Author Topic: Дигитален ЛЦР метар за СМД компоненти  (Read 751 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Овој дигитален ЛЦР метар со многу добри карактеристики ми го испратија од една фирма од Хрватска ,на проба.Има доста добри мерни карактеристики ( ги ставам во прилог!) ,а цената не е формирана ама кај нас би била скоро 15о ЕУ ( не сум сигурен сто-насто!).Убавината е што мери смд компоненти,дури и да не ги одлемуваш. Пипалките се позлатени ,има три батерии,може да мери како ЕСР метар кондензатори до 4999 мФ.
Ова е само информација за нов производ на светски пазар.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
незнам кај гледав ваков ЛЦР метар, ама како и да е супер работа е, ептен е fancy :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Прескап е, што знам... јас лично не би го купил, за тие пари ќе земам посебен L и C метар со многу поголем опсег. Повеќето од нив не мерат SMD компоненти (или мерат со модификација на мерните сонди ;D), но нивната вкупна цена е помала од 150 евра. Мада, морам да признаам дека како производ е доста компактен и пренослив, што е голема предност, барем кога станува збор за преносливи мерни инстрменти ;), така да, барем на тоа поле, има еден голем плус ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
има едни како штипчиња се за мерење на смд компоненти во логинг гледав...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)