Author Topic: Ми треба совет околу кримп клешти (решено)  (Read 10658 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ми треба совет околу кримп клешти (решено)
« Opened on 04.08.2017, Friday, 12:14:01 (Edited 23.09.2017, Saturday, 02:33:37) »
Сакам да земам клешти за стегање фасто конектори ( кримп мослам се викаат клешткте ) , али како што гледав мајдов само во логи  по неверојатни цени од 100еу+, а да бидам искрен не ми се даваат толку пати за 400-500 лонектори што ќе стегнам во животов.
Е сега која какво искуство има со вакви клешти, не барам да се екстра квалитет ама да се солидни со пристојна цена, до кај 2000 ден би дал и мослам дека може да се најдат донри клешти за тие пари. Освен логин, купи алат, мерлур, бриколаж хубо (тамо воопшто нема ) каде би можел да понарам? Барав и кај чичко али, но тамо најдов само кало додатоци за на клешти ( модуларни клешти ) додека модулот не можев да го накдам воопшто.
Па ако некој купил вакви клешти, бо го замолил да ме упати од каде ги зел т.е. кај да барам.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Да видиш на бувљак али тешко нема веќе тоа за нив е нуклеарна физика. Јас земав и клешти за лан кабел и крамперици две и две клешти од оние за стискање на конектори и кратење на штрафови од Германија. Незнам кај нас но неверувам на бувљак да има денес беше бувљак. Оди во БТ електроника прашај треба да има ми се чини и поевтино е од Логинг
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Не сум загледал на бувљак...
А и тамо почнаа да продаваат нови производи и да аздисуваат со цени.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Па тоа е сабајле бев со другарчево вулканизер. За секунда да земеме клуч за тркала. Има се начекуваат и крцкалки и алат ама скапо дури некои како од продавница. А ова неверувам ништо од алат за електрика ништо. Само еден Албанец што продава половни појачала исправни се прекупец колку појачалово му вели еден 180евра брат поевтино може не вели. А порано имаше еее и ценкања и да избираш. Али тоа тоа дали сум јас малер никогаш ефтина електрика или електроника немало. И нормално тука се луѓето алишта што продаваат тоа е. Вакви работи слабо многу слабо bicikle ич види во БТ
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сакам да земам клешти за стегање фасто конектори...

А слика да ставиш... за тие што не знаат што се фасто конектори ::)... како на пример јас :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Н сум ја заборавил, фастон :) fast - on
Кај нас се познати како папучи, али папуча е цел конектор,значи терминал + прилкучок, а само тоа кај што се спојува мислам се вика фастон

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Гледаше на ebay?
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/295pcs-Spade-Fork-Ring-Fork-Terminals-Crimper-Crimping-Plier-Assortment-Tool-Set-/281968226615?epid=1161419451&hash=item41a69db137:g:gBwAAOSwv9hW6Q39
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/Insulated-Cable-Connectors-Terminal-Ratchet-Crimping-Wire-Crimper-Plier-Tool-Kit-/201854849425?hash=item2eff7c9191:g:mmgAAOSwsW9YyNsV
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/0-25-2-5mm-Mini-Small-Wires-Wires-End-Sleeves-Ferrules-Crimping-Crimper-Plier-/191962966468?hash=item2cb1e269c4:g:D6oAAOSw3v5Yo9WJ
Сепак се ВРТИ !!!

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Кримп клешта за оваа намена имам сретнато за 1000 денари по железарии.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас овие со обични моторцангли ги стегам. Не гледам поента да се купува ваква клешта, освен ако не работиш редовно со вакви клеми. Ако не си сигурен дали добро си ја стегнал жицата со клешта, може да ја калаисаш (залемиш) целата клема со кабелот на крај ;). Ова не смееш да го правиш само кај клеми кои се врзуваат за греачи, освен кај калорифери (и кај нив сум калаисувал, немало проблем бидејќи греачот се лади со перката која дува низ греачот, а ако згора на тоа ставиш и термо црево врз клемата, нема шанси некаде да пушти калај, дури и ако случајно дојде до топење на калајот ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: Ми треба совет околу кримп клешти
« Reply #9 on 04.08.2017, Friday, 19:35:23 (Edited 04.08.2017, Friday, 19:38:36) »
Алфа Битола, 1050 ден, фирма Униор.
Дуна Експорт Битола, 1540 ден, фирма Униор.


Разликата е во, та од Дуната со нејзе поубо можиш да стегниш не-изолиран фастон, а на таа од Алфа е иста како ова од Дуната само што делот за стегање на изолирани папучи е поинаков и е поставен на различна локација. Иначе ги имам и двете. Која и да ја земиш ке ти брка голема работа. Та од Алфа е и обележана со боја, така да црвено ти е 1.5мм2, сино 2.5мм2, жолто 6мм2.

Ако сакаш и ке ти ги сликам, да видиш.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Јас имам три вакви клешти црвени едната не е на слика во подрум ми е а жолтата ми е за коаксијални кабли кога им сум местел на таксистите BNC конектори и за во школо за осцилоскопите
Code: [Select]
https://ibb.co/muN8ga
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
И овие се добри само што опција за не-изолиран фастон нема.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
 @dr-mr на и еј не гледав, али и да гледам не би змаел кој се ок....
@GigaWatt ми се ома десено да трена да стегнам 50 конектори во една ден, и вреувај рука ќе ти испадне од стегање со моторцангли. И кас дента така цела ја утепав во стегање и лемење.
@najdo за овие ли мослиш
Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=20621&category_id=974&category_on=Ostanati%20klestiМоже да ги слимниш другите?
@крема во кои железари?
@nsu имам такви ама тешко иде фастон со ними...
Инаку тие другите изолирамите конектори ги стегам со стара цвикцангла, секако не сечи, ја доиступив т.е. и направив дупчиња со бургија и топ дојде за стегање на тие изолораните.

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
Ако можеш najdo да ги сликнеш клештиве ке биде супер инаку јас подолг период ја барам клештава на сликата исто од UNIOR ти ја препорачувам и на тебе bicikle нема да згрешеш со оваа келешта.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@GigaWatt ми се ома десено да трена да стегнам 50 конектори во една ден, и вреувај рука ќе ти испадне од стегање со моторцангли. И кас дента така цела ја утепав во стегање и лемење.

Затоа пишав, ако не планираш да ги користиш секојдневно, нема поента. Очигледно секојдневно ќе ги користиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."