Author Topic: 650W DC-DC конвертор  (Read 809 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
650W DC-DC конвертор
« Opened on 30.01.2011, Sunday, 20:30:58 »
Ова гледам дека се бара веќе подолго време на форумот и еве јас се потрудив и побарав во мојата колекција за електроника и најдов интересен проект :). Е сега да кажам некој збор за него т.е некоја карактеристика ;). Овој DC-DC конвертор се користи како напојување за автомобилските засилувачи или поточно кажано на влез на овој DC-DC конвертор се донесуваат 12V од акумулаторот и на излез се добиваат +-43V и потоа на овој напон се поврзува аудио засилувачот со голема моќност :). Во продолжение ви го приложувам во атачмент (RAR-PDF) целиот реализиран проект (на српски) со шема, монтажна, пцб и објаснување за полесна изработка на овој 650W DC-DC конвертор ;).

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: 650W DC-DC конвертор
« Reply #1 on 30.01.2011, Sunday, 21:39:03 »
Корисна работа колега ама ми изгледа сложено.

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: 650W DC-DC конвертор
« Reply #2 on 30.01.2011, Sunday, 22:22:21 »
За тие работи што можат да се изведат со овој конвертор, воопшто не е сложен.Одлична шема реп + за авторот  :)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: 650W DC-DC конвертор
« Reply #3 on 30.01.2011, Sunday, 23:03:11 »
Фала Baze :). Е да малце изгледа сложен конверторот Syrus т.е со двострана плочка е и затоа ти изгледа сложен, ама како што вика Baze за тие работи што можат да се изведат со него, воопшто не е сложен и вреди да се направи ;).

Offline dzoni

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Одг: 650W DC-DC конвертор
« Reply #4 on 28.03.2011, Monday, 22:14:59 »
Авторот на конвекторот е " сериозен-профи тип, или инжињер".Пофалба за делото!Стварно е по JUS ;)
Цената за конвекторот не сум ја "прогнозирал ",можеби треба да се размисли и што е исплатливо - дали комплетно фабричко појачало со 2 излезни канала и конверторот+хладњак,кутија,конектори,тонска контрола која веќе сите фирми за оваква опрема ја вклучуваат во појачалото а некои од нив имаат и готови филтри за ниски тонови.Во секој случај само конвекторот како склоп си е дело само по себе.