Author Topic: Прашањa поврзани со звучници  (Read 117143 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Цитирам: *Би требало во компресиона кутија по споро да се движи , бидејки нема од кај да излегува компресираниот воздух внатре.*

Брзината на движењето на мембраната на звучникот нема врска со типот на звучната кутија.Тоа многу зависи од масата на мембраната,од ефикасноста и секако од динамиката на самиот сигнал од појачувачот.Компресионата кутија има најголема ефикасност или како ти велиш *мембраната на звучникот многу побрзо ќе се движи* .

Offline Gocko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
@Batka, со сетта почит према тебе како модератор ама морам да кажам дека во повекето случаи, еден ист звучник , во кутија со пополно исти димензии , едната компресиона другата бас-рефлекс , приклучен на еден ист засилувач под потполно исто оптеретување,  во компресионата кутија ке се движи повеке ,т.е.  мембраната ке ,,лета'' напред-назад , сум пробал многу пати, еве и slidermc го дели истото мислење со мене.
Сум сретнал стари фабрички звучни кутии со искинати овеси кои не се од гума , односно  се од друг материјал (не ги знам називот на материјалот) , како последица и мана на компресиона кутија. Затоа преферирам секогаш бас-рефлекс систем.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Гоцко, можеш да ја прочиташ темата која ја пишував пред кратко време, ке видиш зашто различни звуќници во иста кутија различно свират.
Еве ја темата:
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=12766.0

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
@Batka, со сетта почит према тебе како модератор ама морам да кажам дека во повекето случаи, еден ист звучник , во кутија со пополно исти димензии , едната компресиона другата бас-рефлекс , приклучен на еден ист засилувач под потполно исто оптеретување,  во компресионата кутија ке се движи повеке ,т.е.  мембраната ке ,,лета'' напред-назад , сум пробал многу пати, еве и slidermc го дели истото мислење со мене.
Сум сретнал стари фабрички звучни кутии со искинати овеси кои не се од гума , односно  се од друг материјал (не ги знам називот на материјалот) , како последица и мана на компресиона кутија. Затоа преферирам секогаш бас-рефлекс систем.

Е.па со сета почит не е до кутијата ,ами до звучникот е! Секој звучник не е за секој вид кутија.Реков дека компресионата е најефикасна,ама и звучникот кој ке се вгради во неа треба да одговара.Исто,ако ставиш ефикасен ,гумиран и пред се звучник кој има *од* во басс рефлекс кутија,ке *лета* и дури ке се искине.Компресионата кутија и бас рефлекс за исти димензии на звучникот никогаш не се исти димензии ( цитирам:еден ист звучник , во кутија со пополно исти димензии , едната компресиона другата бас-рефлекс...).

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Звучник во бас рефлекс дизајн е секогаш некој децибел погласен заради тоа што портот додава бас- од таму и бас рефлекс кутијата е поефикасна од компресионата.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Звучник во бас рефлекс дизајн е секогаш некој децибел погласен заради тоа што портот додава бас- од таму и бас рефлекс кутијата е поефикасна од компресионата.

Не гледам како овој коментар ке го објасни ова : * еден ист звучник , во кутија со пополно исти димензии , едната компресиона другата бас-рефлекс , приклучен на еден ист засилувач под потполно исто оптеретување,  во компресионата кутија ке се движи повеке ,т.е.  мембраната ке ,,лета'' напред-назад ..*

Јас ова го сваќам дека во компресионата кутија басот ќе биде поефикасен,ама не гледам можност истиот звучник кој во компресиона кутија ,,лета'' напред-назад,и во бас рефлекс кутија со исто толкави димензии како компресионата ќе ,,лета'' напред-назад .Очигледно дека истиот звучник не може добро да *лета*  во компресиона и  во бас рефлекс кутија.Ако се знае Qts-от и тој е  0,4 и поголем ,тогаш е во ред компресионата ,ама ако е 0,2 е тогаш е за бас рефлекс. Но што ако не знаеме никакви податоци и не можеме или не знаеме да мериме параметри??? Тогаш што?
Не постојат параметри за звучник од типот *лета напред назад*,туку  некои други  согледувања.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Затоа што живееме во место каде што реално неможе да се купи квалитетен звучник а богами ни каков било звучник со параметри исто и јас порано ги споредував звучниците што се продаваат кај нас (кинезите) како звучник со мембрана што многу ја "фрла" - мек звучник, крут звучник, со голем магнет со мал, хартиен, пластичен, со хартиен амотризер со гумен итн. Реално од се што пробав морам да кажам дека со овие мизерни кинески звучници неможе да очекувате дека ќе успеете да дизајнирате добра кутија па макар и некој да успее да ги измери карактеристиките со професионална опрема. Наједноставно и најбезболно ви е ако сепак сакате да направите каква-таква кутија да ги ставите во компресиона кутија и да заборавите на бас-рефлекс, лавиринт и други кутии за кои треба да ги знаете параметрите на звучникот а и тој да биде квалитетен.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #262 on 08.01.2015, Thursday, 12:23:09 (Edited 08.01.2015, Thursday, 12:26:52) »
       Одот на мембраната е значително намален на резонантната фреквенција на бас рефлекс кутијата означена со Fb.

       Еве еден график, каде јасно се гледа дека мембраната многу малку се движи на резонантната фреквенција на бас рефлекс кутијата, при што се појавува една дупка точно на резонантната фреквенција (во овој случај 36Hz). Звучникот е мерен на само 10цм за да се визуелизира појавата. Доколку се мери од подалеку, звучниот притисок од мембраната и рефлекс-издувот се собираат па нема таква дупка.


      Под резонантната фреквенција на бас рефлекс кутијата, драјверот засилено се движи напред назад, и се однесува како да е во отворен простор. Затоа се препорачува на бас рефлекс звучници да се стави и субсоничен филтер, под резонантната Фр.

Offline Gocko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
@Батка,  ја менуваш суштината на муабетот, не велам јас дека одреден звучник не е подобро да се вгради во компресиона кутија, само тврдам дека било кој звучник, вграден во компресиона кутија повеке ,,лета'' напред-назад. Нели?! А ти си ја насочи дискусијата во друг правец.
@БорчеБТ, денеска сме сведоци на се повеке (95%) фабрички бас рефлекс кутии, логично е дека повекето звичници се од пониска класа ( како што велиш, кинези) а сепак не звучат толку лошо а скоро сите модели и брендови се баш бас рефлекс систем, мислиш дека 50 -те инженери во таа фабрика немале во предвид дека можеби компресиона е подобра варијанта, а сепак одлучиле бас-рефлекс.
@slidermc, се слагам со тебе комплетно, баш убаво им објасни, браво и фала за доказниот материјал (like од мене).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #264 on 08.01.2015, Thursday, 16:46:37 (Edited 08.01.2015, Thursday, 16:49:47) »
Gоcko  велиш : *тврдам дека било кој звучник, вграден во компресиона кутија повеке ,,лета'' напред-назад.*Јас не ја вртам темата туку само велам дека ова твое тврдење дека  * еден ист звучник , во кутија со пополно исти димензии , едната компресиона другата бас-рефлекс , приклучен на еден ист засилувач под потполно исто оптеретување,  во компресионата кутија ке се движи повеке  не е адекватно кажано.Ако бас рефлекс кутијата е поефикасна од компресионата ,тогаш  * мембраната ке ,,лета'' напред-назад * повеќе во бас рефлекс ,а не во компресионата кутија.И друго, секој драјвер не е за компресиона ,а и секој драјвер не е и за бас рефлекс кутија! Поентата беше дека  не може да кажеш  дека * еден ист звучник , во кутија со пополно исти димензии .Не може да има бас и компресиона кутија со исти димензии за ист драјвер!! Бас рефлекс би била скоро двојно поголема од компресионата.
Иначе Борче одлично кажа дека * морам да кажам дека со овие мизерни кинески звучници не може да очекувате дека ќе успеете да дизајнирате добра кутија па макар и некој да успее да ги измери карактеристиките со професионална опрема. Наједноставно и најбезболно ви е ако сепак сакате да направите каква-таква кутија да ги ставите во компресиона кутија и да заборавите на бас-рефлекс, лавиринт и други кутии за кои треба да ги знаете параметрите на звучникот а и тој да биде квалитетен.
Борче е во право ,а она констатација дека се повеќе бас рефлекс кутии се прават е само доказ дека и фабриките ги научија муштериите,па им сервираат се повеќе евтина * магла*.Сета таа продукција е само евтина имитација на *високата верност* на звукот.Тоа е она што многу пати покушавам да го кажам на Форумов!

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Quote
Наједноставно и најбезболно ви е ако сепак сакате да направите каква-таква кутија да ги ставите во компресиона кутија и да заборавите на бас-рефлекс, лавиринт и други кутии за кои треба да ги знаете параметрите на звучникот а и тој да биде квалитетен.

Јас ова го баам цела година, ама кој да ме слуша....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ти го баеш????? 8) Да не си малку грешка,прочитај си ги постарите постови . ;)

Offline Gocko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
@Батка , дали мислиш дека затоа што басот се придвижува повеке во компресиона кутија , баш затоа компресионата кутија е по ефикасна. Јас не би се сложил со ова. Поентата е звучникот при што поголемо оптеретување да остане што по мирен и во граница на магнетната индуктивност , бидејки кога се движи (вибрира) во дозволени граници звучникот свири нормално, а по соодветна кутија за тоа е бас-рефлекс кутијата, бас звучникот е по мирен (стабилен).
Ако компресионата е подобра и по ефикасна кутија, а како ти што велиш ,,,Бас рефлекс би била скоро двојно поголема од компресионата'' , што значи и помалку материјал за компресиона, помалку трошок за фабриката, фабриките би правеле компресиони кутии , без разлика дали се работи за ,,кинез'' звучник или брендиран звучник. Логично е дека и тиа сакаат да постигнат што подобар звук за одреден звучник кој што се вклопил во нивна замисла во сооднос цена-квалитет, за да можат подобро да го пласираат на пазар.
Јас не сум видел 12 или 15''(inch) Pro (satelitte или full range speaker) од некој бренд RCF , JBL , Meckie , ... и други , да дизајнираат компресиона кутија , којашто  како ти што трврдиш би била по ефикасна, дали намерно или случајно сите се со отвор (bass-reflex). Но во ред, да речеме дека сите тие драјвери се за бас-рефлекс систем , ама доколку ,,компресионите драјвери'' монтирани во компресиона кутија се по ефикасни , тие би дизајнирале специјални драјвери за компресиони кутии за поголема ефикасност.
 Цитирам ,,Борче е во право ,а она констатација дека се повеќе бас рефлекс кутии се прават е само доказ дека и фабриките ги научија муштериите,па им сервираат се повеќе евтина * магла*.Сета таа продукција е само евтина имитација на *високата верност* на звукот.Тоа е она што многу пати покушавам да го кажам на Форумов!'' .... не би се сложил со ова , бидејки имаме примери од home audio speakers од познатите B&W, JBL , Tanoy , Canton ,Jamo, Bose .. и други , сите овие брендови изработуваат домашни добри и квалитетни bass-reflex звучни кутии и системи кој свират прекрсно и прилично задоволуваат аудиофилски уши. Јас не знам што за вас е добар и квалитетен аудио стерео систем.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Гочко,не мешај сега појмови- од каде сега компресионата кутија е поефикасна од бас рефлексната?? И Борче напиша ,а и многумина се слагаат- ако не знаеш каков бас имаш стави го во компресиона кутија! Дали разбираш зошто?? Во бас рефлекс обично басот е со помал ход ,тврд што се вели .Од овие сите марки што ги спомена нема ниту една кинеска марка.
Според тебе RCF , JBL , Meckie прават само бас рефлекс кутии??? Од каде сега ова? Јас и Борче зборуваме за друг вид на продукција - оние евтини кутиички со бас рефлекс отвори,со активни свртници и басови од 4- 5-5,5-6-6,5 -до 8 инчи кои се почесто се  купуваат како 2.1/5.1 ,како * домашно кино* звучници.Процентуално ,едвај 20% од познатите бренд марки кои ги споменуваш се продаваат во МКД. Се друго (80%) се евтини,кинески кутичиња ,на кои ни три бас рефлекс да им стават нема да извадат звук.

Offline Gocko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
@batka
 Цитирам: ,, Брзината на движењето на мембраната на звучникот нема врска со типот на звучната кутија.Тоа многу зависи од масата на мембраната,од ефикасноста и секако од динамиката на самиот сигнал од појачувачот.Компресионата кутија има најголема ефикасност или како ти велиш *мембраната на звучникот многу побрзо ќе се движи*
 Еве тука велиш декa ,,Компресионата кутија има најголема ефикасност'' ,  a сега го менуваш мислењето,  цитирам: ,, Гочко,не мешај сега појмови- од каде сега компресионата кутија е поефикасна од бас рефлексната?? ''
Ај одлучи се дали компресионата е поефикасна (најефикасна) или не.