Author Topic: Сигнал трасер  (Read 2599 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Сигнал трасер
« Opened on 12.06.2010, Saturday, 10:18:57 (Edited 26.08.2013, Monday, 01:17:52) »
Бараја по форуми нешто вакво  ;D
еве ја шемата значи ептем проста работа



ова е сигнал трасер со вграден осцилатор, не мора да се пушата сигнал по линијата кој ја испитувате овај си вади некој негов :)

R1_1M 1/4W
R2,R4_2K7 1/4W
R3_150K 1/4W
C1_2n2 630V керамички
C2,C3_4n7 63V керамички
D1_1N4148
Q1_BC547
Q2_BC557
SW1_SPST ( мини прекинувач )
J1_Стерео 3мм прекинувачки џек
Probe_некое парче жица ( поцврста ) 3-5цм долга
Clip_крокодилка
B1_батерија 1.5В

Осцилаторот генерира негде сигнал од 700-800Hz.
Крокодилката ја поврзувате на маса од уредот и со врвот почнувате да се движите ( не е битно акко дали од почеток кон излез или обратно), кога ќе го снема сигналот значи најден е проблемот :)

повеќе инфо
Code: [Select]
http://www.free-circuits.com/circuits/tools-and-measuring/306/pulse-generator-and-signal-tracer
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сигнал трасер
« Reply #1 on 12.06.2010, Saturday, 14:12:20 »
Ја знам шемава, ама поедноставно (а и постабилно) е да направиш еден со операциски засилувач ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Сигнал трасер
« Reply #2 on 12.06.2010, Saturday, 14:41:22 »
како што гледам оваа е ептен едноставно и ефтино.ке го направам ..фала ви
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сигнал трасер
« Reply #3 on 12.06.2010, Saturday, 14:55:37 »
Да да, многу корисно уредче е дефинитивно, колку пати ми има помогнато само да знаете ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline themartin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: Сигнал трасер
« Reply #4 on 13.12.2010, Monday, 21:56:51 »
како се работи со ова некој да ми објасни ако можи кај треба да видам дали има сигнал ??

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Сигнал трасер
« Reply #5 on 14.12.2010, Tuesday, 00:11:51 »
Браво за шемата, ова е нешто што секој од нас треба да го има. Јас сакам да го направам
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сигнал трасер
« Reply #6 on 14.12.2010, Tuesday, 00:14:14 »
Браво за шемата, ова е нешто што секој од нас треба да го има. Јас сакам да го направам

Да да, конкретно овој сигнал трасер е ептен прост, јас тој што го правев беше со операциски засилувач наменет за слушалки, и тој не беше комплициран, ама конкретно овој, навистина прост е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Сигнал трасер
« Reply #7 on 14.12.2010, Tuesday, 00:16:11 »
А ова J1 за што служи ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сигнал трасер
« Reply #8 on 14.12.2010, Tuesday, 00:18:00 »
А ова J1 за што служи ?

Тоа е најобичен 3.5mm-тарски стерео џек за слушалки ;).

Мада сега приметив дека оваа шема нема gain контрола, ама нема везе, ќе ти врши и така работа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Сигнал трасер
« Reply #9 on 14.12.2010, Tuesday, 16:30:03 (Edited 14.12.2010, Tuesday, 16:39:55) »
Ја утнавте сите темава и ме натеравте да се смеам ( а и моиве клинци!) :D :D :D :D Да не навредам никого ,ама ова не е осцилатор,поготово што ма влезот има диода,а оној што праша за Ј 1 ке кажам дека е џек за слушалки! ;D ;D ;D ;D Имено овој уред е мал НФ појачувач кој се употребува да се следи сигналот од антена (или) - влез(ако е НФ уред!) и се испитува степен по степен.Тоа е трасер! Инјектор е друго и кога ке најдам шема ке ја ставам ( може и со НЕ555) ;D ;D ;D ;D ;)

Споено мислење: [time]14 Декември 2010, 17:38:04[/time]
Еве - инјектор со 2 транзистори и избор на фреквенција - басови,средни или високи.Ставете преклопник.Ако е за НФ уреди може да изберете само среднотонско подрачје.Работи на 1,5В батерија и ја користам направена во кукиште на фломастер(маркер).

Споено мислење: [time]14 Декември 2010, 17:38:28[/time]

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сигнал трасер
« Reply #10 on 14.12.2010, Tuesday, 17:42:45 »
Ја утнавте сите темава и ме натеравте да се смеам ( а и моиве клинци!) :D :D :D :D Да не навредам никого ,ама ова не е осцилатор,поготово што ма влезот има диода...

Да, Devil има згрешено, сега дури прочитав, јас мислев дека е само tracer а не и осцилатор. Инаку, да, сигурно прикажаното коло не е осцилатор ;). Само трасер е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Сигнал трасер
« Reply #11 on 14.12.2010, Tuesday, 20:30:25 »
јас ништо не сум утнал како што ја најдов на нет само ја прикачив со се текст со се се :)
а темата е сигнал трејсер

еве шо вика на таа страната
Quote
This simple circuit generates narrow pulses at about 700-800Hz frequency. The pulses, containing harmonics up to the MHz region, can be injected into audio or radio-frequency stages of amplifiers, receivers and the like for testing purposes
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Сигнал трасер
« Reply #12 on 15.12.2010, Wednesday, 16:32:44 »
јас ништо не сум утнал како што ја најдов на нет само ја прикачив со се текст со се се :)
а темата е сигнал трејсер

еве шо вика на таа страната
Quote
This simple circuit generates narrow pulses at about 700-800Hz frequency. The pulses, containing harmonics up to the MHz region, can be injected into audio or radio-frequency stages of amplifiers, receivers and the like for testing purposes

Добро, тоа што го има на сликата (во post-от) е tracer-от, a каде е injector-от.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Сигнал трасер
« Reply #13 on 15.12.2010, Wednesday, 20:56:09 »
Абе,пази,има многу *утки* на странскиве форуми!! Е,е,е какви глупости и промашувања има!!!
Еве пред две вечери,на еден сајт еден стручњак наопширно објаснува како направил QRPP трансцеивер за 7 Мхз,а цело време на шемата и сите елементи се гледа дека е за 3,5 Мхз ,односно дури и кварцот е видлив,а човекот ме убедува дека одржал 50 врски... ;) ;) ;)
Кога го прашав за шемата ,ме убедување дека тој го направил уредот..... тоа е тоа.. :(

Offline MARK123

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
Одг: Сигнал трасер
« Reply #14 on 19.01.2014, Sunday, 00:50:44 »
Го изработив сигнал инјекторот по шемата на batka,меѓутоа немам некое искуство ,нека објасни како се ракува со него и како да испитам дали склопов е во функција ?

Поздрав