување на топлината од калемот на металот од магнетот, и ја намалува дисторзијата. Се смета дека и ја намалува импеданцата на резонантната фреквенција. Ферофлуидот во високотонците, е доста течен, ова го кажувам од искуство.

За да биде едно мерење легитимно, мора секогаш да се запазат истите параметри. Да станува збор за ист високотонец, кој ке биде мерен пред, и после додавање на маслото (кажав зашто мора да биде ферофлуид). На иста одалеченост, на исто место, со исто појачало итн...
А тоа од уво е на жими мајка.... Кога се мерат вакви субтилни разлики, и 2 милиметри поместување од стандардниот сетап, може да не излаже за тоа дали има или нема разлика. Имам цела сесија со мерења направено за подобрување на Visaton W200, и не е баш просто.

Се надевам дека во сабота ке успеам да најдам прашина од ласерски принтер, и да видам дали ке се добие нешто слично на ферофлуид, кој ке остане во магнетната пукнатина.

А од батка сум комплетно разочаран. Првин ја буцка темата па после одстапува.

Експериментирајте, можеби мојата проба нема да е успешна, повеке глави се попаметни од една. Секое знаење е добредојдено, секако доколку е навистина испитано а не само од интернет прочитано.

Баш ми е мило што повеке учествуваат во оваа тема, на странските форуми врие од вакви модификации, и некои навистина се успешни и плодни. Јас лично секогаш користам некои од тие модификации.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #58 on 27.03.2014, Thursday, 23:54:56 »
Чекам кондензаторски микрофон инаку би удрил некој експеримент од овој вид и јас , инаку и јас одамна сакав да кажам дека ферофлуидот е високотечен така да овие теории за  густи масла отпаѓаат , не дека неможе да се проба   :).

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #59 on 28.03.2014, Friday, 00:17:07 »
стави 0-30, 0-40, 5-50 тие се поретки масла. тие фул синтетик се поретки и гледајте првата бројка да е 0.

Споено мислење: 28.03.2014, Friday, 00:18:35
Сум имал и јас во раце и * во уши* високотонци со ферофлуид и не сум видел никаква разлика.Ни на уво,а уште помалку на мерењата.Правење ферофлуид во домашни услови??Мислам дека нема да учествувам во тоа. 8)
На една тубичка пишува - феро-никел  ;D ;D
Извини батка, ама зезаш и ти..