Author Topic: Намалување на напонот на напојување  (Read 1497 times)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Намалување на напонот на напојување
« Opened on 04.03.2010, Thursday, 13:49:29 (Edited 04.03.2010, Thursday, 14:00:37) »
таткоми ми донесе едно мало напојување од работа го уклуцив во струја го мерев дава од 20 до 30v има тример на него и со него може да се штелува на колку сакаме да работи е сеа мене ме интересира како би можело да го намалам напонот пример да миде до 12v или до кај 14v  ???

дали би мжело тоа да го анпрам со замена на тримерот односно да ставам по голем тример ? или некое друго царе?
иначе ми треба за појачалце кое го прам со тда 1562q

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Направи регулатор со LM317 (види шемa има тука):

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=538.0
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
еее фала многу а уште едно прашање мене ми е напојувањето 2.5 ампери а ми треба 5 може нешто да се на прави да се покачи ампеража
и ме интересира дали со поголем тример би имало некој ефект ?

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Сепак е слабо 2.5 ампери за TDA1562 :( Неможе да ја покачиш амперажата за жал такво е напојувањето.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: Намалување на напонот на напојување
« Reply #4 on 04.03.2010, Thursday, 15:45:59 (Edited 04.03.2010, Thursday, 15:50:40) »
имам и едно напојување исправно тоа на 12 колку ампери ке дава ако не така да правам со напојување

Споено мислење: 04.03.2010, Thursday, 15:50:40
а иначе со ова напојување пресметав така како што ми кажа ти (BorceBT: бидејќи снагата се пресметува: волти * ампери и го делиш до 0.7 (70% е ефикасноста на TDA1562Q))
18*2.2=39.6
39,6:0.7=56w
тоа значи 56w ke  биде хмм   ???

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Извини, не го делиш мислев намалено за (го множиш) со 0.7 и тоа ти е ако се друго е идеално а не е, значи 39 * 0.7 ~ 27W, најчесто околу 22W ќе ти бидат неизобличени (чисти).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
најдов во гаража едно огромно трафо и го измерив дава 13v jejejeje  а сигурно има и голема апеража .....

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Аман бе човек што е ова  :o

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тоа ти е ЛИМЕНКА!!!! иначе би можел да го употребиш трафото со соодветна електроника како полнач на АкоЛуматори  ;D (акумулатори)...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
мене ми треба аз појачало и ке го користам за појачало има да рока со него   ;D ;D ;D ;D

од прилика колку А е 6?7?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ама напонот е мал, не е до амперажата
инаку би имало негде преку 500 вати ова вака од прилика кажано
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
значи ја праам појачало со тда1562q така да и да сакам поеке од 60w нема да извадам
но сум сигурен дека нема да исклуцува појачалото со вакво напојување

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Највисок напо на напојување на TDA1562q си мислам дека беше околу 18 волти а напонот 13 волти AC кога ке го исправиш ке биде 18 волти на граница да не греее премногу и да цркне и го немам погледано datasheet от да не има пренапонска заштита па да се гаси да не ти работи на тој напон

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а бе чоек греота е вакво трафо да го „трошиш“ за толку мал засилувач...подобро однеси го на винклер да ти го премота па да си направиш некое 200-300W појачало, па и господ да те слушне...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
имам уште две едно од 70 v  и едно од 20 V а и не ми треба уште едно појачало дома имам веке три така да ова ке си го прааам за телефон   :o   :o  иначе тда 1562љ работи max на 18v ја ке видам колку ке извадам со исправање на напонот ако е до кај 17 ке биде супер