Author Topic: PWM Контрола за мали мотори  (Read 11865 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: PWM Контрола за мали мотори
« Reply #15 on 11.01.2012, Wednesday, 23:50:18 (Edited 12.01.2012, Thursday, 00:24:10) »
јас ја имам изработено таа шема и си работи ок :)
не се појавил до сега никаков проблем

Споредено со првата и ова шема што ја ставив,а се слични на пин 2 и 6 треба + напон да дојде преку диодите и потенциометрот,а тука е врзан и пин 7. Ова прва шема - диодите се споени на 3 ( тоа е излез) и нема што да регулираат.Пин 7 не е спомнат никаде! Не би функционирала.

Споено мислење: [time]12 Јануари 2012, 00:07:34[/time]
Има многу погрешни шеми на сајтовите.Еве првава е слична ама се малку испомешани изводи,напони.Втората е со 4093 и работи.Еве и само осцилатор ,па ставите само на излез мосфет ,мотор и диода.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да е се зема сигнал од излез и преку тоа потенциометарот се тригерира на пин 2 со што се контролира каков ќе биде излезот, тој самиот зависи од тоа што го дава на излез
пошто тој ист сигнал се враќа назад за тригерирање а со тоа се избегнува делот од 2 отпорници и кондензатор кој служи како RC осцилатор :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Не ми е јасно зошто има отпорник од 1k меѓу пин2 од ne555 и отпорникот од 1 мега оми ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: PWM Контрола за мали мотори
« Reply #18 on 12.01.2012, Thursday, 01:55:56 (Edited 12.01.2012, Thursday, 02:21:26) »
Ни на симулатор така не работи ( како првата шема) .Пин 3 е излез ,а за  диодите и потт. треба напон со кој ги регулираат 2, 6 од пин 7 .Поинаку не би функционирало,освен како на ова шема
Пин 7 не може директно на + напојување

Споено мислење: [time]12 Јануари 2012, 02:08:32[/time]
да е се зема сигнал од излез и преку тоа потенциометарот се тригерира на пин 2 со што се контролира каков ќе биде излезот, тој самиот зависи од тоа што го дава на излез
пошто тој ист сигнал се враќа назад за тригерирање а со тоа се избегнува делот од 2 отпорници и кондензатор кој служи како RC осцилатор :)

Ако се зема сигнал од пин 3 излез и се враќа да тригерира пин 2 и 6 ( а никаде го нема пин 7) поради регулација ,тогаш логично е дека и транзисторот би земал сигнал од пин 3 и не би имало регулација,само сигналот се дели.На пин 3 ако дојде 1/2 од напонот транзисторот ке биде отворен постојано


Споено мислење: 12.01.2012, Thursday, 02:21:26
Последнава шема што ја ставив работи добро,регулира од 0-до максимум.За поголеми струи транзисторот добро да се лади!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Сега стварно сум зачуден, од една страна Батка знае како дише 555 и во сон може да конструира било каква шема за овој IC а од друга страна Devil нема ставено неисправна шема, посебно оваа која ја има направено и е задоволен. Едино јас или некој друг да ја направи шемава па да стави клипче.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ха,ме чуди  како работи кај  Девил.Не викам дека е до него ,ама логикава и симулаторот  не верувам дека ме лажат  ;D Во прва прилика ке покушам да ја направам ова на Девил.Иначе ,еве нацрт на УНИ -2 плоча наменета за експерименти со НЕ555 или некој оп.со 741,ТЛ071 и слично со DIL 8 распоред на пинови.Во прилог е и една шема за тактер со 555 за да видите како изгледа склопот на плочка.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
на страницава негде на средина (при крај иде тоа не баш на средина)
има некој шеми со пресметки, види и таму не се користи пинот 7 од колото
Code: [Select]
http://www.niqro.3x.ro/555/555.htmсо сите тоа симулации пресметки на фреквенции и слично :)


Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Извини Девил,дечкиве пробаа да ја направат- не успејаа.Оваа вторава ( во боја) од прва проработе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ај ќе ја побарам плочата да видам точно што се случува, пошто оваа мене ми беше негде крајот на 3 по пракса ни ја имаа дадено, знам дека цел клас правевме по шемата
сепак ќе проверам што како ..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Диодите откачи ги од пин 3 и преку 1К врзи ги за + напојувањето.Така ке работи!!

Offline Integral

  • Нов член
  • *
  • Posts: 35
  • Gender: Male
    • http://elektronika.5forum.info
Одг: PWM Контрола за мали мотори
« Reply #25 on 13.01.2012, Friday, 21:53:27 (Edited 19.08.2013, Monday, 18:17:34) »


Code: [Select]
http://elektronika.5forum.info/t24-jednostavan-oscilator
servisploca.com

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
На шемата од првиот пост, може да се стави биполарен транзистор (2N3055) наместо мосфет?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
На шемата од првиот пост, може да се стави биполарен транзистор (2N3055) наместо мосфет?


Не ,подобро МОС ФЕТ ,има мал пад на напон побрзо реагира ( нема хистерезис)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: PWM Контрола за мали мотори
« Reply #28 on 26.02.2012, Sunday, 17:18:45 (Edited 19.08.2013, Monday, 18:18:43) »
Ја направив  оваа шема со NE555 и BUZ11, наместо МБР1645 која ја немаше, а нејзина замена кошташе 120 денари,  ставив паралелно две 1Н5408...си работи супер, регулирам со неа моторче од бришачи од кола.


Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
puknati  по таа шема од првиот пост (од Devil) ја правеше?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.