Author Topic: 30A PWM контрола на HHO ќелија  (Read 28773 times)

Offline aleksandar_rado

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #60 on 26.12.2011, Monday, 15:07:50 (Edited 26.12.2011, Monday, 15:45:59) »
DRUZE KOLKU TREBA ZA 1.7 TD MOTOR ZA DA PROIZVEDUVA HHO

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
1. Немој да пишуваш цели реченици со големи букви, тоа се смета за дерење
2. Пишувај на кирилица, доколку не си во можност да пишуваш на кирилица наведи во постот зошто е тоа така ...

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Одамна се немам вклучено сега читам за материјал најдобро е да употребиш челик SS 316 L, SS 316 или SS 304 L имаш во меркур 220 ден. килограм пази за 1м2 дебелина 2мм мислам дека е 7800ден.  Платана имаат пробано со дискови од хард диск тие се обложени со платина по некое време платината паѓа. Битно е да употребуваш нерѓосувачки и немагнетизиран челик после секоја механичта обработка (се магнетизира можес со компас да провериш) т.е. пред да ја склопиш ќелијата материјалот треба да го оставиш најмалку 3 часа во инертен гас како аргон.
  Друго на што треба да внимаваш е што ќе треба ќелијата да ја кондиционираш (зезнат процес 2-3 дена ќе изгубиш само во кондициониранје) (јас имав ставено обичен штраф за контактите и секој ден имам кафеава вода (контактите гледај да бидат од истиот челик како и плочите ама што пократки бидејќи овој челик 3216л 316 304 се со голем отпор.
  Друга работа е површината на ќелијата.  Јас со 10цм на 6цм 5 плочи +-+-+ ставени во тегла со процеп околу 0,4мм заштедив околу 6-7% на скутерче 125цц ама возено скоро до крајна (т.е. илинденска ги факам семафорите од почеток до крај до кај подвознкот стоковна кука мост 90-100км/h кинезот го терам и на ова имав околу 6-7% пробав и со електролит содабикарбона немаше некоја разлика голема.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
што е тоа кондиционирање...? инаку со електорлиза на сода се добива цо2 мислам.... и ако разбира некој што е поентава со оваа методава што се троат 30 вати за литар...

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #64 on 27.12.2011, Tuesday, 01:39:47 (Edited 27.12.2011, Tuesday, 08:18:41) »
Стенли мајер, лавтон и усте еден не ми текнува од 0,5А добивале овер јунити од 300% а лавтон вели дека стенли велел дека мозе 1700% овер јунити над фарадеј, битно е да се кондиционираат ќелиите ја работиш ќелијата на
0,5А работи 25м. одмара 30м. потоа
1,0А работи 20м. одмара 30м. одмор
1,5А работи 15м. одмара 25м.
2.0А работи 10м. одмара 20м.
2,5А работи  5м.  одмара 15
3,0А работи 120-150сец. одмара најмалку 1 час при секој циклус менуваш вода некои испитувања укажуваат на тоа да изворската дава подобри резултати
 
и така се додека целосно не исчезне браонкастата боја на водата нив им требало околу еден месец јас планирам со она што е достапно на интернет да ја направам ќелијата не од цевки (бидејќи незнам како ќе ги најдам и проблем со процепот ќе треба да се малтретирам) туку од плочи

посликовито 0,1А еве како работи на 0,1А 12в  
WFC Super Corona Dope Test

Споено мислење: [time]27 Декември 2011, 01:51:56[/time]
челик најдов во меркур и во баде(овие им се комитенти и сечат на апкан 30ден. по плочка 100х60мм плочка и сечење 150 ден. ) ама 304 челик.  316Л неполиран само по нарачка во меркур. Да прашам за сечење дали некој знае каде во скопје има ласерско и отприлика колку чини

Offline aleksandar_rado

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #65 on 27.12.2011, Tuesday, 14:39:29 »
Друзе ме интересира за возила 1.3 бензин, 1.0 бензин , 1,7 тд ,1,9 тд, 2.0 тд колку треба да се произведува ххо за овие возила

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #66 on 28.12.2011, Wednesday, 01:33:54 »
За да целосно го движиш возилото на ХХО ќе треба онолку кубика гас ХХО добиен од околу 8-9л вода на 100км значи колку троши бензин отприлика толку и вода т.е. гасот добиен од таа вода, има обиди исо пареа од бензин ставаш 2 плочи и пареата директно во мотор вака нешто имаше гледав на нет ама колку се заштедува на крај и дали функционира на подолги зтази незнам.
  За целосно да го тераш возилото на ХХо  ќе треба додатно да го модифицираш моторот и да набавиш плазма свеќици, инаку за заштеда и до 30%-50% не треба многу треба само како што пишаа погоре да го подобриш согорувањето на бензинот максимум да извлечеш од горивото. пиши на интернет Stanly Mayer, Daniel Dingel ќе видиш. Интересно е што целото возило можеш да го користиш и како генератор за производство на енергија за домот, па како што велат ако постигнеш 300% OU т.е. x3 повеќе добиваш од вложеното до x17. Јас изложувам информации за она како што сум сватил од она што е достапно на интернет.
Јас моментално имам намера да направам(т.е. бојан ќе ја прави) електроника како онаа во видеото погоре и ја тераат на 0,5А и вади солидно ХХО со ќелија со две 30цм х 15цм плочи со процеп од 0,3мм или 0,35мм наместо цевки зашто цевки тешки се за штелување растојание. Само внатрешните страни да бидат активни (страните свртени една према друга) надворешните изолирани со гума , на оваа ќелија т.е. на гумата ќе додадам уште две и така до 5 ќелии х 2 плочи = 10 плочи без неутрални ставени во акрилни плочи дебели 1,5цм или 2цм и со штрафови ќе ги стегнам така да да добијам нешто како што го нарекуваат сува ќелија имам намера да пробам на скутерче 150цц па ќе прикачам фотографии или видео само да видиме со хартија како ќе оди.
  Ако имаш плочи јас имам една електроника (бојан што ја правеше) ќе ти ја дадам да видиш како ќе ти оди оваа електроника ПМВ што го имам е интересно зашто кога загрева ќелијата циклусот се намалува.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #67 on 30.12.2011, Friday, 17:31:24 (Edited 30.12.2011, Friday, 17:40:25) »

ja имам направено шемава, работи, ако треба некому за проба, може да се послужи слободно, нека пиши. Патем како што разбрав плазма свеќицине треба да ја палат водана, но кај да се најдат такви, знае ли некој, баш би сакал да пробам, и секако дали се исплаќа, да не испаднат една свеќица 100 еура. инаку да добиеш 17 пати повеќе енергија од тоа што си добил.... може некој да ја објасни поентава од Стенли мајер и лавтон? што беше поентава со тие намоитките врзани на довод за ќелијата...?

админ: Во иднина постирај линкови за слики како слики а не како URL

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
извинете што ке ве прашам но ме интересира, шемата поставена од mic служи за електролиза  на водата? Зошто со таа електроника, ефикасноста е поголема или што ? Бидејки електролиза може да се направи и без електроника. Ако може некој да објасни што "прави" колово, дали на излез дава некој напон со одредена фрекфенција?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас сум свесен како е со овие непроверени работи,додека се биде како треба,мајмун да родиш,ама тоа е.

Хахахахахахахаахахахах ;D ;D ;D... ааааааииииииии, ама си ме изнасмеал, хахахахахахаахахахаха ;D ;D ;D. Прв пат го слушам терминов, хахахахаахахахахаха ;D ;D ;D.

Извинете за off-topic ;).

Споено мислење: 16.01.2012, Monday, 22:59:49
извинете што ке ве прашам но ме интересира, шемата поставена од mic служи за електролиза  на водата? Зошто со таа електроника, ефикасноста е поголема или што ? Бидејки електролиза може да се направи и без електроника. Ако може некој да објасни што "прави" колово, дали на излез дава некој напон со одредена фрекфенција?

Баш така, дава PWM импулси со определена фреквенција, што е многу поефикасно од обична електролиза со константен напон ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Во ред, и во случај да не работи шемата ке направиме друга шема на која би можел сам да ја мести фрекфенцијата со потенциометар.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во ред, и во случај да не работи шемата ке направиме друга шема на која би можел сам да ја мести фрекфенцијата со потенциометар.

Па и на оваа мислам дека може, колку што успеав набрзинка да видам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline mic

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Јас колку сум разбрал вака е. Со пулсирачката струја се постигнува добивка на иста количина ххо гас,при многу помала струја те помалку потрошена енергија.Времето кога е исклучена струјата е заштедата,а тоа не влијае на електролизата значително.Секој ххо генератор е различен па треба да се намести фреквенцијата,најчесто со проба.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
темите се поделени, избегнувате офф топик
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline dimko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #74 on 21.02.2012, Tuesday, 14:55:29 (Edited 21.02.2012, Tuesday, 20:22:04) »
Здраво на сите. Темава се развила во една нова интересна насока. Имено доста време читав за HHO генераторите и тоа сувите генератори. Имено овој гас е всушност добиен со електролиза на водата при што 2 H2O се разложува на H2 i O2 и се добва т.н. oxyhydrogen или HHO. Овој гас произведен во соодветна количина обично се користи како booster, т.е. се користи да го подобри согорувањето, а со тоа се зголемува ефикасноста и се намалува потрошувачката. Количината потребна за оптимално согорување е околу 0.3 до 0.5 LPM (литри во минута) за 1000 ccm работна зафатнина на моторот. Моментално изработувам таков DIY генератор на HHO состевен од 13 инокс плочки со димензии 110х110 мм меѓу кои се наоѓаат кружни дихтуни со дебелина од 3мм и Ф105 мм, формат со 5 неутрални електроди (за елелктролиза на во идеални услови се потребни 1.24 V според пресметките на Фарадеј, a се што е повеќе од ова се претвора во топлина т.е. се јавува дисипација на снага и производтво на пареа. Е сега овој напон потребен за електролиза зависи и од типот на електролитот што се користи. За раствор од NaHO потребен е напон од 2.0 до 2.2 волти. Затоа се изработуваат т.н. суви генератори кои имаат неутрални електроди. Во мојот случај користам генератор со 5н електроди или 6 ќелии и тоа два такви генератора врзани во врска -ннннн+ннннн- . Пресметковно овој систем има 13.8 (напон од алтернатор ) / 6 (број на ќелии) = 2.3 волти по ќелија што пресметковно е во границите на дозволеното ). Како електролит ќе користам 10% раствор од NaHO и дестилирана вода. Кондиционирање на системот - обавезно - дава почист гас и поголема количина. Струјата која би течела во системот пресметковно би била 0.044 А (за см2 инокс) по 10.5/2*pi (површина на дихтунот) = 3.8 А. За двара система =2х3.8=7.4 А - што и не е така лошо и таа струја може да се контролира со промена на концентрацијата на електролитот. Меѓутоа за зимно време за да не дојде до мрзнење на електролитот треба да се зголеми неговата концентрација до околу 25%-30% NaHO што ќе предизвика течење на огромна струја. Затоа е потребен PWM за да се контролира струјата.

Во продолжение е сликата од генераторот кој ми е во изградба.