Author Topic: Изработка на DIY осцилоскоп  (Read 4422 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
дознав што е финтата,односно зашто не ви работи.
Е сподели де :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
кодот треба да се менува.За да работи на 2*16 ЛЦД дисплеј. ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
кодот треба да се менува.За да работи на 2*16 ЛЦД дисплеј. ;)

и што ке гледаш на 2х16 LCD дисплеј жити се...коцки само...или ке ти пишува што сигнал има?? :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
кодот треба да се менува.За да работи на 2*16 ЛЦД дисплеј. ;)

и што ке гледаш на 2х16 LCD дисплеј жити се...коцки само...или ке ти пишува што сигнал има?? :)
E вака ќе изгледа,само да може некој да го преработи кодот да ја тргне таа рекламата и да ја прошири формата на сигналот,поголема да биде...

If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е вака ќе изгледа,само да може некој да го преработи кодот да ја тргне таа рекламата и да ја прошири формата на сигналот,поголема да биде...



Дај не зезајте, смешно е да кажете дека е ова осцилоскоп :S. Да ги прикажуваше само информациите (фреквенција, Vpp, итн.) на дисплеј, ајде де, ама и бранова форма... ::). Па барем да беше на дисплеј од Nokia 3310, па ај, ќе си кажеш, нешто може да се види, ама на ова малово :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Незнам гига дали го виде линков,но што викаш за овој осцилоскоп :) ;D
Code: [Select]
http://www.eosystems.ro/eoscope/eoscope_en.htm
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #66 on 13.07.2011, Wednesday, 00:14:46 »
Незнам гига дали го виде линков,но што викаш за овој осцилоскоп :) ;D
Code: [Select]
http://www.eosystems.ro/eoscope/eoscope_en.htm

Е ова е веќе ОК, ама иди најди толкав LCD дисплеј и ATMEGA-та што го користат ;D. За тие пари ќе си купиш половен ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #67 on 13.07.2011, Wednesday, 00:20:46 »
Незнам гига дали го виде линков,но што викаш за овој осцилоскоп :) ;D
Code: [Select]
http://www.eosystems.ro/eoscope/eoscope_en.htm

Е ова е веќе ОК, ама иди најди толкав LCD дисплеј и ATMEGA-та што го користат ;D. За тие пари ќе си купиш половен ;D.
Oва лцд дисплејот е огин,50 долари е на ибеј,а другово ќе се најде... ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #68 on 13.07.2011, Wednesday, 00:35:12 »
Oва лцд дисплејот е огин,50 долари е на ибеј,а другово ќе се најде... ;D

Ај побарај на e-bay да видиш колку се на старо осцилоскопи и да видиш дали ти се исплати да го градиш овој :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #69 on 13.07.2011, Wednesday, 01:01:48 »
Oва лцд дисплејот е огин,50 долари е на ибеј,а другово ќе се најде... ;D

Ај побарај на e-bay да видиш колку се на старо осцилоскопи и да видиш дали ти се исплати да го градиш овој :S.
Eпа да,ама патот е 100евра :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #70 on 13.07.2011, Wednesday, 01:13:25 »
Oва лцд дисплејот е огин,50 долари е на ибеј,а другово ќе се најде... ;D

Ај побарај на e-bay да видиш колку се на старо осцилоскопи и да видиш дали ти се исплати да го градиш овој :S.
Eпа да,ама патот е 100евра :D

има и free shipping :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #71 on 13.07.2011, Wednesday, 02:38:29 »
има и free shipping :)

Да, и јас имам видено, а и да нема, не мора да нарачуваш осцилоскоп на старо од Америка, има и од поблиску на располагање, на пример Германија, shipping од таму е околу 60 долари, или тука некаде ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #72 on 13.07.2011, Wednesday, 09:52:55 »
Е вака ќе изгледа,само да може некој да го преработи кодот да ја тргне таа рекламата и да ја прошири формата на сигналот,поголема да биде...



Дај не зезајте, смешно е да кажете дека е ова осцилоскоп :S. Да ги прикажуваше само информациите (фреквенција, Vpp, итн.) на дисплеј, ајде де, ама и бранова форма... ::). Па барем да беше на дисплеј од Nokia 3310, па ај, ќе си кажеш, нешто може да се види, ама на ова малово :S.

Може изгледа смешно, но и ова може да биде корисна алатка, јас на пример би го направил минијатурен, да се држи во една рака (нешто како логичка сонда) и би го користел како “визуелен сигнал трејсер„ ;D, ако проверуваш некој засилувач или сл., освен што ќе видиш дали во некоја точка има сигнал, може отприлика да му ја видиш и формата ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio