Author Topic: 30A PWM контрола на HHO ќелија  (Read 28339 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #30 on 18.06.2011, Saturday, 01:48:30 »
изгледа има некоја поента во пулсново напојување, иначе на обичен ац или/и дц напон влече струја ко несаглам, акумулаторот ми го испразни за неколку минути :( значи мора пмв контролирано напајање и калеми. Иначе за дестилирана вода без електролити мислам дека сепотребни неколку стотици волти...

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
епа еве оваа шема од pwm ама јас ја направив и не работи,има некоја греска намерно направена во шемата бидејќи истата ја продава,а нигде неможам да најдам шема за рwm регулацја до 30а на мотор(и оваа е наменета за мотор ама се користи и на ќелијава).

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
а шрмава ја имаш како слика да ја постираш ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
епа само излезниот степен тие  битен тебе, PWM може и со 555 да се направи, но треба да најдеш излезен степен кој ќе крепи 50A, другото е едноставно
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
а шрмава ја имаш како слика да ја постираш ?
само како видео

(23) 30 Amp PWM circuit diagram + EFIE

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
еве ја шемата, ако е таа, незнам не можам да го гледам видеото немам интернет
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
да да таа е,само мене од логин други делови ми дадоа може и затоа не работи.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #37 on 22.06.2011, Wednesday, 04:01:41 »
во зависност од фрекфенцијата на која работи, ако е во вхф подрачје не можат баш сите полупроводници да работат.

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #38 on 10.09.2011, Saturday, 15:05:00 »
Влатко што направи со сувата келија и PWM контролата се е во ред? и јас сум заинтересиран да направам

Offline TeslaPP

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Еве ти шема за пулс генератор со NE 555.
Наместо да ја трупаш шемата со беспотребни кондензатори може да го искористиш само С3 како референтен, а за контрола на фреквенција ќе го користиш потенциометарот.
Малку грубо во паинт ја модифицирав шемата, али работи, испробана ми е.
На излезот после диодата може да поврзеш Гејт на еден од мосфетите кои веќе ги имаш од претходната шема (Сорс на маса, Дрејн преку потрошувач на + ) или некој друг соодветен на нив кој крепи големи струи.
Иначе мора да биде пулсирачки напон, за да не ти го шмукне акумулаторот.
Јас сериозно размислувам за додавање на уште еден алтернатор, кој ќе се вклучува после палењето на моторот и ќе биде само за ХХО напојување.
Види па кажи  ;D

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Овој склоп на излез дава променлива фреквенија.За вакви рекулации не е добро бидејки транзисторот ќе има голема дисипација,поради голема дисипаија ако не се лади добро ке цркне.
За вакви регулаии се корити PWM регулација фреквенцијата останува фиксна да кажеме 100KHz а се менува duty циклусот односно ширината на импулсот.

   

Offline TeslaPP

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Склопот дава постојана фреквенција, освен ако не си играш со потенциометарот нон-стоп. Го подесуваш на саканата фреквенција каде ти е најголемо производството на ХХО.
Секако дека на мосфетот ќе имаш ладилник, a мосфетите ионака се изградени за да крепат големи снаги при високи фреквенции. Еве во прилог уште една шема со 2 интегрирани кола.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #42 on 22.10.2011, Saturday, 19:27:09 »
Сепак регулацијата на HHO генераторот ја прафиш со промена на фереквенцијата секако она е стабилна кога нема да го допираш тримерот.
Сакав да кажам дека многу е подобро да се прави PWM регулација фреквенцијата е фиксна а се менува duty циклусот со ова се добива и помала потрошувачка на струја а исто количество на водорот.
Ако ти треба генераторот да ти дава максимум тогаш не ти треба регулација.

Имам изработено ваков генератор и доста тестирано и одлични резултати добиено.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: 30A PWM контрола на HHO ќелија
« Reply #43 on 23.10.2011, Sunday, 11:11:19 (Edited 23.10.2011, Sunday, 16:51:03) »
Еве шема на која фреквенцијата и ширината на импулсот се подесуваат посебно, исто така има и струјно ограничување за да не експлодира ќелијата ако повлече голема струја.



Тоа отпорникот од 0,003 оми   :)  може да биде најобична жица и нормално било кој мосфет може да се стави. Можe и два паралено да се стават. Инаку ова веројатно може да оди и преку 50 ампери, се зависи од мосфетот/мосфетите и ладилникот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
жицата е 10цм 1,5мм дебела жица...(отпорникот R10)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)