Author Topic: Проблем со дигитален мултиметар  (Read 2464 times)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Проблем со дигитален мултиметар
« Opened on 19.04.2010, Monday, 20:36:22 (Edited 14.08.2013, Wednesday, 19:55:01) »
Значи вака, го расклопував мојот инструмет DT9205L но не внимавав...  :-\ Контактите што се за менување на мерните подрачја ми се изместија и не можам да го најдам распоредот. Би ве замолил некој ако може да најде на интернет или ако има ваков инструмет, да го отвори па да ми кажи. Се е измешано ништо не можам да измерам...  ???

Благодарам однапред!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ахаха
шо те терало да го отвораш ?
тешко на нет да се најде кинески се овие :S
ако има некој и ако сака да ти го отвори неговиот да видиш инаку не верувам дека ќе најдеш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Е што ме тераше, се губеше сигналот кај клемите што се закачуваат жиците за мерење и на крај отиде целиот... Ако некој има ваков ќе го замолам ако може да го отвори...  :(

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Вака: 90% сум сигурен дека распоредот е: Контакт, празно место, контакт, празно место, контакт, празно место...Истото важи и за другата страна. Редењето е од надвор кон центарот на кругот. Оние 10% ги оставам како резерва во случај редењето да не е според некој си стандард. Најчесто вака  е распоредот на контактите. Пробај па ке кажеш. Инаку касно е да се симнувам во работилница, да расклопувам сличен мултиметар па да ставам слики и да споредиме. Пробај прво како што ти кажав па ќе видиме понатаму  ;)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ако има некој и ако сака да ти го отвори неговиот да видиш инаку не верувам дека ќе најдеш

И ако некој го направи тоа, не е лошо да го слика или нацрта и да го постира на форумов или некој друг форум (како сака) и да се постави како sticky, за случајно некој друг ако го бара истото, да не мора да се утепува од барање дур го најде ;). Или доколку случајно се најде распоредот на контактите, една фотографија нема да пречи, по можност со подобар квалитет ;).

Пред едно 6 години, да не беше блогот на еден словенец што го имаше нацртано распоредот на запчаниците и нивната положба на цела серија на Panasonic видео рикоредери, јас никогаш немаше да се снајдам со монташата на еден VHS плеер што го добив за поправка ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Пред едно 6 години, да не беше блогот на еден словенец што го имаше нацртано распоредот на запчаниците и нивната положба на цела серија на Panasonic видео рикоредери, јас никогаш немаше да се снајдам со монташата на еден VHS плеер што го добив за поправка ;).

Колку фурни леб имам изедено за Панасоник механиките, на памет ги научив...Репер на репер се местеа, и + финта за лифтот на касетата...

Него околу теммата? Мислам дека распоредот е онаков како што кажав...Се уште чекаме резултати :)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колку фурни леб имам изедено за Панасоник механиките, на памет ги научив...Репер на репер се местеа, и + финта за лифтот на касетата...

Леле, па мене па кај ми се падна, прв VHS recorder што некогаш сум го поправал па уште и Panasonic... мислам дека тогаш почнав да чурам од уши, не знам што ќе правев да не го најдев тој блогот... хахахахах :D :D :D

back on topic, резултати... ;)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Вака: 90% сум сигурен дека распоредот е: Контакт, празно место, контакт, празно место, контакт, празно место...Истото важи и за другата страна. Редењето е од надвор кон центарот на кругот. Оние 10% ги оставам како резерва во случај редењето да не е според некој си стандард. Најчесто вака  е распоредот на контактите. Пробај па ке кажеш. Инаку касно е да се симнувам во работилница, да расклопувам сличен мултиметар па да ставам слики и да споредиме. Пробај прво како што ти кажав па ќе видиме понатаму  ;)

Пробав како што рече ама не бива, некоја друга идеја...  ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не знам, пробај ја секоја можна комбинација, колку што видов има шест контакти, многу време ќе потрошиш, ама на крај ќе ја надеш комбинацијата... :S

Не знам, немам друга идеја, освен да провериш на Google, можеби некој имал ист проблем па нашол решение и го ставил на net. Освен овие две идеи, друга немам... :S
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Проблем со дигитален мултиметар
« Reply #9 on 20.04.2010, Tuesday, 22:14:10 (Edited 20.04.2010, Tuesday, 22:16:31) »
Незнам сега, но дали ја проба единствената и најпроста комбинација -  сите да се доле или сите да се горе?   ???
Мада ми нема логика тоа, али ај пробај  :-\
Од кај да знаеш...Мора да се играш сега со комбинации..
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Прво тоа го пробав и не бива... До сега пробував разни комбинации и некако успеав да ги наместам да проработа DC подрачјето но омското не работи...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па пробај извади едно од нив (значи не да го преместиш туку целосно да го извадиш), пробај дали работи DC подрачјето, ако работи значи дека барем тој контакт не е важен за да работи конкретно DC подрачјето, направи го тоа со сите. Кога ќе го добиеш минималниот број на контакти правилно распоредени за да работи DC подрачјето, значи дека имаш определен број на контакти правилно распоредени, а остантите (кои ти се извадени) значи дека треба да им го најдеш местото каде треба да стојат. Како и да е, бројот на комбинации кои треба да ги пробаш е помал ако барем дефинитивно знаеш каде треба да стојат определен број на контакти ;).

Што знам, мене ми прави ова логика ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Проблем со дигитален мултиметар
« Reply #12 on 21.04.2010, Wednesday, 20:32:58 (Edited 14.08.2013, Wednesday, 19:54:02) »
Еве вака...Јас го отвориф овој мултиметар што го имам дома, и еве каков е распоредот на него. Поразличен е од твојот, но можеби како идеја? Или пак некој друг може да се случи да има ваков проблем па чисто како инфо:

 
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Фала што се потруди, ќе пробам па ќе пишам што бидна...

Jove

  • Guest
и што бидна со унимерот????/