Author Topic: 6v стабилизатор како да направам?  (Read 900 times)

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Ми треба стабилизатор 6в, да работи на еднонасочна струја и одприлика 3А, шема некоја и компоненти ако може, фала и позз

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
има шеми со лм на форумов

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Ако може брат да ме посочиш пошто ништо не најдов, и ми треба за 6в.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ти шема за стабилизатор 6V /3A .Влезниот напон треба да е барем 9 V и да е добро филтриран.

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Не сум се изјаснил изгледа, ми треба 6в, да ваѓа 6в, ама колку толку да биде стабилизиран т.е. да не оди над 6в, немам извор поголем од 6в, извинете што не се изјаснив

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ке вади 6 волти колега ама како што пиша Батка подбудата секогаш треба да биде барем 3-5 волти поголема за да има побуда интегралецот(LM 317) ...  ;) Ако на влез му донесеш 6 волти , тој напон нема да биде стабилен , т.е. ке добиеш само 4 волти максимум ... Значи побудниот напон секогаш треба да биде поголем од излезниот кој сакаш да го добиеш  ;) Ист да биде неможе  :D  ;)

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Епа тоа ми е проблемот  :( а некако да го ограничим да не оди над 6в.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ПА не можеш да стабилизираш 6В и тоа 3А,а изворот да ти биде 6В  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа тоа ми е проблемот  :( а некако да го ограничим да не оди над 6в.

Стави му една зенер диода од 6.2V (на пример 1N5234) и нема да надмине повеќе од 6.2V напонот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Увек може да си направиш DC-to-DC Switch Mode Power Supply конверторче :) Јесда дека тоа е малку посложено (имаш интересна математика и решавање на формули) али е кај кај подобро од линеарните регулатори (вклучувајќи го и lm317-ката).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе  човеков е апсолутен почетник, спуштете топката и објаснете му нешто,баталете формули,дајте му некоја шема ;D

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: 6v стабилизатор како да направам?
« Reply #11 on 01.07.2011, Friday, 01:59:28 (Edited 01.07.2011, Friday, 02:45:49) »
Абе  човеков е апсолутен почетник, спуштете топката и објаснете му нешто,баталете формули,дајте му некоја шема ;D

тотално се согласувам, но,

„Дај му на човек риба и ќе јаде еден ден, научи го човекот да лови риби и ќе јади цел живот“.

Еве едно многу добро видео за SMPS напојувања и тоа како може да си направиш DC-to-DC конвертор (вклучувајќи сѐ што треба да направиш).

EEVblog #110 - Let's Design a DC to DC Switchmode Converter

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
епа чим е таква работата, стај зенерка до 6вплти 5-10 ватна(како таква че ја најдеш по продвниците)
и еден отпорник од 0.1ом 5 вати сериски врзан ан плусот и еден осигурач на плусот, исто така сериски врзан.

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Фала што ме свативте, а ја ова со форумиливе.....  ???  ??? нема теорија да го сватим + немам толку инструменти и алати што тој ги користи, значи како за почетник ми е  :) значи ваѓа 6в 17 вати, нема потреба од ова пошто сега гледам дека ова ми било друго динамо, од 12 в, затоа ја горело сијалицата, фала ви и се извинувам, се надевам дека на некого ова ќе му служи

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе Синиша и за други нека важи - на крај ни ја откри тајната во што бил проблемот?! Ами зошто тоа од прва не го напиша,ке ти кажевме некои други работи како да го решиш тоа... ;D ;D