Author Topic: Ми треба шема за добро напојување, која од сите шеми на форумот е најдобра ?  (Read 1090 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па да, за засилувач мислев... ама ајде ке издржи засилувач во Ц класа од 40-50W :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тоа до 10А многу е, освен ако немаш трафо со повеќе изводи па да се намалува напонот на секундар во зависност од колкав напон ти е на излез па да се намали дисипираната моќност. дека (пример) ако на излез имаш 12V, трафото ти е 24V, после филтрирањето ке имаш ~33V и струјата да ти е 10А, тогаш транзисторите ке дисипираат моќност од (33-12)*10=210W (ако грешам за формулава нека ме поправи некој) што би дошло по 70W по транзистор(ако ги имаш 3 транзистори) а 70W дисипирана моќност е МНОГУ и ке ти треба бајаги големо ладење. Предлогот од малечко ти е добар, не ти треба повеќе од 3А за некои помали проекти, најверојатно нема кола да палиш со тој стабилизатор. ако го правиш до 3А прави го со LM723 зашто има ограничување на максималната струја што се пресметува многу лесно (само еден отпорник треба да го пресметаш колкава му е вредноста) а и веќе ако го правиш до 3А и еден транзистор ти е доста, 2N3055 ке ти заврши работа и за ладење можеш да користиш ладилник од процесор и кулер, јас имам направено еден таков стабилизатор до 3А и на 12V транзисторот скоро ич не се загрева. арно ама има проблем што минималниот напон му е 3V.
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)