Author Topic: Прашањa поврзани со звучници  (Read 114907 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
После наесен ке отвориш тема * Како да ги намотам прегорениве звучници?* ,веројатно. 8)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Хахаха, не до толку. Ако прегорат, прегорат, ќе купиме нови  :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пробај со TDA7057Q ;). Многу малку екстерни компоненти, 3W RMS ;). Повеќе од доволно ;).



Отпорниците може да се заменат со стерео потенциометар и да се додадат кондензатори за DC одвојување на влезот, тоа е тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прилично комплицирано за изработка.Особено изведбата на потенциометрите,замената на отпорниците и ставање на раздвојни кондензатори.Комплицирана работа.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Да заврши учебната година ќе се консултирам со Вас. И да не би заменил ништо, пак ќе има некаков ефект.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Quote
И да не би заменил ништо, пак ќе има некаков ефект.]
Ах бре Атанас додека заврши учебната година а у слободно време те молам прочитај нешто и за засилувачи за нивните параметри и како се пресметуваат теоретски практично ќе ти треба инструменти да измериш.Прво прочитај какви се засилувачите со интегрирани кола со операциски засилувачи внатре транзисторски засилувачи од колку степени се составени па после и кој за што служи види совети види за напојувањето мада не треба некое напојување филтрирање тука онака ти кажувам.Прочитај околу класите на засилувачи и после почни со изработка 8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Атанас,јас ти препорачувам да направиш * веќе направена* шема,без некои измени.Ова шема што ја стави Шедоу е стандард и деца од 5-то одделение ја имаат правено и направено.Плочката е добра,делови стандардни и нема многу да те чини ( 300-400 денари без трафо).Можеш стандардно 12 В напојување од 2-3 А да ставиш и да тера до бескрај,само стави добар ладилник.Друго не чепкај да не плачеш пак после. ;D

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #307 on 25.11.2016, Friday, 10:22:27 (Edited 25.11.2016, Friday, 10:25:07) »
Заинтересиран сум да направам звучна кутија за гитарски засилувач. Разгледував по продавнициве и го најдов овој звучник:
Code: [Select]
http://www.eminence.com/pdf/Delta_12A.pdfИма неколку примери на интернет како звучи, и звучи добро според мене, но прашањето ми е следново:
Дали да го земам овај или има некоја друга подобра алтернатива за околу 5000 денари?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Зошто да трошиш премногу пари кога можеш да направиш 10 ватно појачалце за малку пари.Еве скоро правев едно мало комбо за еден мој мал сосед.Ако се решиш пиши пп.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Батка, имам едноканален засилувач од 250W. Експериментирав со тонот, со компоненти во предзасилувачот и дисторзијата и добив нешто добро на широкопојасни звучници од систем при ниска јачина, но тие и сами по себе звучат катастрофа, па мислам дека резултатот е добар...  ;D Ќе следува и проектче на форумов. Сега барам трајно решение што можам да го користам за повеќе намени, како засилувач за бас, засилувач за гитара и од време-на време за пуштање музика. ;D
Ако е за 10W појачалце веќе имам нешто такво...  ;)
Конкретно ми беше прашањето за звучникот, дали би го препорачале и дали има поефтини звучници што звучат добро во државава?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Кило волт браво ;D за тоа што ќе отвориш тема
Quote
дали има поефтини звучници што звучат добро во државава?
Не би рекол дека има евтино и добро но сепак за 250 вати се работи но во Скопје има една продавница бт електроника продава турски звучници по евтини ама зависи ти што подразбираш под добар драјвер звучник но тоа е што е сепак оставам на постарите да те упатат може некој има и некој стар и добар за продавање на форумов но оставам на постарите да ти препорачаат они нешто да те посоветуваат. 8) :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #311 on 25.11.2016, Friday, 23:47:46 (Edited 25.11.2016, Friday, 23:49:44) »
Батка, имам едноканален засилувач од 250W. Експериментирав со тонот, со компоненти во предзасилувачот и дисторзијата и добив нешто добро на широкопојасни звучници од систем при ниска јачина, но тие и сами по себе звучат катастрофа, па мислам дека резултатот е добар...  ;D Ќе следува и проектче на форумов. Сега барам трајно решение што можам да го користам за повеќе намени, како засилувач за бас, засилувач за гитара и од време-на време за пуштање музика. ;D
Ако е за 10W појачалце веќе имам нешто такво...  ;)
Конкретно ми беше прашањето за звучникот, дали би го препорачале и дали има поефтини звучници што звучат добро во државава?
Прво,ниту професионалци не свират гитара на 250 ватно појачало. 8) Влатко Стефановски пример има еден VOX AC 30 и си свири на концерти со него.Значи не е до јачината,ами до квалитетот. И она *барам трајно решение што можам да го користам за повеќе намени, како засилувач за бас, засилувач за гитара и од време-на време за пуштање музика*  е тотална неинформираност од твоја страна. ;D Не постои засилувач кој би бил добар и за бас гитара, и за гитара и да си пушташ музика..... Гитарското појачало има една карактеристика, за бас гитара сосема друга( дури и звучниците се различни!) ,а за пуштање музика - е тука ,зависи од музиката. :D ;).Се на се, за 5000 денари не можеш да најдеш звучник кој ќе ги задоволи сите овие твои потреби - да биде нов, со јачина барем 500 вати ,да биде добар за бас гитара, за гитара и за слушање музика.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Тој засилувач треба да крепи толку, ама со ваков квалитет транзистори незнам ни толку дали ќе искрепи. Јас нема многу да го форсирам, 60-70W преку сила, само десетина степени се крева температурата при толкави моќности.
Во право си, не сум навлезен многу во оваа проблематика, и ова беше како почетен проект за мене, а сакав да направам нешто моќно со звук по мој вкус... :(
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Имаше во алфа пред едно добри 5-6 години, од тогаш редовно ги барам-нема...зедов два 10инчни басој, 1000 денари парче....направив кутии, имам и тема постирано за истите некаде, презадоволен сум и од звукот и од квалитетот, неуништиви се *пу пу да не ги заречам*.

За слушање музика се прекрасни...е сега многу подруга е филозофијата за гитарско/бас појачало, па за то незнам како би се понашале, дана шо ако идаш на кај охрид ќе ги пробаме  ;)

Ги возев на USBlaster не се сеќавам на моделот, 2x150ина вати или така нешто - мал миљон журки виделе, моментално веќе година дена не е употребено треба да го прелемам има многу ладни лемови и не работи.

Сега ги возам со Marantz PM-78, страшен звук  ;D

Иначе за гитарско, на нет има многу шеми, шо не пробаш со EL 84 нешо да склопиш...јас имам неколку, претпојачало со ECC83 само господ знае каде може да е најдат, по достижна цена....па дур имаш време занимавај се експериментирај. За звучник, од нишки телевизор, со картонска лесна мембрана хеаухеаухе  8)

Offline Nemorosus

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Здраво на сите.

Зедов пред некое време B&W DM-14, арно ама едниот високотонец е потивок од другиот. Чест одговор на интернет е засушен ферофлуид. Дали постои човек во Скопје што ќе се нафати да го среди, или самиот да си купам ферофлуид од eBay и да го премачкам... (уште едно или) или не е толку едноставно, и треба да барам нов високотонец?

:)