Author Topic: Помош за избор на осцилоскоп  (Read 4914 times)

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
имаше еден на reklama5.mk  2*20mhz окулу130е сакав да го купам па се премислив акоп му треба на некој
нека провери

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за избор на осцилоскоп
« Reply #31 on 02.01.2011, Sunday, 18:15:16 (Edited 02.01.2011, Sunday, 18:17:03) »
имаше еден на reklama5.mk  2*20mhz окулу130е сакав да го купам па се премислив акоп му треба на некој
нека провери

Го видов, не е кој знае што, некој си SynchroScope, не го познавам брендот :S. За 130 евра не вреди :S.

Сепак, ако е некој заинтересиран, еве линк ;).

Code: [Select]
http://tinyurl.com/37bmwfl
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Помош за избор на осцилоскоп
« Reply #32 on 03.01.2011, Monday, 11:14:55 (Edited 03.01.2011, Monday, 11:19:59) »
Со здравје да си се служиш со осцилоскопот ;).

Инаку, само колку за информација, од каде го зема (ако смееш да пишеш се разбира)? Пазар3?

Го земав од еден пријател на мој пријател  ;D , инаку користен е во сервисот на Техномаркет.

Споено мислење: 03.01.2011, Monday, 11:19:59
Сега сум во потрага по сонди, пошто овој е без сонди - си ги зема човекот му требале.  :(

Да не знаете која цена одат отприлика - сум гледал во Логинг ама не ми се зема од таму додека не ги проверам цените на други места.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
алфа беа 1200 :)
германска некоја фирма беше незнам точно која
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да не знаете која цена одат отприлика - сум гледал во Логинг ама не ми се зема од таму додека не ги проверам цените на други места.

Искрено, јас имам две сонди, една Philips-ова, една Искрина, и двете се супер, мада морам да признам дека таа Искрината е понеквалитетна од Philips-овата, малку помалку флексибилен кабле има (оваа Philips-овата има силиконски кабел и повитлива е). Знам дека барав и јас нова сонда (имав некои проблеми со Искрината), во Скопје само во Loging има, не најдов на друго место (свен ако не донеле во некоја продавница сега во брзо време, не знам) и многу скапи беа (за некои Кинески сонди сакаа да ми наплатат 1500 денари, или така нешто), така да ако во Алфа се 1200, и ако се навистина Германски, ти се исплати да си ги купиш од таму ;).

Како нема Алфа во Скопје, 1000 пати сум се покајал зошто немало, навистина има некои работи кои се многу ретки и само таму ги има :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Многу пари ова сондиве биле ...

Јас мислев 100-200 ден. се.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Јас имам обичен оклопен кабел со BNC на едниот и крокодилки на другиот крај, засега брка работа... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас имам обичен оклопен кабел со BNC на едниот и крокодилки на другиот крај, засега брка работа... ;)

Да да, за почеток може и таков да се користи, само за мали напони, да не се надмине дозволениот напон на влез на осцилоскопот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Јас имам обичен оклопен кабел со BNC на едниот и крокодилки на другиот крај, засега брка работа... ;)

Епа ако може така и јас ќе си направам додека купам вистински... :) :)
Фала за идејата +реп имаш од мене...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Вака нешто ви треба на двата :P
Code: [Select]
http://digitaloscilloscopes.net/wp-content/uploads/2010/08/Probe-Schematic.jpg
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Вака нешто ви треба на двата :P
Code: [Select]
http://digitaloscilloscopes.net/wp-content/uploads/2010/08/Probe-Schematic.jpg

Ако сакате може да направам шема од Искрината мерна сонда, таа барем лесно се отвора ;). Мада од тоа што ја имам претходно отворено и што имам видено, оваа шема што Devil ја презентираше е многу слична на оваа Искрината, ако не е и иста ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."