Author Topic: Дизајн на звучна кутија!  (Read 6932 times)

Offline CupeX

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #15 on 03.09.2012, Monday, 10:21:59 »
Маки, високиот е обичен твитер! Не е проблем тоа... Ќе се среди најмал проблем е тоа :D

А и мене чудно ми падна дека доаѓа 62 литарска кутија... Ќе го почекаме Батка да видиме можеби се работи за некоја грешка... :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #16 on 03.09.2012, Monday, 12:29:40 »
Јас реков дека ке работи и во 45 л.кутија,ама реков дека јас би додал +/- 25% волумен.За ова кутија која последна ја предложив никаде не пишав дека е  45 l!? Затоа да не мешаме баби и жаби,колегава нека си ја направи кутијава како што почна ,без додавки и придавки.За твојот *туторијал* и ловење риби и жаби,веке знаеме ,сме ги чуле тие работи,ама само теоретски.Да покажеше барем некој твој изработен,пресметан или барем прилагоден нацрт - ке беше во ред! Вака,по она народната - не умри коњу до зелена трева! На колегава останува да си одлучи дали ке ја прави или не.Само да напоменам оваква (слична ) конструкција имаше Сашо Ицковски дадено во еден број на Емитер ,ама напоменувам дека потекнува од истиот извор од каде и јас ја пронајдов,а тоа се апликациите на фирмата FANE.И за разлика од Маки,кој сигурно не може пример деа ти даде,јас можам да ти покажам таков пар кутии ако дојдеш до Велес.Веројатно ке можеши и да ги чуеш. 8)

Offline CupeX

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #17 on 03.09.2012, Monday, 19:55:02 »
Дечки, јас утре одам да ја скројам кутијата од медијапан... :D Би требало да дојде добра кутијата не сумљам :D Сега за некој сат ке пратам слики од свртницата :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #18 on 03.09.2012, Monday, 20:15:57 »
То,мајсторе!  ;D Многу ме интересираат впечатоците.Напомена : обложи ги страниците со тервол ( најефтино решение) и не ја преполнувај со лио ! И за дампирањето вреди неколку проби да направиш по систем - помалку/повеќе,па што те бендиса.А за свртницата добро е да ја видиме!

Offline CupeX

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #19 on 03.09.2012, Monday, 21:54:29 (Edited 20.03.2013, Wednesday, 22:10:21) »
То,мајсторе!  ;D Многу ме интересираат впечатоците.Напомена : обложи ги страниците со тервол ( најефтино решение) и не ја преполнувај со лио ! И за дампирањето вреди неколку проби да направиш по систем - помалку/повеќе,па што те бендиса.А за свртницата добро е да ја видиме!

Батка, ок ќе му дојде ред и на тервол и на лио :D Ете слики од свртницата :D

Слика 1



Слика 2


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #20 on 03.09.2012, Monday, 22:47:47 »
Познати ми се овие „универзални“ свртници. Според мене, не се добри, работниот напон на кондензаторите им е 100V, што според мене е малку (јас би ставил барем 200V работен напон). Второ, поставеноста на калемите... се знае како се поставуваат калеми во една свртница (оските на сите калеми да бидат под прав агол едни во однос на други, а не вака, паралелни едни на други). Трето, преклопните фреквенции им се избрани „универзално“ (како што е кај повеќето звучници, се зема некоја статистичка средина и преклопните фреквенции се поствуваат врз база на неа, што не е во ред, сепак, секоја комбинација на два звучника е единствена и не е можно да се направи „универзална свртница“). Има и други недостатоци, но ајде, да не навлегуваме до толку во детали ;).

Имаш доста програми online за изработка на ствртници, а верувам и дека некои од членовите на форумов би се нафатиле да ти дизајнираат свтрница за тие звучници. Искрено, јас никогаш не сум дизајнирал, така да, немам искуство во тоа поле, па можно е да згрешам. Но има поискусни членови на форумот, имаат дизајнирано свтрници, може ако сакаат да помогнат ;). Ако CupeX воопшто сака, ако не, не мора ;), со среќа нека си ја користи оваа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #21 on 04.09.2012, Tuesday, 10:18:22 »
Се слагам со Гига дека треба измени во свртницата.Ако сакаш може да ти посочам таблици со веке пресметани податоци за дво -системски пасивни свртници.Не се сеќавам дали видов податоци за високотонецот?

Offline CupeX

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #22 on 06.09.2012, Thursday, 20:41:56 »
Дечки, ги оставив да ми ги сечат според планот од медијапан 25mm :D Имаат многу работа така да деновиве треба да ги добијам и да почнам со работа... ЌЕ ИМА СЛИКИ ;)

Offline ZEC ELECTRONICS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
  • Секој новитет денес...утре е историја !!!
    • zec.mk
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #23 on 11.09.2012, Tuesday, 20:05:58 »
само забелешка....


универзалните свртници се за луге без познавање ....морав ова да го пишам бидејќи преге ми дојде дечко и зема комплет сите работи...јас му направив - нацртав шема како да ги врзе компонентите на универзалната свртница....и му изнакажав два тона работи....за да ми се јави после 2,5 саати и да ме праша “ зец ако е од овие три е басот ?!?!?!?! ???   “

и јас паднав у несвест....он студирал на градежен...и читкал вам там по форуми...и се насобрал со термини....а уствари врска нема...можеби ќе се пронајде на форумов......

и ТО !!

поздрав

ЗЕЦ
Сите се добредојдени .....

Offline CupeX

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #24 on 15.09.2012, Saturday, 11:19:39 »
само забелешка....


универзалните свртници се за луге без познавање ....морав ова да го пишам бидејќи преге ми дојде дечко и зема комплет сите работи...јас му направив - нацртав шема како да ги врзе компонентите на универзалната свртница....и му изнакажав два тона работи....за да ми се јави после 2,5 саати и да ме праша “ зец ако е од овие три е басот ?!?!?!?! ???   “

и јас паднав у несвест....он студирал на градежен...и читкал вам там по форуми...и се насобрал со термини....а уствари врска нема...можеби ќе се пронајде на форумов......

и ТО !!

поздрав

ЗЕЦ

ЗЕЦ,

Малце... Не малце туку повеќе избега од темата и пишуваш за некојси твој муштерија што тоа на никој нема да му биди од корист ни најмалце ;) Оставете муштерии, чекајте уште некој ден да поставам слики од проектот :) :) :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #25 on 15.09.2012, Saturday, 12:11:29 »
Ајде да видиме што си направил и задоволен ли си од звукот.

Offline CupeX

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #26 on 15.09.2012, Saturday, 18:09:42 »
Ајде да видиме што си направил и задоволен ли си од звукот.

Искрено, не очекував толку МОЌЕН и чист звук! Перфектно е! Се е погодено...

Благодарам на сите што ми помогнавте да го изработам овај проект, и уште едно посебно благодарам до @Batka  ;D

Телефонот ми е на попрафка и затоа не можам да ставам слики, понеделник ќе има и слики :)

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #27 on 20.03.2013, Wednesday, 19:59:05 (Edited 20.03.2013, Wednesday, 20:24:22) »
Ах ја колку има искуство да не компликујем овој бас звучник плаче за ТЛ-кутија ;)
Ако има некој стучњак на форумов да ти објасни како то се прави имаш шанси убав звук да чуеш.
Како што прочитав у ова тема овај стручњак од зец електроникс и поштованиот батка пошто ги разбират работиве а и други стручњаци на форумов можат да ти помогнат како да скроиш ТЛ звучник.
Малку лошо објаснуа пошто не сум многу учен чоек затоа  се извинуа, али можам понешто да помогнам пошто сум ги работел овие работи некако без многу знање иако сум читал и не сум схватил, али за моји уши убав звук ваѓат. ;)
Инаку уште ово, убациго басот у затворена кутија без издуви од околу 40литри и нема многу потреба од многу знање, јас така сум праел и добар  бас за уши сум вадел. И ова кутијата предложенава наполнија со вештачка вуна и то је то. ;) :P
 Ово решење е едноставно и нема да те боли глава и веруј нема да промашиш у добивка на добар звук.
Овдека мислам на добар бас, за добри среди и високи на звучникот требе уште работа.
У форум ке ти објаснат како тоа се работи.
поздрав
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #28 on 20.03.2013, Wednesday, 20:20:33 »
Славко,ами Ts параметри???? Уосталом,човеков си го кажа своето,сигурно знае да слуша,па дава лајк 8)

Offline Ghost

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 53
  • Gender: Male
Одг: Дизајн на звучна кутија!
« Reply #29 on 20.03.2013, Wednesday, 20:26:25 »
Славко,ами Ts параметри???? Уосталом,човеков си го кажа своето,сигурно знае да слуша,па дава лајк 8)
Не знам зиошто ме именујете со Славко дајте објаснете им на лугево? ??? ::)
Направи нешто од електроника и потоа умри машки!?