Author Topic: Како да отворам штедлива сијалица - CLF ?  (Read 1183 times)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
и јас се сложувам со тебе за долгите неонски светилки (флуоресцентни) многу се квалитепни не се расипуваат како за пример јас мојата прва неонка ја имам монтирано на почетокот на 1993 год. сеуште работи секојдневно и до сега имам само една неонка сменето уште користам од тие подебелите кои веќе со години не се произведуваат користам стартер од старите метали полски и југословенска пригушница комбинација од соништата и сето тоа рачно склопено и заштрафено на прозор. Па затоа на сите мои пријатели им ја препорачувам неонката наместо штедливата светилка ама изботот секогаш е нивни .

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
И јас не сватив што им је поентата сакаат електрониката да ја извадат или што ? Еве како е внатре  ;D 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како што неколку пати претходно спомнав, од моето дсегашно искуство, CFL-ките работат одлично на „долги“ временски интервали. Значи ако ги користите на места каде што често палите и гасите светло, да, најчесто се расипуваат во рок од месец дена или два месеци. Но, ако ги користите на места каде што константно свети сијалицата, како што на пример MAKEDONIA ја искористил за осветлување на терасата ноќе, да, тогаш траат многу долго. ЗНачи со CFL-ките поентата е да бидет пуштени што е можно подолго време, значи минимум еден или два часа ;). Ако може подолго, уште подобро ;). Ако се квалитетни (Philips или некоја друга brand фирма), ќе функционираат многу долго време ;). Но, ако се прави со нив „пали-гаси“, да, не функционираат долго време. Нјачесто гасот едноставо престанува да проведува. Не ми е јасно зошто повеќето членови викаат дека им прегорела CFL-ката и дека некоја компонента внатре изгорела. Имам видено преку 20-тина прегорен CFL-ки и кај сите нив сите компоненти беа исправни (при толку висок напон, ако нешто се расипе, најчесто видливо е што е расипано, односно „чурнато“). Едноставно гасот престанува да проведува, не знам зошто, но за разлика од стандардните неонки со пригушница и стартер, овие имаат многу мал век на траење :S. Истот важи и за електронските стартери на неонките, исто така и неонка со електронски стартер трае многу пократко од неонка со стандардна пригушница и стартер. Од тие причини, го препорачувам истото што го има препорачано MAKEDONIA, ако веќе мора да менувате сијалици низа станот, сменете ги со неонки наместо со CFL-ки. Знам дека првичната инвестиција е малку поскапа и покомплицирана (вадење на старите фасонки, монтажа на држачи за неонки, стартери, пригушници, ова она :S), но на подолг рок ќе ви се исплати инвестицијата ;). За разлика од CFL-ките кои чинат околу 200 денари, за целосна монтажа на една неонка ќе ви требаат околу 400 денари (неонка, стартер и пригушница, држач мошете и сами да си направите од стари иверки ;)), што е дупло повеќе (како сума) и многу повеќе работа, но на долг рок многу повеќе се исплати. Неонките со стандардни стартери и пригушници траат многу долго време. како пто рече Zdravkovski, се случувало неонка да трае и по 10, 15 години ;), ако „правилно е поврзана“ (правилна моќност на пригушницата, убаво изведена пригушница, итн ;)). Затоа, доколку навистина планираат да ги замнуваат сите цијалици со жаречко влакно низ цела Европа, јас би ги менувал со неонки, CFL-ки во никој случај не би ставил :S. На некои места би монтирал високосјајни диоди, но не и CFL-ки ;).

... уште користам од тие подебелите кои веќе со години не се произведуваат користам стартер од старите метали полски и југословенска пригушница ...

Сакав да прашам за ова, дали навистина веќе не се произведуваат вакви дебели неонки, или само не ги увезуваат кај нас? И ако не се произведубаат, зошто веќе не се произведуваат? Мислам дека многу посјајни беа од овие потенкиве :S. Баш ми е жал зошто не се произведуваат, би сакал да купам една бидејќи (во принцип) една таква би заменила две потени (од прилика, не сјае баш дупло повеќе, ама повеќе сјае од тенките ;)).

Кога сме на темава, исто така, сакав да прашам каде можам да најдам квалитетни пригушници? Знам дека Југсолвенските одамна се истрошија, но каде може да се најдат некои со приближно еднаков квалитет?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Како да отворам штедлива сијалица - CLF ?
« Reply #18 on 28.03.2011, Monday, 01:35:14 (Edited 28.03.2011, Monday, 01:42:02) »
ne se proizveduvaat bidejki traea dolgo imaa pogolema povrsina na svetenje,presmetaj O=2rп a so toa i podobro ladenje,sega pravat nekoi novi sto imaat premaz samo od dolnata stranai se mnogu custvitelni na toplotna promena,a mislam i zivata e smalena,neznam kolku znaete vo site fluoroscentni se stava malku ziva CFL isto imaat ziva,edno vreme se pravea proizvodi za potrosuvacite a deneska za da opstanat proizvoditelite.
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
edno vreme se pravea proizvodi za potrosuvacite a deneska za da opstanat proizvoditelite.

За жал, живееме во такво време...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
edno vreme se pravea proizvodi za potrosuvacite a deneska za da opstanat proizvoditelite.
Е така е, убаво имаш речено
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Еве ти DX-er, ваму имаш шеми и информации за повеќето брендови CLF сијалици.
Code: [Select]
http://www.pavouk.org/hw/lamp/en_index.html#bigluz20w
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Како да отворам штедлива сијалица - CLF ?
« Reply #22 on 30.03.2011, Wednesday, 13:15:36 (Edited 31.03.2011, Thursday, 14:19:22) »
eve edna od philips

Z33MK

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
Затоа, доколку навистина планираат да ги замнуваат сите цијалици со жаречко влакно низ цела Европа, јас би ги менувал со неонки, CFL-ки во никој случај не би ставил :S. На некои места би монтирал високосјајни диоди, но не и CFL-ки .
Ти си во право но во прашање е сепак бизнис  >:( кој ќе ги збогати сопствениците а ќе ги осиромаши граѓаните за жал .

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
мани ја од земја, така скоро све се отварат  :D :D :D   Инаку има отворено штедлива сијалица, поработе 5 минути на инвертор(од 12 на непознат висок напон) и цркна, додека philips од поранешните ... како се викаа едни ставаш прозирен лист со содржина  на него  и го вади на ѕид... немаше гајле иако беше мизерни 4W.