Author Topic: Потенцијално најмалиот Теслин трансформатор на СВЕТОТ!  (Read 12052 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Пред 2 дена го намотав потенцијално најмалиот Теслин трансформатор на светот, секундарна намотка висока 1 цм, дијаметар 0,5 цм. 250 навивки со жица со дијаметар 0,006 мм, ја покрив со изолир за заштита, слики следуваат наскоро. Денес го тестирав, без штимање дава негде околу 30 киловолти.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
 а може да кажеш каков е ? solid state? tube? или обичен, стави некоја фотка и стави ја шемата  ;)  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Па баш убаво рече металика стави слики изгледа ти многу ја студираш високонапонскавва техника изглеа  ;D ;D ;D ;D.Се шалам така треба.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пред 2 дена го намотав потенцијално најмалиот Теслин трансформатор на светот, секундарна намотка висока 1 цм, дијаметар 0,5 цм. 250 навивки со жица со дијаметар 0,006 мм, ја покрив со изолир за заштита, слики следуваат наскоро. Денес го тестирав, без штимање дава негде околу 30 киловолти.

Како ги измери тие 30КВ????? Допре со рака или со инструмент (киловолтметар)?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Јас не гледам никаква шема овде. Или ставете шема или да ја бришам темата.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Потенцијално најмалиот Теслин трансформатор на СВЕТОТ!
« Reply #5 on 17.11.2013, Sunday, 13:08:19 (Edited 17.11.2013, Sunday, 16:59:41) »
Не бев во можност да ставам слика или да пишувам на кирилица затоа што пишував од телефон, но еве сум пак на компјутер. Значи тоа е обичен теслин трансформатор. Намотан на макара од конец за шиење. Секаде каде што гледате изолир, тој е ставен за заштита, вистинската големина на намотката е скриена под изолирот за заштита затоа што жицата е потанка од влакно. Немам снимка од него во акција затоа што не е добро наштиман, кога ќе го наштимам ќе поставам и снимка..
30 киловолти отприлика, со прстот колку што можев да извлечам најголема искра.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
а, има шанси да ја ставиш и шемата?  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Скроз најобичната шема е... Не гледам причина да ја ставам ???. Драјвер за плит трафото е со 2Н6253 наместо 2Н3055. попросто не бива.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Скроз најобичната шема е... Не гледам причина да ја ставам ???. Драјвер за плит трафото е со 2Н6253 наместо 2Н3055. попросто не бива.
ајде атавај, како немало потреба ;D :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако веќе си отворил тема за ова, редно е да ставиш и шема, слики, објаснување и се друго потребно, можда некој ќе сака да го направи истото.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Кило волт стави шема убаво би било.И само нешто да те прашам гледам во два поста велиш триесет киловолти дава на секундар овој теслин трансформатор.Како знаеш дека се баш триесет киловолти да не ѓи измери. 8) 8).Имаш ли ДЦ киловолтметар.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Добро, само да ја нацртам на програма..
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,не се мачи да црташ.Овакви шеми и правење од око некакви трансформатори со 30 КВ... ајде не се глупирајте оти некој може и да настрада,недајбоже да загине.Што со толкава опседнатост со високи напони и некакви си шатганови и глупости.Седни и прочитај прво неколку книги,па дај да растуриме тема за Тесла и неговите трансформатори или оди на Гугл и види други што работат.И не измислувај канта за вода од 10 литра ,еве толкацка 5 на 5 см... Бидете малку реални.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Кило волт стави шема убаво би било.И само нешто да те прашам гледам во два поста велиш триесет киловолти дава на секундар овој теслин трансформатор.Како знаеш дека се баш триесет киловолти да не ѓи измери. 8) 8).Имаш ли ДЦ киловолтметар.
Немам,  толку изгледа се јас не реков точно 30 киловоти и точка. А и да имав АЦ киловолтметар, теслиниот ќе го спржи. 
Батка,не се мачи да црташ.Овакви шеми и правење од око некакви трансформатори со 30 КВ... ајде не се глупирајте оти некој може и да настрада,недајбоже да загине.Што со толкава опседнатост со високи напони и некакви си шатганови и глупости.Седни и прочитај прво неколку книги,па дај да растуриме тема за Тесла и неговите трансформатори или оди на Гугл и види други што работат.И не измислувај канта за вода од 10 литра ,еве толкацка 5 на 5 см... Бидете малку реални.
Мислам дека напишав оти не е наштиман воопшто, а немам време денеска, некогаш кога ќе го наштимам ќе видиме тогаш што напон ќе даде. А напон поголем од 50 киловолти неможе да даде оти толку е голем, ќе прескокне искра од едниот на другиот крај на намотката. И не може никој да се отепа, излезот на сплит трафото е сигурно под 5 мили ампери.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,нешто * у грешка си ми*,ајде погледај ја шемава и ова што некој друг го направил.