Author Topic: Проект од Maki: 10cm Simsonik SW410 бас-среднотонец и Biema BMH-1301 високотонец  (Read 7288 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Колега Маки,бидејки ме цитираш ке ти одговорам за последен пат: Гледајки ја статистиката ( а ти не си ни стасал до таму) во МК се продава многу мал број аудиофилски звучни комбинации( прашај го Зец колку продава на годишно ниво во однос на минатите години!),Исто,дури драстичен пад се јавува и во Европа,која ја осеќа кризата од поодамна.Е,сега,ЈБЛ како фиррма ,чие производство стагнира ( гледај има релевантни податоци и за тоа!) ги собира стручњаците и им налага да направат нешто евтино,да се продава.Маркетингот прави анализа ,анкетира одредена популација и трга со реклама.Дури и плаќа часописи за рецензија,плаќа луѓе да се фалат,да навиваат....Тоа ли уште не ти е јасно!? Или уште топла вода измислуваш? Овде не дискутираме и не рекламираме фабрички модели ,ами гледам темава е за некој твој проект!?? Мислењето за него веке го кажав,а само совет да ги офарбате кутиите и да пробате да ги продадете преку оглас.Огласите се мерило колку вредат.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Исто,дури драстичен пад се јавува и во Европа,која ја осеќа кризата од поодамна.Е,сега,ЈБЛ како фиррма ,чие производство стагнира ( гледај има релевантни податоци и за тоа!) ги собира стручњаците и им налага да направат нешто евтино,да се продава.

 ???   ???  JBL Cotrol One е направен пред јас да се родам! Каква криза имало тогаш?  ???   ???
Тогаш била најголемата експанзија и најмасовната продажба на хи-фи уредите!

Маркетингот прави анализа ,анкетира одредена популација и трга со реклама.Дури и плаќа часописи за рецензија,плаќа луѓе да се фалат,да навиваат....Тоа ли уште не ти е јасно!? Или уште топла вода измислуваш?

Значи според тебе не постои на овој свет чесно направен тест на звучници,а само ТИ си мерило на овој свет за тоа?  :D   :D

Овде не дискутираме и не рекламираме фабрички модели ,ами гледам темава е за некој твој проект!?? Мислењето за него веке го кажав,а само совет да ги офарбате кутиите и да пробате да ги продадете преку оглас.Огласите се мерило колку вредат.

Мислењето за мојот проект ти е скроз погрешно.
Прво,погрешно ме обвини дека сум прекопирал проект.
Второ,ми го нападна концептот за кутија со 10цм звучник а јас ти дадов контрапример за JBL Control One - мал звучник од озбилна фирма баш со 10цм бас,на сите могучи тестови оценет како многу добар.Ти што не признаваш тестови од најпознати светски часописи и кажуваш дека само твоето мислење е исправно,твој проблем,тоа доволно збори за твојата умислена „величина“.
Трето,кажа дека Симсоник басчето би го користел само како средни,а истовремено кажуваш резната фрекфенција на 5500Hz била превисока?Па кога има среднотонец,најчесто се избира резна фрекфенција околу 5000Hz.
Четврто,кажа дека Биема твитерчето добро добро на 1500Hz и на 2000Hz,а секој со затнати уши ќе чуе дека на 1500Hz и на 2000Hz Биема твитерчето изобличуе,тоа има намотка од само 13мм!

Другарми нема намера да ги офарба кутиите,а уопште не му паѓа на памет да ги продава на огласи - ептен му се свиѓаат!Тоа е единствено мерило колку вредат!

Offline ZEC ELECTRONICS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
  • Секој новитет денес...утре е историја !!!
    • zec.mk
поздрав...дојдовен...
маки оцигледно не знаеш ...но цонтрол оне се појавија првпат во 1995....до 1998 година....исто какао што има голф 1,2 .....и т.н.   а дека вадат бас...не вадат...мислам што тупиш сега ...биле аудиофилски кутии ?!?!?!?!?!?  какао не ...ако ти си аудифил и тие ти се аудиофилски кутии - ОК?!?!?!?!?!?!??! веројатно...ама дека вадат бас...друже НЕ ВАДАТ !!!!!!....високиот е едвај добар да го наречам...и прдат а малце ги запнеш....амбиентални ..и стерео ит.н. ....па нормално во рамнките на тоа што моќе да го одсвират ....ама тоа не е никаков аудиофилски звук...не знам што пишуваш работи што не држат вода......

....за среднотонци   сечењето се пррави од 450 до 700 Хз...највисоко во некои проекти до 1000 Хз ( но тоа е премногу  , а горна граница моше да им биде од 1500 па и до високи 7000 Хз .....високите почнуваат во 2 системска кутија од 1500 Хз ....а во тросистемска и од 2500 Хз....многу зависи од драјверите .....не верувам дека си добил некоја знашајна ефикасност на високиот на 5500 Хз......а исто така не верувам дека тоа басче свири линеарно над 3000 Хз .....а камоли на 5,5 КХз да го тераш....

...значи многу пати кога имам време и кога ќе добијам нови компоненти ги испробувам со активна скретница за да видам кој од каде до каде може да одсвири...и сигурен сум дек аи симсоникот што сте го имале висок а и биемата можат испод 3к да свират прецизно.....



....а и дека ЈБЛ лаже....?!?!? па не се ни први ни последни...кутиите за дома сите нови модели им се окрш...свират ко јамото што ги продаваа пред 4 години во техномаркет.....поише се намештај него звучници....и да не се разбереме дека ЈБЛ фирмата нема знаење.....но тоа што ти кажа Батка...криза е - иначе во електронската индустрија на повеќе наврати од 1979 година...но премногу си мал па не би можел да ги знаеш овие работи....1979...1984....1993.....1999...2002....2006 - сеуште !!!!



и уште нешто...контрол оне не е звучник за дома...има метална решетка напреди пластишно куќиште - кое тандрчи исто на појак бас ....тоа е минијатурен проектен звучник...и точка за се.....тоа е така ...и ништо нема да се смени.....


Поздрав
ЗЕЦ
 ;D ;D ;D
Сите се добредојдени .....

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
маки оцигледно не знаеш ...но цонтрол оне се појавија првпат во 1995....до 1998 година....исто какао што има голф 1,2 .....и т.н.   а дека вадат бас...не вадат...мислам што тупиш сега ...биле аудиофилски кутии ?!?!?!?!?!?  какао не ...ако ти си аудифил и тие ти се аудиофилски кутии - ОК?!?!?!?!?!?!??! веројатно...ама дека вадат бас...друже НЕ ВАДАТ !!!!!!....високиот е едвај добар да го наречам...и прдат а малце ги запнеш....амбиентални ..и стерео ит.н. ....па нормално во рамнките на тоа што моќе да го одсвират ....ама тоа не е никаков аудиофилски звук...не знам што пишуваш работи што не држат вода......

ОК, не знаев тачно кога се појавиле,али тоа ипак било 1995 година,пред 17 години - каква криза имало тогаш??

Е од каде најде дека JBL Control One сум ги нарекол аудиофилски кутии и дека вадат бас??  ???   ???
Ајде да те видам извади мој цитат каде сум напишал такво нешто?
Јас напишав дека вредат за парите за оние на кои им требаат ептен мали кутии,напишав и дека им фалат басови.

Немој сега и ти да не признаваш тестови у часописи.Случајно да не имаш бољи слух од оние од Stereoplay и да не си тестирал више звучници од нив??  ???   ???

Доволно ми беше кога прочитав дека поред бас контрола укључуваш и лауднес,тогаш све ми стана јасно за твоите поимања што е тоа хи-фи звук.

....за среднотонци   сечењето се пррави од 450 до 700 Хз...највисоко во некои проекти до 1000 Хз ( но тоа е премногу  , а горна граница моше да им биде од 1500 па и до високи 7000 Хз .....високите почнуваат во 2 системска кутија од 1500 Хз ....а во тросистемска и од 2500 Хз....многу зависи од драјверите .....не верувам дека си добил некоја знашајна ефикасност на високиот на 5500 Хз......а исто така не верувам дека тоа басче свири линеарно над 3000 Хз .....а камоли на 5,5 КХз да го тераш....
...значи многу пати кога имам време и кога ќе добијам нови компоненти ги испробувам со активна скретница за да видам кој од каде до каде може да одсвири...и сигурен сум дек аи симсоникот што сте го имале висок а и биемата можат испод 3к да свират прецизно.....


Болд:па тоа и јас кажувам
Црвено:ти не верувај,али реалноста е друга.
Плаво:изгледа различно го сфаќаме зборот „прецизно“. Јас користев чист синсен сигнал,тоа е многу попрецизно у одредување дали твитерот изобличуе.

....а и дека ЈБЛ лаже....?!?!? па не се ни први ни последни...кутиите за дома сите нови модели им се окрш...свират ко јамото што ги продаваа пред 4 години во техномаркет.....поише се намештај него звучници....и да не се разбереме дека ЈБЛ фирмата нема знаење.....но тоа што ти кажа Батка...криза е - иначе во електронската индустрија на повеќе наврати од 1979 година...но премногу си мал па не би можел да ги знаеш овие работи....1979...1984....1993.....1999...2002....2006 - сеуште !!!!

Лажел JBL или не, постојат светски часописи кои тестират хи-фи и се гледа кој излажал.И тие часописи лажат? ОК, а кој тогаш зборува вистина? Само ти и batka?  ???   ???  Слабо нешто споредбава..  ;)

и уште нешто...контрол оне не е звучник за дома...има метална решетка напреди пластишно куќиште - кое тандрчи исто на појак бас ....тоа е минијатурен проектен звучник...и точка за се.....тоа е така ...и ништо нема да се смени.....

Е тоа на оние од Stereoplay да им објасниш, дека не може да биде звучник за дома.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро Зец,ајде  дај предлог што да направиме да го разбудиме Форумов!? Било што некој да стави ,најдобронамерно,веднаш упаѓа некој кој те убедува дека е најпаметен,највеке знае,дека се е розово,дека никој во часописиве не лаже,дека се што некој во странски часопис или форум ке пише е закон! Не си верува себе си! А ,што да правиш понатаму,со километри постови за да докаже колку водата во Вардар е ладна или топла? Каков проект да потераш- се негира,а само километарски теории се пишуваат и те убедува дека мнооогу знае,дури две кутии направил! А сигурно ни за Обертон не слушнал,ни го фатил в рака,за звук да не зборуваме.Не ја знае разликата меѓу пример RCF и Обертон,а ако ставиш некој проект кој навистина свири,ке ти каже сто фрази извадени од некој часопис дека тие немаат врска- само JBL вредел или McFarloy бил закон...Такви *аудиофили* ми поминале низ раце мноогу пати .Има еден напис што го ставив порано за зв.кутии,ама народски,како да се дојде до звук што те бендисува,а потоа  испадна дека ако не ги знаеш Qts ,Qtc  и некој други параметри не можеш кутија да направиш! Имало само формули и ако не ги пресметаш нив( не дај боже да згрешиш!) нема ништо од кутиите! И ти продаваш зв.кутии,ти иде секаква клиентела,имаш 50 модела звучници и сите ги продаваш.Ке му дадеш прилика нормално човекот да ги слушне оние што ги бендисал-можеби заради фурнирот(му одговара на намештајот),или му се бендисува висината,или има добра маска напред,големи се ,тежат 100 кг и му кажал некој такви да земе-најдобри биле! И сега,ке го разубедувач? Ке бараш да ги знае формулите и параметрите? Колку пати си земал кутии онака- за проба и си установил дека некој си таму АДИ кутии од Канада се добри иако ги нема во часописите за аудиофили? Најдобриот микрофон го имам од Русија,во дрвена кутија(како за табла) има филц внатре и 5 капсули кои се менуваат на едно тело! Чинеше едвај 20 ДМ ,а вреди колку два Нојмана или 5 Шура по квалитет! Име не споменувам - го нема во ниеден западен каталог или часопис.

Offline ZEC ELECTRONICS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
  • Секој новитет денес...утре е историја !!!
    • zec.mk
batka.....

остаи ги сите...за попосле....провери го линков....уффффф


аи-3000   го нарачав за еден муштерија пред 10 минути !!!!

Code: [Select]
http://www.teac.eu/fileadmin/project_data/hifi/brochures/distinction/TEAC-Distinction-2011.pdf
поздрав

зец
Сите се добредојдени .....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
И уште нешто: се јавуваат добронамерници понекогаш и бараат помош.Ама старата шема е таа- за да научиш,мора да се изгориш понекогаш! Некој ке послуша,некој ке прави по негово.Друг ке биде задоволен со моделот,звукот,што нешто научил.По некогаш и некој ке се разочара,ке се откаже,ама сепак некое време ке живее за проектот.Работев и се уште работам со деца- електроника,компјутери,клубови на техничари,Народна техника.Ме знаат и лично некој од членовите,од Републички натпревари.Досега
сум активен на Форумов поради себе,не ме тера никој.Имам бизнис,си го терам и задоволен сум.Правило е дека секој секогаш од некого учи! Ама треба да знаеш како да го пласираш тоа знаење! Го следам Маки и на други Форуми и на Фејзбук и секаде наоѓа закачка! Не го знам лично,нити ме интересира да го запознаам,ама ако мисли така да тера и да се инати за се и сешто,не знам дали вреди воопшто да му пишувам и одговарам.Ако јас грешам ,еве тука и други колеги има кои не еднаш се *фатиле* во преписки и убедувања,негирања и полемизирања до недоглед.И за да не остане прашањето отворено,јас веке нема збор да пишам контра неговите постови,а тој слободно може да стави некој проект ,тема,рецензија...... па да видиме колку е тој добар!
ПС: Зец,колку е цената на Тик-от?? Имам една АИВА и ако сака да ја земе еден колега,ке ти се јавам.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721


....а и дека ЈБЛ лаже....?!?!? па не се ни први ни последни...кутиите за дома сите нови модели им се окрш...свират ко јамото што ги продаваа пред 4 години во техномаркет.....поише се намештај него звучници.

Интересно.. значи JBL лаже, нечесно потплатува светски познати хи-фи часописи да ги испофалат JBL звучниците..
а ЗЕЦ Електроникс (кој иначе нема и не продава JBL звучници) не лаже него чесно и искрено кажуе дека JBL звучници се крш и поише се намештај него звучници, а сасвим случајно у Скопје постои голема конкурентска фирма и продавница Аудио Центар Болин каде баш има JBL звучници.И сега што треба да се закључи од ова??
А и Јамо звучниците кои пред 4 години се продавале у конкурентската фирма Техномаркет исто биле крш како и JBL, а оние Јамо звучници кои ги продава ЗЕЦ Електроникс се супер,така ли?

Не тврдам дека некој те плаќа да ја оцрнуваш конкуренција,тоа можда го правиш сасвим бесплатно!

цонтрол оне се појавија првпат во 1995....до 1998 година
...........
криза е - иначе во електронската индустрија на повеќе наврати од 1979 година...но премногу си мал па не би можел да ги знаеш овие работи....1979...1984....1993.....1999...2002....2006 - сеуште !!!!

Доволно сум голем да видам дека годините 1995..1998 кога се појавил JBL Control One не се у твојов список на години кога наводно имало криза.Према тоа, тогаш JBL не бил у криза и твоето тврдење паѓа у вода.

многу пати кога имам време и кога ќе добијам нови компоненти ги испробувам со активна скретница за да видам кој од каде до каде може да одсвири...и сигурен сум дек аи симсоникот што сте го имале висок а и биемата можат испод 3к да свират прецизно.

Изгледа не знаеш дека кај активните скретници резот е со 24dB на октава, а пасивните скретници за звучници ептен ретко се прават такви,најчесто се 12dB на октава или 18dB на октава,па не можат така ефикасно да ги одсечат изобличењата кај пониските фрекфенции како што може тоа да го направи активната скретница.
Према тоа,не можеш така да ги споредуваш резните фрекфенции за твитер.
Ако со активна скретница резот за твитерот може да биде на 3kHz, онда со пасивна скретница треба да биде повисоко,барем 4kHz, а јас баш тоа го кажав претходно:
Твитерчето добро работи само изнад 4kHz.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
На странава има Администрација Зец, и си ја врши работата
пошто не знаете да се разберите како луѓе него цело време се расправате и навредувате

Темава ќе биде заклучена на неопределен период, Зец и Маки, внимавајте како се изразувате, имајте малку почит и култура еден спрема друг, кога ќе се решите дека нема да навредувате и да расипувате теми, ќе ви ја отклучам повторно темава!
За сега додека не се смирите малку ќе биде заклучена !
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Го копирав мојот пост од темата за Bold Audio звучниците за да не се меша со таа тема и за да продужиме со дискусијата за мојот проект.

Абе Маки од тој твој проект видовме само едно сликиче -и ништо повеке.А тоа што си пресметувал и мерел,па параметри,па барем димензии да нацрташе,како за проектче...ама,ништо не видовме.

 ???   ???   ???   ???
batka, претеруеш!
Осим сликичето постирав све што треба,секој да може да го клонира истиот проект ако сака.Ево што сум напишал:

Басчињата се 10cm Simsonik SW410 ,твитерчињата прво беа Simsonik DT 5310 A али ептен крчеа од изобличење па ставив Biеma BMH-1301.Волумен на кутија унутра е 7 литри,бас рефлекс цефка фи=45мм пластична за канализација со дужина 11cm.Скретницата ја правев со електрични мерења на импеданцата и на басот и на твитерот у околина на резната фрекфенција 5500Hz,за басот филтер 12dB на октава: калем 0,56mH и кондензатор 4,7 микрофаради,за високотонецот филтер 12dB на октава: кондензатор 2,2 микрофаради сериски со отпорник 3,9 Ома и после калем 0,18mH, твитерот у фаза со басот.

И што ти фали уште? Димензии на кутијата?  ???   ???  Па фино лепо напишав: кутијата има волумен 7 литри!
Не знаеш да прорачунаш димензии на кутија за да има 7 литри?  :D   :D  ОК,ево само за тебе и за сите оние што досега не научиле множење:
170x155x265mm (димензии унутра у кутијата) =7 литри
или може и ова:
180x145x268mm
или секоја комбинација на три бројки што помножени даваат 7 литри (само да се пази да има доволно место за монтажа на драјверите и цефката).
Јасно ли е сега?  :D   :D

Ги напишав сите вредности на скретницата,исто и димензиите на бас рефлекс цефката.Што ти треба уште??  ???   ???

Ги бараш ТС параметри на басчето Simsonik SW410 што сум ги измерил?  ???   ???  Па ти си тој што цело време викаш не чинеле ТС параметрите.. Стварно не те разбирам..
Ево што ТС параметри сум измерил: fs=78Hz  Qts=0,9  Vas=4 литри.
Параметарот Qts е превисок за бас рефлекс кутија,али намерно така направив,за да извади што више басови.Иначе многу подобри звук ќе се добие со ТЛ кутија,али ќе нема толку басови.

.А за тоа сме те правеле со ЗЕЦ *попара*,

 :D   :D   :D   :D
Само покажавте пред сите што све не знаете,што све погрешно правите и у какви све заблуди веруете.


Споено мислење: [time]16 Октомври 2012, 18:04:08[/time]
Со ова сакам да ја усмерам дискусијата на најбитното:
Проектов го постирав за да покажам како правилно се прави комплетен звучник.Под „правилно“ подразбирам еден од овие два критериуми:
1. За некоја унапред одредена цена да се изберат компоненти (драјвери) и да се направи скретница и кутија со кои се добија максимално добар звук за таа унапред одредена цена.
2. За веќе избрани звучници (драјвери) да се направи скретница и кутија со кои се добија максимално добар звук од тие избрани звучници.

При тоа у одредени рамки да се почитуваат желбите на нарачателот: на пример ако сака што више басови -да ги добие! Или ако сака минијатурна кутија -да ја добие! Пошто некои ствари не може да се направат а да не бидат на штета на нешто друго,на нарачателот да му се објаснат добрите и лошите страни на понуденото решение.

У овој случај другарми сакаше најефтин можен звучник,а ипак да има басови.Значи -критериум под број 1,па ги употребив најефтините компоненти што ги имаше по продавниците тогаш.У ствари,имаше поефтини коаксијални звучници за кола,али нивниот звук е полош и неможе да се угради подобра скретница за нив.
Према тоа,потпуно ми е исправна одлуката да се употреби мало и ефтино 10cm басче што бара мала и према тоа ефтина кутија,а batka и ZEC ELECTRONICS ептен грешат у критиката дека не сум требал да употребам 10cm басче.Поголем бас е поскуп и бара поголема и поскупа кутија,па се нарушува критериумот под број 1.Цената унапред беше одредена!
Целава ствар со критиката може да се гледа и од страна на критериумот под број 2: дали за тоа басче и за тоа твитерче јас сум направил максимално добра кутија и скретница?Ја сум сигурен дека е така, а batka и ZEC ELECTRONICS ако мислат дека можат подобро,слободно нека дадат подобро решение со истото басче и истото твитерче.Па после ќе ги споредиме чиј проект подобро свири.  8)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
E,па Маки  со ова сите твои досегашни заложби си ги урна.Ајде ,прочитај ја повторно она моја прва статија * Како се прават звучници‘ па ке видиш дека јас појдов од оној најбитен фактор кога се гради звучникот - нарачателот за кого се прават кутиите.Ти нешто друго цело време пишуваше и водеше полемики.Е,сега се враќаш на почеток и велиш - однапред зададена цена за кутиите на другар ми! За другите твои заложби и моето дуќанче во некој мал провинциски град,само толку ке кажам - добро е што во мојот провинциски град не постои таков *стручњак* како тебе - имаше со зборови и теорија сите да не уништи! ;D ;D Остани си со здравје во најголемото село во Македонија и слободно затвори ја пак *темава*,ако нема никој друг што да каже.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
E,па Маки  со ова сите твои досегашни заложби си ги урна.Ајде ,прочитај ја повторно она моја прва статија * Како се прават звучници‘ па ке видиш дека јас појдов од оној најбитен фактор кога се гради звучникот - нарачателот за кого се прават кутиите.Ти нешто друго цело време пишуваше и водеше полемики..Е,сега се враќаш на почеток и велиш - однапред зададена цена за кутиите на другар ми!

Е мој batka, или стварно ништо не си разбрал,или намерно се правиш дека не си разбрал.
Однапред зададената цена уопште не ги руши моите заложби,него ги појачува!

Тоа само значи дека мора да се користат ТС параметрите за да се одбере најбољи бас звучник,према очекувањата на нарачателот. Ако нарачателот бара мала звучна кутија,према ТС параметрите треба да се одбере бас звучник што дава најбољи резултати у мала кутија.А ти се ужасаваш од ТС параметрите (ваљда затоа што уопште не ги разбираш),па на слепо ќе буташ у мала кутија иљада свакави звучници додека случајно не потрефиш некој бас звучник што ќе дава добри резултати у мала кутија.Баш тоа го пишувам цело време и полемизирам -треба да се знае теорија,за одма у пракса да се добијат добри резултати од прва, а не да се прават иљада непотребни проби.

Споено мислење: [time]17 Октомври 2012, 01:48:45[/time]
Нарачателот не смее да биде најбитниот фактор кога се гради звучникот,најважното се општоприфатените норми у аудио техниката.Нарачателот само може да побара дали сака мала или голема кутија,дали обавезно мора да има дубоки басови или не му се толку важни,дали басовите мора да се чврсти или може да се меки,дали мора да биде многу ефикасен и гласен звучникот или доволна му е нормално гласна музика,дали треба да биде two way или three way и слични такви ситници.
За све друго треба да одлучува конструкторот,према општоприфатените норми у аудио техниката.Ако некој ми побара звучник кој треба само да лупа басови и да цивка високи,без уопште да има средни,јас прво би покушал да му објаснам дека тоа е погрешно и дека звучникот мора да има равна фрекфенциска карактеристика.А ако не успеам да го разуверам,онда го откачувам таквиот нарачател и му препорачувам да си најде некој будала што ќе му го направи тоа што тој го бара,јас не сакам да правам такви глупости.
Барем така правиме ние од метрополава,не знам како е у малите градови у државава.  8)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Маки,брате,ај јас да сум во грешка,ама десет колеги што го прочитаа ова и се горе-долу упатени во случајот,сигурно не се во грешка,И тие се на став дека лупаш без врска и со секој нов допис само ги погазуваш сите предходни кажувања.
Ако нарачателот не е најбитен фактор сега,а беше во предходниот допис,цитирам:

Нарачателот не смее да биде најбитниот фактор кога се гради звучникот,најважното се општоприфатените норми у аудио техниката.
цитирам повторно:

При тоа у одредени рамки да се почитуваат желбите на нарачателот: на пример ако сака што више басови -да ги добие! Или ако сака минијатурна кутија -да ја добие!

Не знам колку *нарачатели*имаш откачено (или те откачуваат!),ама за тоа признаваш дека имаш некој пет кутии направено и се си научил и си знаеш! Вие во *метрополата* така ги решавате работите,па затоа доаѓаат кај нас во провинција и се почесто  си купуваат.
И бадијата се допишуваме,на никого не сме интересни,ај да отстапиме место и на други.
А *метрополата* полека ке одумира, од премногу концентрирана памет!Веке видено и чуено,

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Маки,брате,ај јас да сум во грешка,ама десет колеги што го прочитаа ова и се горе-долу упатени во случајот,сигурно не се во грешка,И тие се на став дека лупаш без врска и со секој нов допис само ги погазуваш сите предходни кажувања.
Ако нарачателот не е најбитен фактор сега,а беше во предходниот допис,цитирам:

Нарачателот не смее да биде најбитниот фактор кога се гради звучникот,најважното се општоприфатените норми у аудио техниката.
цитирам повторно:

При тоа у одредени рамки да се почитуваат желбите на нарачателот: на пример ако сака што више басови -да ги добие! Или ако сака минијатурна кутија -да ја добие!

batka,ти и твоите десет колеги ваљда треба да знаете да читате,у смисол да сфаќате што значи напишаното,али не,сум се зезнал!
Жити све,каде сум напишал дека нарачателот е најбитен фактор?  ???   ???

Уопште не сум погазил што сум напишал,ево да потенцирам што сум напишал:
При тоа у одредени рамки да се почитуваат желбите на нарачателот

У одредени рамки batka, у одредени рамки,а не да бидат желбите на нарачателот најбитен фактор!

Мислам дека елементарно ниво на интелигенција е да се сфати дека овие две мои реченици не се у контрадикција:
Нарачателот не смее да биде најбитниот фактор кога се гради звучникот,најважното се општоприфатените норми у аудио техниката.
При тоа у одредени рамки да се почитуваат желбите на нарачателот

Ако ти и твоите десет колеги не можете да го сфатите ова,онда стварно е подобро да си ќутите и да не се бламирате јавно.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Маки кој се тие десет колеги на батка доколку мислиш на некој од администрацијата, подобро промени си го мислењето, гледаш дека воопшто не ви се мешаме, додека ве опоменувавме ве опоменувавме ама вие изгледа не разбирате :S

незнам за што мислеше ова погоре без навреда, ова е само претпоставка од тоа што го заклучив во твоето мислење
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!