Author Topic: PWM Контрола за мали мотори  (Read 11936 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ма да не знам зошто мора и таква а не некоја 1N4007

Шотки е, затоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
а колку пари е таа 1Н5408 ?
Ма да не знам зошто мора и таква а не некоја 1N4007
Не се скапи,мислам дека одат околу 10-15ден една.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
И која е улогата на таа диода паралелно со моторчето, знам дека секогаш се ставаат диоди паралелно со моторичиња  и релеи, гледав на интернет некои шеми каде е ставена обична 1н4007 диода на мотор а тука шоткиева, што е со таа диода?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
за заштита на колото, кога ќе се исклучи колото или не проведува се појавува негативна компонента која протекува во обратна насока, со оваа диода тоа се спречува
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И која е улогата на таа диода паралелно со моторчето, знам дека секогаш се ставаат диоди паралелно со моторичиња  и релеи, гледав на интернет некои шеми каде е ставена обична 1н4007 диода на мотор а тука шоткиева, што е со таа диода?

Тие диоди се викаат flyback диоди и треба да се прилично брзи, затоа е ставна Шотки диода ;). Можете да ставите и било каква брза диода (FR) која може да ја издржи истата струја како и таа MR... која и да беше ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Јас на диодата стајв и кондензатор, а моторот е сериски врзан со калем, ради спрешување на пречки на тв радио и сл..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
не обрнав внимание дали грее интегралното коло
т.с. не си се изгорел, ако си допрел жиш :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Хмм, зар до толку :o, сеа ме копка, не сум дома за да проверам дали грее интегралното :-X

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
хахаха знај можеш да се изгориш итоа убаво...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
не обрнав внимание дали грее интегралното коло
т.с. не си се изгорел, ако си допрел жиш :D
Денеска го проверив повторно регулаторот, можда работеше пола саат, интегралното не е загрева ни најмалку, исто и 4148 диодите, а место шоткиева имам ставено 2 паралелно 1н5408.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Дали овој PWM може да се користи за ЛЕД ленти ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па... да, би требало да може. Со тоа што најверојатно ќе треба да додадеш еден отпорник во серија со +Vcc.

А ако се дефинирани лентите дека работат на +12V, т.е. дека без проблем ќе работат LED диодите на +12V, не мора ни отпорникот да се става. При тестирање, јас сепак би го додал, па ако глеам дека целата конструкција работи како што треба, би го елиминирал и би пробал така да видам како работат LED лентите.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ќе зеза. Може со калем и кондензатор ќе се подобри али лед-от се многу брзи, побрзи и од силициумот, да не прајме муабет за волфрамот. Така да најверонатно ќе треперат во ритам на пулсирањето со ист интензитет, пошто нели напонот на овој уред и не треба да се менува, него ли само пулсот,па така кога ќе има пулс ќе светат со полн сјај, а за време на пауза ќе се изгаснат скроз. Барем теоретски, практично не сум пробал. Најверојатно ќе бидат нападни за очи, поготово на пониски ф-ции, или ќе изгледаат како стробоскоп, што уствари и не е така лоша идеја но со друга намена...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Зависи која е фреквенцијата на switch-ување. Ако е висока, нема за се забележи треперењето. Е сега, колкава треба да биде... не знам, треба да се проба. Немам разгледано на која фреквенција работи PWM контролата и дали работи на база на фиксна фреквенција, а се менува однос импулс/пауза или односот импулс/пауза е константен, а се менува фреквенцијата... или се менуваат и двете. Не знам, не сум ја разгледал шемата... или сум ја разгледал, ама сум заборавил како работи ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Двете се менуваат,ф-јата благо опаѓа, работи на пониски фрекфенции, нели ако е ептен висока моторот ќе има индуктивен отпор. Да се проба да се види останува.