Author Topic: ми треба шема за напојување за засилувач ТДА 7293 од емитер  (Read 1350 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ха,ха Шадоу е оптимист.Ако,направи го па ке чекаш и бараш едно година дена 4 Х 15 -ки за да го пробаш.А дај боже од прва да го направиш,да биде работава.

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
иначе јас сеа за сеа имам две петнаески една дванеска и две осмици

Споено мислење: 14.02.2011, Monday, 16:11:22
па се надевам дека од прва ќе го направам

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Напајањето од компјутер не е баш добро за  помоќни засилувачи, затоа прегорело.
За секој моноблок се доволни 300 вати. Најдобро е за секој засилувач на башка плочка да изработиш засебно напојување(грец и кондензатори). Во подобрите појачала се користат повеќе кондензатори со помал капацитет (4х2200 + 2х(4,700-10,000) во случајов), поради што нема идеални кондензатори, паралелно со овие врзани се и неколку биполарни поквалитетни мкт мкп керамички итн. кондензатори со капацитет од неколку пико до 10-тина микро фарадеји. Плочката што е нацртав не е идеална, но би требало да ти стане јасно отприлика како одат работите околу напојувањето.Ако ги користиш ирпф транзисторите ќе добиеш околку 140 вати по канал, додека со 2sk1530/2sj201 ќе добиеш 170вати по канал.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
да едно и јас напојувањето не го праев туку ми го праеше еден професор и тоа беше преправано од АТХ напојување  а појачалото беше 2х100вати транзисторско (по три години цркна напојувањето од необјасливи причини)

Споено мислење: 14.02.2011, Monday, 15:19:58
бај д веј нема сигурно сам да го праам туку со еден братучед кој е поголем електричар од мене (само што заврши коце)

ако и ти учиш во коце, прашај го професорот Кирца (Кирил Крстевски) (ако уште работи таму...) он ке ти каже се убаво што како се прави...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
ја не учам таму (самоук сум) ама го знам чоекот

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Епа ако не учиш чим го знаеш прашај го :)

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
eee јбг...  ;D А што планираш да го прашаш, прашај тука можда некој че ти каже за безпари.
Патем има многу шеми за напојувања на форумот, има и туторијали....

Offline *JOVE*

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
прочитај ги сите туторијали се надевам ке ти стане појасно ;D

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Ајде и јас да се вклучам во оваа тема ;), бидејќи веќе гледам дека некој членови и мене ме вмешаа, некој со позитивно, некој со негативно мислење за мене :). Вака сега oliver-sk, едно не ми е јасно зошто влегуваш во вакви сложени проекти, а незнаеш како треба да биде изведено напојувањето во овој засилувач. Точно е тоа дека јас ти дадов предлог за моќен засилувач, ама сето тоа беше по твое барање и јас те прашав дали имаш добри познавања на електрониката и ти ми одговори дека си доста стручен и дека овој засилувач нема да претставува проблем за тебе. Но сега испадна друго т.е. ти побара помош. Гледам дека само сите зборат се и сешто, но никако да ти понудат помош т.е. шема за напојување на твојот засилувач. Еве мала помош од мене за тоа како треба да изгледа напојувањето на твојот засилувач. Треба да има мали измени во овие напојувања, бидејќи тие не се конструирани за ваков моќен засилувач. Разгледај ги напојувањата и ако нешто не ти е јасно, слободно побарај помош и јас или другите колеги ќе ти помогнеме ;).

Предлог за напојување на аудио засилувач:
1. http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3786.0
2. http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3782.msg35091#msg35091

Ти посакувам многу успех во изработката :).

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
1. Фала Шадоу на ОГРОМНАТА помош. 95%од работите ми се разјасниа читајки по форумов комуницирајки со други електричари, сурфајки по нет, како и од линковиве што ми ги прати.
2. Друго сакам да ти се извинам од мое име а и од името на другите членови кои упатија негативни коментари кон тебе
Уште еднаш фала за се.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Никој не упати негативни коментари кон Шедоу ,ако се мисли на мене коментарот е напротив позитивен. Впрочем,јас лично не верувам дека баш се ти  е јасно по овие постови што ги прочитав,Ама,реков, со среќа да го направиш она што си го започнал,без никакви негативни конотации.Фала.

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
Друже тема затворена

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
oliver-sk немој да ги воведуваш членовите кон караници, не прави кавги. Ти ги имаш воопшто видено правилата? Кавги дома, тука не!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.