Author Topic: Кондензатори за филтрирање  (Read 1271 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Кондензатори за филтрирање
« Opened on 07.04.2010, Wednesday, 19:55:14 »
земав 2 кондензатори од LordZi 18000uF 63V и сега сакам да си ги ставам во напојувањето што го имам, вчера цел ден растурав склопував и такви работи, арно ама...денеска ја прашав професорката по пракса дали ке е добро да се стават толкави кондензатори и она за жал рече не бидечќи ке влечеле многу голема струја при полнењето и се пред кондензаторите можело да прегори па сега вас да ве прашам дали да продолжам со работата или да ги чувам за нешто друго...иначе трансофрматорот што го користам е 24V 80W. Ако треба и некоја дополнителна електроника ке му ставам само за да ги користам тие два кондензатори (еден кондензатор за едно напојување, друг кондензатор за друго напојување).  :-*
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Кондензатори за филтрирање
« Reply #1 on 07.04.2010, Wednesday, 20:14:49 »
не би требало да има таков проблем, откако еднаш ќе ги наполниш тие колку толку цело време после ќе бидат полни и нема да тргаат многу, доколку ти беа за исправувач за засилувач не требало толку големи
треба мали кој побрзо ќе се полнат, додека овие големите споро се полнат
а за да не прегори се ќе му стваиш осигурачи и не би требало да имаш проблем
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Кондензатори за филтрирање
« Reply #2 on 07.04.2010, Wednesday, 20:27:21 »
па што осигурач па да му ставам, и ја тоа се мислев....  :-\ (на секунарот сакам уште еден осигурач да му ставам...)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Кондензатори за филтрирање
« Reply #3 on 07.04.2010, Wednesday, 20:29:42 »
е колку осигурачи имаш па уше еден да ставаш 1 доста е :D
незнам колкав тоа зависи колку дава струја на излез ( негде дава 3.3А  ), чекај нека ти пише некој по искусен со осигурачите јас не оти ставам негде ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Кондензатори за филтрирање
« Reply #4 on 07.04.2010, Wednesday, 20:33:34 »
земав 2 кондензатори од LordZi 18000uF 63V и сега сакам да си ги ставам во напојувањето што го имам, вчера цел ден растурав склопував и такви работи, арно ама...денеска ја прашав професорката по пракса дали ке е добро да се стават толкави кондензатори и она за жал рече не бидечќи ке влечеле многу голема струја при полнењето и се пред кондензаторите можело да прегори па сега вас да ве прашам дали да продолжам со работата или да ги чувам за нешто друго...иначе трансофрматорот што го користам е 24V 80W. Ако треба и некоја дополнителна електроника ке му ставам само за да ги користам тие два кондензатори (еден кондензатор за едно напојување, друг кондензатор за друго напојување).  :-*

Ај вака...Што е кондензатор и кој му е принципот на работа?
Каква е кривата на полнење и празнење на истиот???
Ништо нема да ти се случи со исправувачот, само што непотребно ти е за таа работа толкав електролит...Тие нејчесто се користат кај засилувачите, односно кај напојувањето на засилувачот...
Поздрави ја учителката...  ;)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Кондензатори за филтрирање
« Reply #5 on 07.04.2010, Wednesday, 20:38:06 »
Чувај си ги за некое појачало, а во напојувањето стави си 4700uF и бркај работа... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Кондензатори за филтрирање
« Reply #6 on 07.04.2010, Wednesday, 20:39:16 »
сале, нема да боли глава од толкав електролит  ;D а и па онака сакам да ги ставам...да се (да ми простите) ку*чам... на женска некоја кога ке и се пуштам, ке и викам еј женска имам 18000uF 63V кондензатори за филтрирање ставено на напојувањето, и она тука се пали и одма те соблекува тука на лице место....  ;D

П.С. не правам јас појачала...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Кондензатори за филтрирање
« Reply #7 on 07.04.2010, Wednesday, 20:41:34 »
имаш бујна фантазија
и не забегувајте од тема :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Кондензатори за филтрирање
« Reply #8 on 07.04.2010, Wednesday, 20:42:37 »
Ју ар а сик, сик мен ;D :o
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Кондензатори за филтрирање
« Reply #9 on 07.04.2010, Wednesday, 20:47:55 »
де бе луѓе....кажи и на некоја женска имам напојување и ке ти треба уште цел саат да и објасниш што е тоа...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
де бе луѓе....кажи и на некоја женска имам напојување и ке ти треба уште цел саат да и објасниш што е тоа...

Хаха... овој коментар ти е на место ке треба можеби и пола ден да и објаснуваш, освен ако не е електраш :)

Инаку јас на моево напојување со трансформатор 2x12v 200VA имам намера да му ставам кондензатори 4x4700uF 63v.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
јас мислам дека толкавите кондензатори не треба да ги користиш за филтрација пошо со голем капацитет се користи обично во појацало за да се намали брумот на поцетокот доста би било 10к микрофаради

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
за појачало треба да се користат повеќе кондензатори со помал капацитет
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
за појачало треба да се користат повеќе кондензатори со помал капацитет

Точно така подобро е 10x2200 одколку 2x10к. Проверено на осцилоскоп втора година на предмет енергетска електроника на ФЕИТ.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
за појачало треба да се користат повеќе кондензатори со помал капацитет

Точно така подобро е 10x2200 одколку 2x10к. Проверено на осцилоскоп втора година на предмет енергетска електроника на ФЕИТ.

а зошо така дали има некое објаснување?