Author Topic: ми треба регулатор за 3.6 волти од 12(од акумулатор)  (Read 748 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ми треба регулатор за 3.6 волти од 12(од акумулатор)
« Opened on 09.02.2011, Wednesday, 11:06:58 (Edited 09.02.2011, Wednesday, 11:21:04) »
Имам светло од 30 лед диоди паралелно поврзани, значи така се купени од пазар, додадени се уште неколку на постоечките диоди. Е сега имам направено транзисторски регулатор на напон, добро функционира арно ама е многу гломазен. Сакам да ги ставам во кола како светло за ентериерот, па ми треба регулатор за 3.6 волти 1-2 ампери. Дали има некое интгрирано коло од серијата на лм слично на лм7809 7812  7912 7915 .... но за 3.6 волти  или имате некој предлог за некоја друга шема со малце компоненти  која нма да зафаќа многи поростор?
 Фала однапред!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
мислам дека имаше некој од 3.3V од таа серија само незнам точно како му е името мислам дека е 7833 провери, само овие се до кај 1A
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: ми треба регулатор за 3.6 волти од 12(од акумулатор)
« Reply #2 on 09.02.2011, Wednesday, 11:38:57 (Edited 09.02.2011, Wednesday, 11:55:00) »
спрема даташитовиве тоа е, само може да се врзат две вакви паралелно ?
Или дали некој знае дали го има ова по продавнициве
Code: [Select]
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/68887/IRF/IRU1050-33.htmlпатем да не знае некој меил или официјална страна од алфа  или да не има некој каталог од тамо а ако сака да види даи го имаат делчево или да ми даде меил да им пишам.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а што не си направиш со лм317 еден стабилизатор??? тој може да даде струја од 1,5А а како што пресметав за тие 30 лед диоди ти треба струја од ~0,6-0,7А а тој стабилизатор може да ја даде таа струја...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
pо пресметки така е ама трошат скоро 1 ампер.. башка мислам треба плочка да не биде поинт то поинт за регулатор со 317, мислам повеќе простор ќе зафаќа...

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: ми треба регулатор за 3.6 волти од 12(од акумулатор)
« Reply #5 on 09.02.2011, Wednesday, 14:50:13 (Edited 09.02.2011, Wednesday, 14:52:27) »
е што ти треба плочка за со ЛМ-от, 2 отпорници треба да залемиш само...јас колку стабилизатори ги имам направено со него така без плочка...

за R1 стави 220оми, а за R2 330оми и терај си...само пред да ги уклучиш лед диодите провери дали го дава напонот што ти треба, заради толеранцијата на отпорниците

Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ај ќе пробам ќе го направам па ќе видиме, Фала за шемата.  ;D :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
нема проблем, и ова ке ти послужи :D

Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да да секако дека ќе се најде  :)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: ми треба регулатор за 3.6 волти од 12(од акумулатор)
« Reply #9 on 09.02.2011, Wednesday, 16:05:26 (Edited 09.02.2011, Wednesday, 16:08:21) »
ако ти треба за поголеми струи може да ти ја понудам шемата со лм317 и 2н3055 каде може да се стави неколку транзистори паралелно со што може да се добие струја од 15 -20ампери
rules are made to be broken

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Можеш вака со 7805 да постигнеш регулација до 3,6 В/1А

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ќе пробам ќе искомбинирам нешто, секако повеќе избор е подобро  ;) Ви благодарам ан сите

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
И секако пази на распоредот на пинови и стави мало ладилниче ако влечеш поголема струја  ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ќе видам како ќе грее па ако грее претерано ќе свитка некое лимче  ;)