Author Topic: Помош за избор на осцилоскоп  (Read 4913 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
внимавајте !
се што е над 40Е се царини, царината е онака од ракав, и може да е иста или поголема од вредноста на предметот
како доказ не можете да користите копија од веб страна со цената :(
треба да имате купо-продажен договор или фискална или фактура
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
внимавајте !
се што е над 40Е се царини, царината е онака од ракав, и може да е иста или поголема од вредноста на предметот
како доказ не можете да користите копија од веб страна со цената :(
треба да имате купо-продажен договор или фискална или фактура

Сѐ што е над 50 евра се царини а не над 40 евра. Доколку на пакетот пишува дека е подарок (GIFT) тој не се царини :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
40E проверено во царина ;)
е сега ако е назначено дека е подарок незнам
ама ако пишува дека е sample и е free знам дека не се плаќа ништо ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
40E проверено во царина ;)
е сега ако е назначено дека е подарок незнам
ама ако пишува дека е sample и е free знам дека не се плаќа ништо ;D

Што и да купувате никако да не ви го пратат преку DHL, зашо ке платите и царина и царински терминал и шпедитер и шо ли уште не. Мене ми стигнаа 5 микроконтролери преку DHL, нарачани од NXP и на нив пишува дека се подарок, но цариничката Меланија ги запрала за царинење, без основа, и сега треба да платам се на се 8800 денари за да си ги земам (2500 шпедитор, 1800 лежарина во царински терминал, 900 на DHL за достава и уште 3600 царина). и поднесов и молба да ме ослободат од царина зашо без основа се царинети (според член 194 не се царини пратка која е назначена како подарок или ако е под 50 евра), но никој не те ферма, ке си платиш царина иако е незаконски. Во оваа држава ништо не функционира. Но сепак ова се случува само кај DHL, и на многу други има имаат вака направено а идејата е што они имаат нивен царински терминал а и шпедиторот е нивни па да извадат нешто паричка и од нас, иако некој им плака за тоа да дојде до кај нас безпари.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
хаха, јас преку федекс ништо не плаќам :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
хаха, јас преку федекс ништо не плаќам :)

Од Федекс и мене ми имаат стасано 30 пратки и никогаш ништо не сум платил, ама они немаат царински терминал. А преку DHL првпат ми пракаат samples и овие тука сакаат 3 пати поскапо да ми ги наплатат. DHL се крадци и тоа на големо. Избегнувајте ги колку што можете

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Помош за избор на осцилоскоп
« Reply #21 on 18.12.2010, Saturday, 03:52:35 (Edited 19.12.2010, Sunday, 12:55:36) »
Ај ако сакате малку помош. Најдов еден осцилоскоп тип Nordmende SO 3313/2 стар, според податоците на интернет (ги нема многу за него) моделот е од 1976 а конкретниов примерок незнам кога е произведен. Двоканален е,  ама на него не пишува кој опсег е, па ако може некој да помогне околу тоа. Најмалото подрачје на временската база е 0,1 uS (микросекунда) па дали може да се одреди од тоа фреквентниот опсег?
Цената му е 200 евра ама мислам дека е многу. Еве една слика што успеав да ја сликнам:



Ако имате некои информации пишете.

Споено мислење: 19.12.2010, Sunday, 12:55:36
Anyone? :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако му е временската база 0.1us, следува дека максималната фреквецнија би требало да му биде околу 1/0.1us=10MHz. По оваа фреквенција, би требало линеарноста на мерената фреквеција (амплитудата) да опаѓа со стрмнина од 3dB/oct, инаку би тебало релативно солидно да ја прикажува брановата форма на сигналот барем до 20MHz.

Цената му е прескапа за аналоген осцилоскоп чија максимална фреквецнија му е 10MHz, барем според мене, може да се начекаат и подобри осцилоскопи за многу помала цена, само што треба да се начека некој :S, тоа е проблемот :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Конечно се сторив со осцилоскоп  ;D ;D ;D па да ви се пофалам.
Еве слика:



Марка Leader е, со опсег 2 x 20 Mhz. Го земав 150 евра... Доста изгледа сочуван на изглед, а внатрешно ќе видиме...

Life is too short to remove USB safely ..

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ajде аирлија работа шефе,со здравје да си го користиш! ;) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Со убаво да си го користиш и долго да те служи :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ај со среќа да си го користиш и да те служи додека не си земеш некое флуке дигитално осцилоскопче :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Помош за избор на осцилоскоп
« Reply #27 on 30.12.2010, Thursday, 19:43:08 (Edited 30.12.2010, Thursday, 19:44:55) »
со среќа да си го користиш :)
ама мислам дека премногу си платил, аналогните со оваа фреквенција (20МХз) 2 канални се до кај 80Е
максимално, ама тоа во странство
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
со среќа да си го користиш :)
ама мислам дека премногу си платил, аналогните со оваа фреквенција (20МХз) 2 канални се до кај 80Е
максимално, ама тоа во странство

Фала на сите  ;), инаку во странство се ефтини, на e-bay ги гледав имаше и за 60 е 2х50 ама додека го донесеш кај нас...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Со здравје да си се служиш со осцилоскопот ;).

Инаку, само колку за информација, од каде го зема (ако смееш да пишеш се разбира)? Пазар3?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."