Author Topic: Реактивна моќност и струјомери - треба помош?  (Read 9036 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ЕВН е приватна јавна фирма така да цената ја одредува Републичка комисија за енергетика, како и горивото исто и уделот од цената на киловат. А тоа дебели плати некој не ти зема од тебе за да се жалиш и  е надвор од темите на разговор, ЕЛЕм и МЕПСО се 1,6 повеќе за исто работно место.

didy Ако си вработен во ЕВН секако „тресам зелени„ и го разбирам твојот коментар.
Незнам дали ти е позната онаа народната „Кадија те тужи - кадија те суди„.
Quote
ЕВН е приватна јавна фирма така да цената ја одредува Републичка комисија за енергетика
Брат за брат – сирење за пари.
ПАРИТЕ ГО ВРТАТ СВЕТОТ

А сега ти некоја поговорка со „подтекст за читање меѓу редови„.

Убаво ти пиша Toma. Може да до задутре да се докажуваме, но јасно ни е какви договори се склучуваат во 4 очи... добро пиша Toma, „ти мене ова, јас тебе тоа“, танте за танте ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Code: [Select]
http://24vesti.mk/aleksandar-popovski-najgolem-neprijatel-na-makedonecot-vo-momentot-mu-e-makedonecot
Code: [Select]
http://okno.mk/node/50355 :) :) :)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Јас малку како неутрален во оваа тема, а и не ги разбирам толку работите околу ова, но еве ке ви кажам како е во западна Европа, барем како јас ги гледам работите таму. Во западноевропските држави електродистрибуцијата има голема конкуренција. На пример има неколку компании како МЕПСО и како ЕВН, и сите тие се натпреваруваат кој ќе даде поевтина цена на електричната енергија, за да привлечат повеќе корисници. Исто како  кај операторите за мобилна телефонија, сам си бираш кај кој ќе бидеш.
Hams do it! With Frequency

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Арно рече една битанга, порано "ние" крадците биравме кого ќе пљачкаме, сега народот сам си бира кој ќе го пљачкат...сврти-заври, фиксен телефон + нет немаш испод 600-тче, башка тв... па струја вода... кај што сум под ќирија вода плаќам 1/2, околу 750 денари...