Author Topic: 30A PWM контрола на HHO ќелија  (Read 28779 times)

Offline stealek

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #45 on 05.11.2011, Saturday, 20:09:00 »
дали може наместо мосфет да се стави игбт транзистор на шемата со двете не555 икако да се изведе тоа, ако знае некој частам шише ракија ;D

Offline aleksandar_rado

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Јас имам направено генератор и произведува гас 4 литра во минута само ми треба електраоника pwm за да мозам струјата да ја контролирам и амперажата тоа е најбитно за системот кој знае нешто за електрониката ке го замолам нека ми пусти за да видам

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ампер е мерило за струја, незнам ти како контролираш ампеража, кога едното е поим а другото е единица мерка

прелистај ја темава разгледај има повеќе идеи ќе ја најдеш најверојатно таа тебе што ти треба, ако ти е нејасно нешто слободно пиши тука
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #48 on 08.11.2011, Tuesday, 00:27:05 »
е кој ги разбира подобро работиве, може да ми каже која улога ја има фрекфенцијата на напојувањето? ако нема никаква улога зошто би с еправело пмв, ако е само за струја може и со обичен регулатор на струја и напон... дути циклусот  епромена на односот импулс-пауза? ако има поголема пауза би требало да се намали количината на гас...

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #49 on 08.11.2011, Tuesday, 11:21:04 »
е кој ги разбира подобро работиве, може да ми каже која улога ја има фрекфенцијата на напојувањето? ако нема никаква улога зошто би с еправело пмв, ако е само за струја може и со обичен регулатор на струја и напон... дути циклусот  епромена на односот импулс-пауза? ако има поголема пауза би требало да се намали количината на гас...

Не ми се верува дека фреквенцијата има којзнае каква улога во овие шеми, а со PWM се прави регулацијата затоа што овој начин е далеку поефикасен=помалку загревање на транзисторот, помал ладилник и сл.

За 30 ампера да се регулираат со класичен (линеарен) регулатор ти треба огромен ладилник и најмалку 5 транзистори во паралела и пак ефикасноста ќе биде околу 50 % максимум, значи половина од енергијата ќе се троши на загревање на ладилникот.  :o

Не се сеќавам добро, ама мислам дека количината на продуктите кои се ослободуваат од електролиза за одредено време зависи исклучиво само од јачината на струјата која протекува низ ќелијата . Исто така електролиза по дефиниција се прави само со еднонасочна струја, а пвм може да се смета за пулсирачка еднонасочна струја.

Offline aleksandar_rado

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #50 on 08.11.2011, Tuesday, 15:13:56 »
значи дека бара пвм таков регулатор кој посебно се подесува ампераза и посебно волтаза бес така електроника системт ххо или генераторот ке загрева и ке се распагаат плочите и нема да има ефикасност ке ве замолам усте еднаска ако некој знае да направи или има сема ве молам пишете

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #51 on 08.11.2011, Tuesday, 18:59:13 »
значи дека бара пвм таков регулатор кој посебно се подесува ампераза и посебно волтаза бес така електроника системт ххо или генераторот ке загрева и ке се распагаат плочите и нема да има ефикасност ке ве замолам усте еднаска ако некој знае да направи или има сема ве молам пишете

Со ниеден регулатор не може за подесуваш ампеража и волтажа посебно, ако сакаш помала ампеража мора според омовиот закон волтажата да се намали.

А тоа за распаѓањето на плочите, се зависи од каков материјал се направени, ако материјалот реагира со некој од продуктите на електролизата тогаш се распаѓаат плочите. Профи електродите за ваква намена се направени (или само обложени) од платина или паладиум, елементи кои не реагираат скоро со ништо. За “домашна употреба“ нерѓосувачки челик најчесто се користи, ама има десетици врсти на нерѓосувачки челик, кој највеќе одговара не знам.
 

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #52 on 08.11.2011, Tuesday, 20:58:44 »
еве ти шема една што ја правев за stefan1984 од форумов, проста е шемата, евтина е и супер работи..

Code: [Select]
http://alt-nrg.org/pwm-v2.html
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #53 on 09.11.2011, Wednesday, 01:06:05 »
како што разбрав поентата е само да понетроши струја, т.е. помалце да троши. Инаку мсилам ако растворот е поредок, т.е. ако има растворот на KOH е понеконцентриран помалце ќе троши, но со намалувањето на нивото на водата растворот ќе станува поконцентриран.

Offline aleksandar_rado

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
За шемава сто ја имате пуштена ич не е стабилна и каже те ми кој може да ми направи таква зашто јас кога ја направив ич не е стабилена амперазата и волтажата ностоп варира а треба со плочката да биде еднаква

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #55 on 29.11.2011, Tuesday, 23:19:32 »
a имШ стабилен изворе на напон? кај менее доста стабилна

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #56 on 29.11.2011, Tuesday, 23:38:22 »
За шемава сто ја имате пуштена ич не е стабилна и каже те ми кој може да ми направи таква зашто јас кога ја направив ич не е стабилена амперазата и волтажата ностоп варира а треба со плочката да биде еднаква

ако си ја правел шемата јас погоре што ја ставив, супер си тера, стефан до сега се нема пожалено за нејзе...ако сакаш ке ти ја направам и на тебе ако си од скопје...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline aleksandar_rado

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Да друже од Скопје сум само кази сто и како треба да ти донесам да се видиме или ти земи све јас ке ти платам само кази колку цини електрониката комплетна јас несто пробав па сакам да се видиме да ја видис ја почнав но не ја завршив те молам помогними за електрониката зашто на генераторот му е потребна pwm електроника.
фалати усте еднашка

Offline Angelari

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #58 on 21.12.2011, Wednesday, 10:49:24 (Edited 21.12.2011, Wednesday, 11:43:27) »
Ма што се за*бавате со 30 А . Јас си направив прост регулатор со ФЕТ кој ми регулира до 20А ама повеке од 12 А и не сум пуштил оти на 8А ми дава најдобри резултати на Потрошувачка, не се гуши мотор, стабилно работи, од 9л спуштив на 7л . Xantia 1,9 TD. Не треба многу ННО туку оптимално
На човек му требаат 2 години да научи да збори а 50 да научи да молчи

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #59 on 21.12.2011, Wednesday, 11:44:33 »
Ма што се за*бавате со 30 А.

Сега ти искорегирав, ама нареден пат пази како се изразуваш. Така може ако сакате на FB да пишувате, ова не е FB.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."