Author Topic: Кран за во хала  (Read 1303 times)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Кран за во хала
« Opened on 21.03.2010, Sunday, 06:36:43 (Edited 21.03.2010, Sunday, 06:56:25) »
Вака ме интересира дали може да се изведе следново ?
На работа имаме голем кран (елктрична мачка) кој подига околу 10 тона и шините по кои се движи стојат на висина од околу 10 м и командната кутија со инверторите склопките релиљата стојат на таа висина односно се прикачени на истио , но тука почнуваат проблемите поради тоа што се користи многу ,многу често иде до кинење на кабелот кој ја поврзува командната кутија со рачните команди а поради висината и непристапноста е тешко да се сервисира кога кабелот ќе се прекине горе .
Оттука и моето прашање кое на некого може ќе му биде и смешно :
Дали постои можност да се изврши модификација и наместо со кабел да се команда со далечинско како кај телевизорите на пр. но при тоа да си остане истата командна кутија
Ако може кажете да не се пентериме како мачки  :D

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Кран за во хала
« Reply #1 on 21.03.2010, Sunday, 12:26:22 »
Може, треба да користиш предавател и приемник за телекоманда кои имаат излезно реле, слично како оние што се користат за далечински управувани модели на играчки. Вакви квалитетни (купечки) комплети има во странство (приемници и предаватели) кај нас не. Да си направиш сам може но моментално нема таква шема на форумот (за повеќе канална телекоманда) но ќе има набрзо.

Сепак, мислам дека е многу опасно 10 тонски кран да се управува со далечинско!!! Далечинското сепак не е толку сигурно за да не „зезне“ и да направи многу голема беља во халата. Моја препорака е да остане со кабел како што е но барајте МНОГУ КВАЛИТЕТНИ кабли за таа намена (свилени и слични) и нема да ви се кине кабелот.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Кран за во хала
« Reply #2 on 21.03.2010, Sunday, 12:33:14 »
каблите што ги користиме и сега не се со слаб квалитет (силиконски се ) но проблемот е во тоа што луѓето што работат таму не се многу внимателни па го виткаат и усукуваат кабелот инаку имаме и сајла прикачено да не се беси рачната команда на кабелот сепак фала

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Кран за во хала
« Reply #3 on 21.03.2010, Sunday, 12:39:24 (Edited 21.03.2010, Sunday, 12:55:21) »
Сигурно дека има можност но колку може да се реализира, затоа што ако се случи да има интерференција на радио сигналот а тој да не е доволно безбеден, мможе да “активира“ команда која може да е кобна.
Подобро земете сајла, и комндната табла со склопот за рачно управување поврзете ги. Кабелот сигурно е гумиран и би требало да издржува превиткувања. Со сајлата ѓе обезбедите да нема истегнување (прецвикување) на кабелот па дефектите ќе се намалат ќе прпретчат

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Кран за во хала
« Reply #4 on 05.04.2010, Monday, 00:11:44 »
другарче јас имав некоја шема со мокротолери ке ја побарам па ке ја ставам на форумов ок
а за што се употребува тој кран и што се работи во фирмата во која работиш

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Кран за во хала
« Reply #5 on 05.04.2010, Monday, 07:00:26 »
исклучиво за дигање на товар котури или палети со лим многу поретко за подигање на некои машини значи кранот е прилично оптоварен со терет обично над 3000 кг а кога се дигаат котури и над 8000 кг

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Кран за во хала
« Reply #6 on 05.04.2010, Monday, 13:16:46 »
Сепак, мислам дека е многу опасно 10 тонски кран да се управува со далечинско!!! Далечинското сепак не е толку сигурно за да не „зезне“ и да направи многу голема беља во халата. Моја препорака е да остане со кабел како што е но барајте МНОГУ КВАЛИТЕТНИ кабли за таа намена (свилени и слични) и нема да ви се кине кабелот.

Во потполност се слагам со Борче...Многу е ризично една ваква направа да се управува преку далечинска команда. Не верувам дека на производителот не му текнало дека може тоа и бежично да се изведе, но пред се е безбедноста на луѓето, нели..Односно доколку би се управувала, во тој случај ке треба да има еден куп сигурносни односно стоп копчиња, еден куп сигурносни сензори и ред други работи кои ке бидат за случај недај боже што се вика...Контролата како контрола може да се изработи, но сепак кога јас би се прашал не би сакал да ризикувам...Исто така квалитетот на каблите е многу битен, а и нивната заштита од усукувања, превиткувања и истегнувања.
Поздрав
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Кран за во хала
« Reply #7 on 05.04.2010, Monday, 15:51:25 »
Од истегнување лесна работа ставаме сајла ама за усукување малку по тешко

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Кран за во хала
« Reply #8 on 05.04.2010, Monday, 19:51:20 »
Zdravkovski  знам како е да се качуваш по тие кранови и јас по некогаш го правам истото мислам дека дури и за исти тип на кранови станува збор мислам дека беа од атмос-фирма кај нас наработа идеа од скопје и го сменија целиот кабел до командата разговарав со нив и ми кажаа дека имаат и бежични команди ама не прифатиле од нашата фирма скапо им било значи се има само пари потешко  ;D

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Кран за во хала
« Reply #9 on 06.04.2010, Tuesday, 16:11:54 »
Па и ваму нема да прифатат ако е толку скапо како што кажуваш само јас сакав да знам дали постои таква опција и во погоден момент да пробаме да ја предложиме а натаму е нивно .

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Кран за во хала
« Reply #10 on 06.04.2010, Tuesday, 23:43:25 »
да да постои сигурно ама колку пари е незнам но сигурно е многу