Author Topic: како да го измерам трансформаторов колку струја дава  (Read 684 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
како да го измерам трансформаторов колку струја дава
« Opened on 27.04.2011, Wednesday, 15:47:49 (Edited 27.04.2011, Wednesday, 15:50:42) »
како што гледате на сликите(не се многу сјајни со мобилен се сликани) имам еден куп жици незз коа е + која - сакам да го мерам да видам дали ќе биде добар за проектот со стк 4041V од колегата Shadow



d.t

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
изводот од трансформаторот ти е секогаш наизменичен а после со грец најчесто се добива + и - .
Тебе најверојатно ти треба да откриеш каде е примарот а каде секундарот обиди се вака скоро сите трафа на примар имаат многу поголем отпор одколку на секундар и тоа многу поголем

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Струја точно не можеш да измериш,можеш нешто приближно,ама не ти препорачувам...Можеш да измериш напонот,и да видиш колкава снага има трафото,па со формулата за моќност да ја одредиш струјата.Најдобро да испитуваш е со сериски врзана сијалица и да приклучуваш,па да видиш на кои изводи е примарот и секундарот...Ако сијалицата свети значи не е добро т.е не си го погодил примарот,или па има спој намотката.А ако не свети сијалицата значи ок е,и тогаш ќе почнеш да мериш напони со мултиметар,поставен на ПОДРАЧЈЕ ЗА МЕРЕЊЕ НАИЗМЕНИЧЕН НАПОН. ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
најарно да не го чепкам кога ќе дојде времето да го правам склопот ќе го однесам кај еден пријател ќе завршиме раб, да не завршам јас некаде кај што не треба  :) :) :)
d.t

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Убаво што си тргнал од трафото да правиш појачало, скоро секогаш појдовна точка за градењето засилувач е напојувањето, но ако си почетник не се фаќај за големи проекти зошто може да заглавиш негде па ќе ти одмили и појачало и се :D но ако веќе си решил тогаш ок! Формулата за пресметување на приближна моќност на трафо е P=S^2 и да појаснам П е приближна моќност на трафото, S е плоштина на јадрото но оваа формула е за Е-И тип на трансфотматори но работата не е ни до половина завршена бидејќи треба да го измериш напонот на секундар и моќноста што си ја добил од горенаведената формула да ја поделиш со напонот кој што си го измерил, така ќе добиеш приближна вредност на струјата која може да ја даде тоа трафо, впрочем прочитај повеќе од поискусниве членови сигурен сум дека има доста теми поврзани околу трансформаторите на форумов.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4532.0
Со оваа програма можеш да ја пресметаш моќноста на јадрото, дали е намотан трансформаторот со жица која може да ја издржи таа моќност, тоа е веќе друга работа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
ќе видам ќе пробам како ќе испадне  :) :)
d.t